ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آمپی سیلین و سولباکتام Ampicillin & Sulbactam

نام های تجاری: اوناسین اوناسین ای دی دی-ونتیج آمپی سول آمپی باککتام دیوسید (بیشتر)

موارد مصرف

Ampicillin & Sulbactam

این داروی ترکیبی برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی استفاده می شود. به عنوان آنتی بیوتیک از نوع پنی سیلین شناخته می شود که از طریق توقف رشد باکتری ها فعالیت می کند.

Ampicillin & Sulbactam

زمان و نحوه مصرف

این دارو معمولاً هر 6 ساعت یا طبق دستور پزشک به صورت تزریق وریدی تجویز می شود. دوز درمانی بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. برای کودکان، دوز بر اساس وزن تعیین می شود.

اگر این دارو را در خانه مصرف می کنید، تمام دستورالعمل های آماده سازی و استفاده را از کارشناسان بهداشت یاد بگیرید. قبل از استفاده، این محصول را از لحاظ ظاهری از نظر وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. درصورت وجود این موارد، از دارو استفاده نکنید. نحوه نگهداری و دور انداختن ایمن لوازم پزشکی را بیاموزید.

آمینوگلیکوزیدها (مانند جنتامایسین) را جدا از این دارو تجویز کنید. و در یک داروی تزریقی باهم مخلوط نکنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

مصرف این دارو را تا پایان کامل مقدار تجویز شده ادامه دهید، حتی اگر علائم پس از چند روز ناپدید شوند. قطع زودهنگام دارو ممکن است منجر به بازگشت عفونت شود.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت، به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ یا اسهال یا درد در محل تزریق می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر گونه عوارض جانبی جدی، از جمله: درد/تورم در محل تزریق (در صورت تزریق وریدی)، درد قفسه سینه، ادرار سخت/دردناک، کبودی/خونریزی آسان، علائم بیماری کبدی. مانند تهوع/استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده/شکم، زردی چشم/پوست، ادرار تیره)، علائم جدید عفونت (مانند تب، گلودرد مداوم) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

Ampicillin & Sulbactam

این دارو به ندرت به دلیل وجود باکتری به نام کلستریدیوم دیفیسیل باعث ایجاد نوعی بیماری شدید روده می شود. این وضعیت در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از توقف درمان رخ می دهد. در صورت بروز: اسهال مداوم، درد/گرفتگی شکم یا معده، خون/مخاط در مدفوع، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز این علائم، از داروهای ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نکنید زیرا علائم را تشدید می کنند.

استفاده از این دارو برای دوره های طولانی یا مکرر منجر به برفک دهان یا عفونت قارچی جدید در واژن می شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر در ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آمپی سیلین معمولاً می تواند باعث ایجاد راش خفیفی شود که معمولاً جدی نیستند. با این حال، ممکن است نتوانید آن را از یک راش نادر که می تواند نشانه یک واکنش آلرژیک شدید باشد، تشخیص دهید. در صورت بروز هرگونه راش فوراً کمک پزشکی دریافت کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا حساسیت به آنتی بیوتیک های پنی سیلین یا سفالوسپورین یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: عفونت های ویروسی (مانند مونونوکلئوز عفونی)، بیماری کلیوی، بیماری کبد (به خصوص اگر ناشی از مصرف قبلی آمپی سیلین/سولباکتام باشد) مطلع سازید

Ampicillin & Sulbactam

این دارو حاوی سدیم است. اگر از رژیم غذایی محدود به نمک استفاده می کنید یا شرایطی دارید که با افزایش مصرف نمک تشدید می شود (مانند نارسایی احتقانی قلب) با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو می تواند باعث شود واکسن های باکتریایی زنده (مانند واکسن تیفوئید) به خوبی کار نکنند. قبل از انجام هر گونه واکسیناسیون به پزشک خود اطلاع دهید که از این دارو استفاده می کنید.

عملکرد کلیه با افزایش سن کاهش می یابد. این دارو توسط کلیه ها دفع می شود. افراد مسن در هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای عوارض جانبی قرار دارند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری مصرف شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

Ampicillin & Sulbactam

 برخی از داروهایی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: آمینوگلیکوزیدها (مانند جنتامایسین)، "رقیق کننده های خون" (مانند وارفارین)، متوترکسات، تتراسایکلین ها.

این دارو با برخی از آزمایش های تشخیصی (از جمله برخی آزمایش‌های گلوکز ادرار) تداخل دارد و احتمالاً باعث نتایج آزمایش نادرست می شود. پرسنل آزمایشگاه و همه پزشکان از مصرف این دارو توسط شخص مطلع باشند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تشنج باشد.

توجه

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، شمارش کامل خون) به صورت دوره ای برای نظارت بر پیشرفت درمان یا بررسی عوارض جانبی انجام می شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

برای جزئیات نگهداری با دستورالعمل های محصول و پزشک داروخانه مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش