ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آمیفوستین Amifostine

نام های تجاری: اتیول

موارد مصرف

آمیفوستین با جلوگیری از آسیب رساندن برخی مواد شیمیایی به سلول های سالم، سبب کاهش خطر مشکلات کلیوی ناشی از درمان با بعضی داروهای ضد سرطان (سیس پلاتین)، جلوگیری از بعضی عارضه های جانبی (مانند خشکی دهان) ناشی از پرتودرمانی برای سرطان سر و گردن و ترمیم سلول های آسیب دیده در اثر سیس پلاتین یا پرتودرمانی می شود.

اَشکال دارویی

پودر تزریق داخل وریدی (500 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

این دارو توسط پزشک متخصص به صورت تزریق وریدی، معمولاً 15 تا 30 دقیقه قبل از درمان سرطان یا طبث دستور پزشک تجویز می شود. دز دارو براساس شرایط پزشکی، قد و واکنش بدن به درمان تعیین می شود.

پزشک جهت کاهش خطر عارضه جانبی خاص (افت فشار خون)، استفاده از این دارو را با حالت دراز کشیده تجویز می کند. پزشک همچنین مصرف داروی فشار خون را به مدت 1 روز قبل از دریافت این دارو متوقف می کند. زمان مصرف مجدد داروی فشار خون را از پزشک سؤال کنید.

جهت کاهش خطر عوارض جانبی (به عنوان مثال، افت فشار خون)، هنگام استفاده از این دارو مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری داده باشد.

عوارض جانبی

گرگرفتگی، لرز، احساس غیر معمول گرما / سردی، تاری دید، سرگیجه، خواب آلودگی یا درد / قرمزی / تورم در محل تزریق ممکن است رخ دهد. حالت تهوع و استفراغ میتواند مکرر و شدید باشد. برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ، درمان دارویی لازم باشد. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله غش کردن، ضربان قلب سریع / آهسته / نامنظم، اسپاسم عضله، تغییرات ذهنی / خلقی، تشنج با پزشک صحبت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص فشار خون پایین / بالا، کم آبی بدن، بیماری قلبی (به عنوان مثال، ضربان قلب نامنظم، نارسایی احتقانی قلب)، بیماری کلیوی، سکته قبلی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث خواب آلودگی یا سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در صرت مصرف داروهای شیمی درمانی مانند سیس پلاتین، از بارداری جلوگیری کنید. داروهای شیمی درمانی ممکن است به جنین آسیب برساند. درباره خطرات و مزایا و استفاده از اشکال دارویی قابل اطمینان کنترل بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

پزشک عمومی یا پزشک داروخانه ممکن است شما را از قبل در مورد هرگونه تداخل دارویی احتمالی تحت مظر قرار دهد. بدون تایید پزشک عمومی یا پزشک داروخانه، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

پیش از استفاده از این دارو، تمام داروهای با نسخه، بدون نسخه و گیاهی مصرفی خود به خصوص داروهای فشار خون را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

در صورت مصرف داروهای خواب آور مانند داروهای تسکین دهنده درد و سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، داروهای خواب آور یا آرام بخش (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برچسب روی تمام داروهای مصرفی (مانند محصولات مربوط به آلرژی یا سرفه و سرماخوردگی) را از نظر دارا بودن مواد خواب آور بررسی کنید. در مورد استفاده ایمن این محصول از پزشک داروخانه سؤال کنید.

موارد مذکور، تمام تداخلات دارویی را شامل نمی شود. بنابراین، قبل از استفاده از این محصول، تمام محصولات مصرفی خود را به پزشک عمومی یا پزشک داروخانه بگویید. لیستی از تمام داروهای مصرفی را با خود نگه دارید و لیست را با پزشک عمومی و پزشک داروخانه به اشتراک بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. 

توجه

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (به عنوان مثال، فشار خون یا سطح کلیسم سرم) باید برای کنترل پیشرفت وضعیت یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو طبق برنامه مهم است. اگر یک دز را فراموش کردید، بلافاصله برنامه جدیدی از پزشک خود یا پزشک داروخانه دریافت کنید.

نگهداری

قابل نگهداری نیست. این دارو در بیمارستان یا کلینیک تجویز می شود و آن را در خانه نمی توان نگهداری کرد.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش