ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آمینوگلوتتیماید Aminoglutethimide

نام های تجاری: سیتادرن

موارد مصرف

آمینوگلوتتیماید برای درمان برخی از انواع تومورها که بر قشر آدرنال تأثیر می گذارد، استفاده می شود. آمینوگلوتتیماید در قسمتی از بدن به نام قشر آدرنال عمل می کند که تولید آن بر استروئیدها و همچنین برخی از اثرات دیگر تأثیر می گذارد. همچنین، گاهی اوقات در هنگام فعالیت بیش از حد قشر آدرنال برای سلولهای غیر سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، گاهی اوقات توسط پزشک آمینوگلوتتیماید که برای درمان برخی شرایط دیگر تجویز می شود، استفاده می گردد.

آمینوگلوتتیماید فقط با دستور پزشک تجویز می شود.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی

زمان و نحوه مصرف

آمینوگلوتتیماید را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید. همچنین مقدار دوز مصرفی را سرخود کم یا زیاد نکنید و بهتر از آنرا طبق دستور پزشک مصرف کنید.

حالت تهوع و استفراغ ممکن است از عوارض آمینوگلوتتیماید باشند. این اثر معمولاً ممکن است زود رفع شود یا اینکه مدتی بعد از مصرف دارو کاهش یابد. بسیار مهم است که شما به استفاده خود از آمینوگلوتتیماید ادامه دهید حتی اگر احساس بیماری کنید. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. در صورت ماندگاری یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید و بدون اطلاع پزشک خودسر مصرف دارو را قطع نکنید.

اگر اندکی پس از مصرف دوز آمینوگلوتتیماید استفراغ کردید، بلافاصله با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است پزشک دستور دهد که دوز را دوباره بخورید یا صبر کنید دوز بعدی را طبق برنامه مصرف کنید.

دوز مصرفی آمینوگلوتتیماید برای بیماران مختلف متفاوت است. برای این منظور دوز مصرفی را طبق دستورپزشک یا دستورالعمل های روی برگه راهنمای دارو که فقط شامل دوزهای متوسط ​​از آمینوگلوتتیماید است مصرف کنید. اگر دوز مصرفی شما متفاوت است، آن را تغییر ندهید، مگر اینکه در این خصوص با پزشک مشورت کرده باشد.

مقدار دارویی که مصرف می کنید به عملکرد دارو و تعداد دوزهایی که هر روز می گیرید، بستگی دارد. همچنین مدت زمان مجاز بین دوزها و مدت زمان مصرف دارو به نوع بیماریی بستگی دارد که برای آن دارو استفاده می کنید.

عوارض جانبی

در کنار عوارض احتمالی خود دارو ممکن است برخی عوارض ناخواسته ایجاد شوند. اگرچه همه این عوارض جانبی ممکن است رخ ندهد، اما در صورت بروز بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

مدفوع سیاه و قیر، خون در ادرار یا مدفوع، سرفه یا گرفتگی صدا به همراه با تب یا لرز، تب یا لرز، کمردرد یا پهلو به همراه با تب یا لرز، ادرار دردناک یا دشوار به همراه با تب یا لرز، لکه های قرمز روی پوست، تنگی نفس، خونریزی یا کبودی غیرمعمول و چشم یا پوست زرد ممکن است به ندرت  در صورت مصرف این دارو رخ دهد، بنابراین بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: خواب آلودگی، راش پوستی مانند سرخک یا خارش در صورت و / یا کف دست، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: کلافگی، سرگیجه یا سبکی سر (به خصوص هنگام برخاستن از حالت خوابیده یا نشسته)، ضربان قلب سریع، افسردگی ذهنی، لرزش، لکنت زبان، حرکات کنترل نشده چشم، خستگی یا ضعف غیرمعمول و به ندرت حساسیت یا تورم گردن، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

آمینوگلوتتیماید همچنین ممکن است عوارض جانبی همچون تعداد گلبول های قرمز پایین و تعداد گلبولهای سفید کم ایجاد کند بلافاصله به خود اطلاع دهید.

برخی از عوارض جانبی که معمولاً بصورت طیفی و غیر جدی ممکن است ایجاد شوند که با سازگاری بدن با دارو، این عوارض جانبی ممکن است از بین بروند. همچنین، پزشک متخصص شما ممکن است بتواند راه های پیشگیری یا کاهش در مورد برخی از این عوارض جانبی را به شما اطلاع دهد.. در صورت ادامه یا آزار دهنده بودن عوارض جانبی از جمله: از دست دادن اشتها، حالت تهوع و همچنین به ندرت ممکن است عوارضی مانند تعمیق صدا در زنان، سردرد ، افزایش رشد مو در زنان، دوره های قاعدگی نامنظم، درد عضلانی و استفراغ با پزشک خود مشورت کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است.

برای آمینوگلوتتیماید، موارد زیر باید در نظر گرفته شود:

پیش از مصرف، در صورت حساسیت به آمینوگلوتتیماید یا هر نوع حساسیت دیگری مانند آلرژی به غذاها، رنگها، مواد نگهدارنده یا حیوانات، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید. در خصوص استفاده بدون نسخه نیز دستورالعمل روی بسته بندی را حتما مطالعه کنید.

در کودکان طبق آزمایشات انجام شده آمینوگلوتتیماید در بعض افراد مشاهده شده است. با این حال، تشخیص اثرات آمینوگلوتتیماید در کودکان دشوار است زیرا این دارو در ترکیب با سایر داروها تجویز می شود.

در افراد مسن، آمینوگلوتتیماید بیشتر باعث کمبود انرژی می شود، که معمولاً این افراد نسبت به اثرات این دارو حساسیت بیشتری دارند.

هنوز مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در زمان استفاده از این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهداما در بعضی موارد ممکن است پزشک دو داروی مختلف را باهم استفاده کند. بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این دارو را پوشش نمی دهد.

این دارو ممکن است باعث افزایش عوارض جانبی، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. اما پزشک ممکن است برای بهبودی در وضعیت درمان استفاده همزمان دو نوع دارو را تجویز کند و یا ممکن است دوز دارو یا تعداد دفعات استفاده از یکی یا هر دو را تغیر دهد. از این داروها می توان به استنوکومارول، دگزامتازون، دیجی توکسین، تئوفیلین و وارفارین و سایر موارد اشاره کرد.

برخی از داروها نباید در زمان خوردن غذا یا خوردن انواع خاصی از غذا استفاده کرد زیرا ممکن است تداخل ایجاد کنند. استفاده از الکل یا تنباکو همراه با داروهای خاص نیز ممکن است باعث ایجاد تداخل شود. بنابراین در مورد استفاده از دارو با غذا، الکل یا دخانیات با پزشک متخصص خود مشورت کنید.

همچنین قبل از استفاده از این دارو، پزشک یا داروساز را از سابقه پزشکی خود از جمله: آبله مرغان (از جمله در صورتی که اخیراً به آن مبتلا شدید) یا هرپس زوستر (زونا) که ممکن است در سایر قسمت های بدن به این بیماری مبتلا شدید، عفونت که ممکن است روی قشر آدرنال تأثیر بگذارد که اگر از مکمل استروئید استفاده می شود، تغییر در مقدار دوز ممکن است لازم باشد، بیماری کلیه یا بیماری کبد که ممکن است عوارض جانبی آمینوگلوتتیماید به دلیل دفع کندتر آن از بدن افزایش یابند و تیروئید کم کار - آمینوگلوتتیماید می تواند باعث کم کاری تیروئید شود، مطلع سازید.

سوءمصرف

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد کارت شناسایی پزشکی به همراه داشته باشید یا از دستبندی استفاده کنید که در آن نشان داده شده است که شما در حال مصرف آمینوگلوتتیماید هستید.

پیش از انجام جراحی پزشک و یا دندان پزشک خود را در مورد مصرف آمینوگلوتتیماید مطلع سازید. زیرا آمینوگلوتتیماید بر غده فوق کلیه تأثیر می گذارد، ممکن است به استروئیدهای اضافی نیاز باشد.

در صورت بروز هر نوع عارضه، عفونت یا بیماری، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. چون آمینوگلوتتیماید ممکن است بدن را در برابر عفونت یا التهاب تضعیف کند.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه یا خواب آلودگی شود. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در فریز جهت جلوگیری از یخ زدگی خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش