ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آمی تریپتیلین Amitriptyline

نام های تجاری: آمیتریپتیلین الاویل واناتریپ اندپ آمی تریپتیلین هیدروکلراید ساروتن تریپلین (بیشتر)

موارد مصرف

آمی تریپتیلین

از این دارو در درمان مشکلات ذهنی و خلقی مانند افسردگی استفاده می شود. این دارو می تواند به بهبود خلق و خو و داشتن احساس خوب کمک کند، اضطراب و تنش را از بین ببرد، به داشتن خواب بهتر کمک کند و سطح انرژی را افزایش دهد. این دارو متعلق به دسته ی داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای می باشد.عملکرد این دارو شامل تأثیر گذاری بر تعادل برخی مواد شیمیایی طبیعی (انتقال دهنده های عصبی مانند سروتونین) در مغز می باشد.

آمی تریپتیلین

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک الی چهار بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد. در صورت مصرف دارو تنها یک بار در روز، آن را هنگام خواب مصرف کنید تا دچار کاهش خواب آلودگی در روز نشوید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.

پزشک ممکن است برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی (مانند خواب آلودگی، خشکی دهان، سرگیجه)، دارو را با دوز کم شروع کند و به تدریج میزان آن را افزایش دهد. بنابراین دستورالعمل های پزشک را به دقت دنبال کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. دوز مصرفی را افزایش ندهید و این دارو را بیشتر یا برای مدت طولانی تر از میزان تجویز شده، مصرف نکنید. زیرا با این کار نتنها وضعیت شما سریعتر بهبود نخواهد یافت بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.همچنین، ممکن است علائمی مانند نوسانات خلقی، سردرد، خستگی و تغییر خواب را تجربه کنید. برای جلوگیری از این علائم در حالی که درمان با این دارو را متوقف می کنید، پزشک ممکن است به تدریج میزان دوز را کاهش دهد. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا پزشک داروخانه مشورت کنید. علائم جدید و یا تشدید علائم را بلافاصله گزارش کنید.

این دارو ممکن است فوراً کار نکند. ممکن است در عرض یک هفته اثربخشی حاصل شود. با این حال، میتواند 4 هفته طول بکشد تا اثر بخشی کامل احساس شود.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. (به عنوان مثال فشار خون، افزایش پیدا کرده است یا بالا مانده است.)

عوارض جانبی

خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان، تاری دید، یبوست، افزایش وزن یا مشکل ادرار کردن می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

برای کاهش خطر سرگیجه، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده به آرامی این کار را انجام دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

برای از بین بردن خشکی دهان می توانید آب نبات یا چیپس یخ بمکید، آدامس بجوید،آب بنوشید یا از بزاق مصنوعی (جایگزین های بزاقی )استفاده کنید.

برای جلوگیری از یبوست، میزان فیبر غذایی را افزایش دهید، آب کافی بنوشید و ورزش کنید. همچنین ممکن است نیاز به مصرف ملین داشته باشید. از پزشک داروخانه در رابطه با ملین مناسب بپرسید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند کبودی یا خونریزی آسان، سوزش مداوم سر دل، لرزش، حالت ماسک مانند صورت، اسپاسم عضلات، درد شدید معده یا شکم، کاهش توانایی یا میل جنسی، بزرگ شدن یا درد پستانها را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی مانند مدفوع سیاه، استفراغ شبیه تفاله قهوه، سرگیجه شدید، غش، تشنج، درد، تورم یا قرمزی چشم، گشاد شدن مردمک چشم، تغییر بینایی (مانند دیدن رنگین کمان در اطراف چراغ ها در شب) بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد یک بیماری بسیار جدی به نام سندرم بدخیم نورولپتیک (NMS) شود. در صورت بروز هر یک از علائم مانند تب، سفتی عضلات، گیجی شدید، تعریق، ضربان قلب سریع یا نامنظم فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آمی تریپتیلین

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا یا به سایر داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای (مانند نورتریپتیلین) و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خونریزی، مشکلات تنفسی، مشکلات کبدی، حمله قلبی اخیر، مشکلات ادراری (مانند بزرگ شدن پروستات)، تیروئید بیش از حد فعال (پرکاری تیروئید)، سابقه شخصی یا خانوادگی گلوکوم (از نوع بسته شدن زاویه)، سابقه ذهنی یا خلقی شخصی یا خانوادگی (مانند اختلال دو قطبی، روان پریشی)، سابقه خانوادگی خودکشی، تشنج و شرایطی که ممکن است خطر تشنج را افزایش دهد (مانند سایر بیماری های مغزی، ترک الکل) مطلع سازید.

آمیتریپتیلین ممکن است وضعیتی ایجاد کند که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT می تواند به ندرت باعث ضربان قلب سریع یا نامنظم (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود که به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

خطر طولانی شدن QT ممکن است در صورت ابتلا به شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروهای دیگر افزایش یابد. قبل از استفاده از آمی تریپتیلین، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید. در صورت داشتن شرایطی مانند: مشکلات قلبی خاصی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی مشکلات قلبی خاص طولانی شدن (QT) در EKG، ایست ناگهانی قلب) پزشک را در جریان قرار دهید.

همچنین سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون ممکن است، خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت مصرف داروهای خاص (مانند داروهای مدر یا "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر آمیتریپتیلین با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تعریق زیاد، اسهال یا استفراغ ممکن است باعث احساس سرگیجه شود. اسهال یا استفراغ طولانی مدت را به پزشک خود گزارش دهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است حساسیت فرد را نسبت به آفتاب بیشتر کند. بنابراین از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدت طولانی خودداری کنید. از اتاق ها و چراغ های سولاریوم پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی یا قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو کنترل سطح قند خون را در افراد مبتلا به دیابت دشوار می کند. بنابراین سطح قند خون خود را به طور مرتب کنترل کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است پزشک نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

ممکن است افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خشکی دهان، سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، یبوست، دشواری ادرار و طولانی شدن QT حساسیت بیشتری نشان دهند(به بالا مراجعه کنید). سرگیجه، خواب آلودگی و گیجی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

از آنجا که مشکلات ذهنی و خلقی درمان نشده (مانند افسردگی، اضطراب، اختلال وحشت) می تواند یک بیماری جدی باشد، مصرف دارو را مگر به دستور پزشک قطع نکنید.در صورت بارداری یا احتمال بارداری، بلافاصله با پزشک خود در مورد مزایا و خطرات مصرف این دارو در دوران بارداری صحبت کنید.

آمی تریپتیلین

این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و تاثیرات نامشخصی را بر نوزاد شیرخوار می گذارد.بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آلیسکیرن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آربوتامین، دی سولفیرام، مکمل های تیروئید، سایر داروهایی که می توانند باعث خونریزی یا کبودی شوند (از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، NSAID ها مانند ایبوپروفن، "داروهای رقیق کننده خون" مانند وارفارین)، داروهای آنتی کولینرژیک (مانند آلکالوئیدهای بلادونا)، داروهای خاص برای بالا فشار خون (داروهایی که در مغز کار می کنند مانند کلونیدین، ​​گوانابنز).

مصرف داروهای مهار کننده MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی (احتمالاً کشنده) شود. در طول درمان با این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO (ایزوکاربوکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری کنید. اکثر بازدارنده های MAO نیز نباید به مدت دو هفته قبل و بعد از درمان با این دارو مصرف شوند. در رابطه با زمان شروع یا قطع مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین سایر داروها می توانند در دفع آمی تریپتیلین از بدن و در نتیجه بر نحوه عملکرد آمی تریپتیلین تأثیر بگذارند. این داروها شامل سایمتیدین، ​​تربینافین، داروهایی برای درمان ضربان قلب نامنظم (مانند کینیدین، پروپافنون، فلکائینید)، داروهای ضد افسردگی (مانند SSRI ها از جمله پاروکستین، فلوکستین و فلووکسامین) می باشند. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را در برنمی گیرد.

بسیاری از داروها علاوه بر آمیتریپتیلین، از جمله آمیودارون، سیساپرید، دوفتیلید، پیموزید، پروکائینامید، کینیدین، ​​سوتالول، آنتی بیوتیک های ماکرولاید (مانند اریترومایسین) ممکن است بر ریتم قلب (طولانی شدن QT در EKG) تأثیر بگذارند. بنابراین، قبل از استفاده از آمی تریپتیلین، تمام داروهای مصرفی را به پزشک خود یا پزشک داروخانه گزارش دهید.

در صورت مصرف سایر محصولاتی که باعث خواب آلودگی می شوند، از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، آنتی هیستامین ها (مانند ستریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و مسکن های افیونی (مانند کدئین)، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

برچسب روی تمام داروهای خود(مانند محصولات مربوط به آلرژی، سرفه و سرماخوردگی) را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی موادضد احتقان و خواب آور باشند. بنابراین نحوه صحیح مصرف دارو ها را از پزشک داروخانه بپرسید.

در صورت مصرف آسپیرین همراه با این دارو ممکن است خطر خونریزی افزایش یابد. با این حال، در صورت تجویز آسپیرین با دوز کم برای حمله قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) توسط پزشک، مصرف آن را ادامه دهید، مگر به دستور پزشک. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

آمیتریپتیلین شباهت زیادی به نورتریپتیلین دارد. از مصرف داروهای نورتریپتیلین هنگام استفاده از آمی تریپتیلین خودداری کنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت: خواب آلودگی شدید، توهم، ضربان قلب سریع / نامنظم، غش کردن، تنفس آرام / کم عمق، تشنج باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند EKG، آزمایشات کبدی، سطح آمی تریپتیلین خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق 77 الی 68 درجه فارنهایت(25 الی 20 درجه سانتی گراد) و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش