ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آریمیدکس (آناستروزول) Arimidex (Anastrozole)

نام های تجاری: آریمیدکس

موارد مصرف

این دارو برای درمان سرطان پستان در زنان پس از یائسگی استفاده می شود. انواعی از سرطان های پستان پس از به وجود آمدن توسط یک هورمون طبیعی به نام استروژن به رشد سریع تر می پردازند. آناستروزول میزان استروژنی که بدن تولید می کند را کاهش می‌دهد و به کاهش سرعت یا معکوس کردن رشد این سرطان های پستان کمک می کند.

 

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (1 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود را پزشکی داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک مصرف گردد.

بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از مصرف مقدار زیاد دارو، تعداد دفعات بیشتر و طولانی تر از زمان تجویز شده خودداری کنید چرا که این کار نه تنها در سرعت بخشیدن به روند بهبود پوست موثر نیست بلکه احتمال وقوع عوارض جانبی را افزایش می دهد.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها جذب می شود امکان آسیب رساندن آن به نوزاد متولد نشده وجود دارد. در نتیجه زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از استفاده از این دارو یا تنفس گرد و غبار قرص ها خودداری کنند.

عوارض جانبی

گرگرفتگی، سردرد، مشکل خوابیدن، سرگیجه، ناراحتی معده، تهوع / استفراغ، یبوست، اسهال ؛ از دست دادن اشتها، افزایش وزن، خستگی / ضعف، افزایش سرفه یا گلودرد می‌تواند از عوارض جانبی این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فورا پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد و مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند درد استخوان، سهولت شکستن استخوان ها، سفتی / درد مفاصل، درد / سفتی عضلات، تغییرات ذهنی / خلق و خوی (مانند افسردگی)، بی حسی / سوزش پوست، تورم دست / مچ پا / پا، تنگی نفس، بو / ترشحات غیر معمول / خونریزی / سوزش / خارش واژن، درد / قرمزی / تورم بازوها یا پاها، تغییرات بینایی، نشانه های بیماری کبد ( مانند تهوع / استفراغ مداوم، درد معده و شکم )، زرد شدن چشم / پوست، ادرار تیره را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید ‌.

در صورت بروز هرگونه عارضه جدی مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، سردرگمی، مشکل در صحبت کردن، ضعف در یک طرف بدن، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم ( به خصوص در صورت، زبان، گلو )، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور تمام عوارض جانبی این دارو را در بر نمی گیرد. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی دیگری آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاط و منع مصرف

پیش از مصرف دارو در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری پزشک خود یا پزشکی داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش‌های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکی داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماریهای قلبی ( مانند سابقه حمله قلبی )، از دست دادن استخوان ( پوکی استخوان )، بیماری کبدی، فشار خون بالا، لخته شدن خون مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها جذب می شود امکان آسیب رساندن آن به نوزاد متولد نشده وجود دارد. در نتیجه زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از استفاده از این دارو یا تنفس گرد و غبار قرص ها خودداری کنند.

آناستروزول عمدتا در زنان پس از یائسگی مصرف می شود. بنابراین در صورت عدم یائسگی نباید این دارو در حین بارداری مصرف شود چرا که امکان آسیب رسیدن به جنین وجود دارد. در مورد استفاده از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری ( مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری ) هنگام و حداقل ۲ هفته پس از توقف مصرف دارو با پزشک خود مشورت کنید. از مصرف محصولات حاوی استروژن ( مانند قرص جلوگیری بارداری ) خودداری نمایید. با این حال در صورت بارداری یا امکان بارداری فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر ‌. از آنجا که تغذیه شیر مادر در حین استفاده از این دارو و حداقل ۲ هفته پس از توقف مصرف این دارو می تواند برای نوزاد خطراتی را به همراه داشته باشد از شیردهی خودداری کنید و یا قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد ‌. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آناستروزول را پوشش نمی دهد. بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید ( از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی ) را با پزشک خود و پزشک داروخانه درمیان بگذارید و بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از : استروژن ها، تاموکسیفون تیبولون.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند سطح کلسترول، آزمایشات عملکرد کلیه، تراکم استخوان ) غافل نشوید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و تست های آزمایشگاهی را انجام دهید و برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می‌تواند خطر از دست دادن استخوان ( پوکی استخوان ) را افزایش دهد. در مورد این خطر و درمانهای موجود برای پوکی استخوان با پزشک خود مشورت کنید. تغییراتی در سبک زندگی مانند انجام ورزش تحمل وزن، گرفتن کلسیم و ویتامین D کافی، توقف سیگار کشیدن و محدود کردن استفاده از الکل خطر ابتلا به این عارضه را کاهش می‌دهد.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنیندوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری آن در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین این داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت
ثبت سفارش