ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آناکینرا Anakinra

نام های تجاری: پرکینرا کینرت

موارد مصرف

این دارو به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان آرتریت روماتوئید استفاده می شود و به کاهش آسیب مفاصل کمک می کند و درد / تورم مفاصل ناشی از آرتریت روماتوئید را کاهش می دهد تا حرکت کردن شخص راحت تر گردد. آناکینرا شکل مصنوعی پروتئین طبیعی (آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین 1) ساخته شده توسط بدن است که به جلوگیری از اثرات پروتئین دیگری (اینترلوکین-1) که می تواند باعث درد/تورم/سفتی مفاصل شود کمک می کند.

آنا کینرا همچنین برای درمان بیماری خاصی به نام بیماری التهابی چند سیستمی در نوزادان (NOMID) استفاده می شود. به بهبود علائم بیماری مانند تب، قرمزی های پوستی، درد مفاصل، استفراغ و سردرد کمک می کند.

این دارو همچنین برای درمان شرایطی استفاده می شود که در آن بدن پروتئین طبیعی آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین-1 (کمبود آنتاگونیست گیرنده اینترلوکین-1-DIRA) را تولید نمی کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

اگر خودتان تزریقات را انجام می دهید، در مورد نحوه صحیح تهیه و تزریق این محصول توسط تکنسین آموزش ببینید. اگر هر یک از اطلاعات نامشخص است، با پزشک متخصص مشورت کنید.

این دارو معمولاً یک بار در روز یا طبق دستور پزشک به صورت زیر پوستی (زیر جلدی) تزریق می شود.

دوز درمانی بر اساس وضعیت پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

این دارو را تکان ندهید. قبل از استفاده، این محصول را از لحاظ ظاهری و از نظر وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود این موارد، از آن استفاده نکنید. اجازه دهید دارو قبل از تزریق به مدت 30 دقیقه در دمای اتاق گرم شود.

قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. تعویض محل تزریق به صورت روزانه اهمیت زیادی دارد، تا از بروز عفونت زیر پوست جلوگیری شود. این دارو را در ناحیه‌ای که حساس، قرمز، کبود یا سفت است یا دارای اسکار یا ترک است تزریق نکنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از یک سرنگ دوبار استفاده نکنید. نگه داری و دور ریختن سوزن ها و لوازم پزشکی را به درستی انجام دهید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت عدم بهبودی یا تشدید وضعیت به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

قرمزی، کبودی، تورم و درد در محل تزریق می تواند از عوارض این دارو باشد این واکنش های پوستی معمولاً خفیف هستند و ممکن است ۲ تا ۴ هفته طول بکشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

آناکینرا باعث عفونت های بسیار جدی (مانند عفونت های پوستی/استخوان/مفاصل، ذات الریه) شده است. در صورت بروز علائم عفونت، از جمله: گلو درد مداوم، تب/لرز، سرفه همراه با مخاط، قرمزی/تورم/حساسیت منتشر پوست، درد استخوان، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش (عارضه پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری به طور مثال به پروتئین های ساخته شده از یک باکتری خاص (ای کلای)؛ یا لاتکس، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: عفونت های فعلی/گذشته/عود شونده (مانند سل)، مشکلات سیستم ایمنی (مانند بیماری HIV)، بیماری کلیوی، آسم مطلع سازید.

آناکینرا می تواند احتمال ابتلای شخص را به عفونت افزایش دهد یا عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افرادی که دارای عفونت های قابل انتقال هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از انجام هر گونه واکسیناسیون به پزشک خود بگویید که از آناکینرا استفاده می کنید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزای استنشاقی) خودداری کنید.

افراد مسن در هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری برای عفونت قرار دارند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز مصرف شود. خطرات و فواید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: آباتاسپت، مسدودکننده‌های TNF (مانند آدالیموماب، سرتولیزوماب، اتانرسپت، اینفلیکسیماب).

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (از جمله آزمایش‌های خون مانند تعداد مطلق نوتروفیل‌ها) باید به صورت دوره‌ای برای نظارت بر پیشرفت یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در یخچال در دمای بین 36-46 درجه فارنهایت (2-8 درجه سانتیگراد) دور از نور نگهداری شود. از یخ زدگی دارو جلوگیری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش