ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آناگرلاید Anagrelide

نام های تجاری: آگریلین ترومبورداکتین پی ام اس -آناگرلاید آگریلید آناگرلاید آ ا پی آناگرلاید هیدروکلراید (بیشتر)

موارد مصرف

آناگرلاید برای درمان یک اختلال خونی خاص (ترومبوسیتمی) مصرف می شود. در این اختلال، مغز استخوان بیش از حد طبیعی پلاکت تولید می کند. پلاکت، سلول خونی است که بدن از آن برای تشکیل لخته خون استفاده می کند و وجود بیش از اندازه آن در گردش خون مشکلاتی از جمله لخته شدن ناخواسته خون و مشکلات خونریزی، ایجاد خواهد کرد. این دارو با جلوگیری از تولید پلاکت در خون، تعداد پلاکت ها را کاهش می دهد.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (0. 5 میلی گرم ؛ 1 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

آناگرلاید ممکن است حاوی برگه راهنما باشد. در صورت وجود، حتماً آن را با دقت مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید. این دارو بصورت خوراکی همراه با غذا و یا بدون آن، معمولاً ۲ یا ۴ بار در روز و طبق دستور پزشک، مصرف می شود. کودکان یا افرادی که دارای مشکلات کبدی هستند، با مصرف یک بار در روز، این دارو را شروع خواهند کرد. پزشک دوز دارو را معمولاً هفته ای یک بار تنظیم می کند تا بهترین دوز را برای نزدیک شدن تعداد سلول های خونی به حد طبیعی پیدا کند. دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد. به یاد داشته باشید که این دارو نباید بیش از ۲. ۵ میلی گرم در یک دوز یا بیش از ۱۰ میلی گرم در روز، مصرف شود.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به این یادآوری امر، دارو را هرروز و در یک زمان خاص مصرف کنید. مصرف این دارو را حتی اگر احساس بهبودی می کنید نیز ادامه دهید. افرادی که پلاکت بالایی دارند ممکن است احساس بیماری نکنند. بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید زیرا متوقف کردن مصرف دارو، باعث افزایش مجدد پلاکت های خون خواهد شد.

پزشک برای نظارت بر پیشرفت بیماری و تعیین دوز دارو، تعداد سلول های خونی را بطور مرتب بررسی خواهد کرد.

عوارض جانبی

سردرد، اسهال، ضعف، حالت تهوع، گاز معده، از دست دادن اشتها و سرگیجه ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید. برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی این کار را انجام دهید.

پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خونریزی / کبودی غیرمعمول، مدفوع سیاه، تورم مچ پا / پا، تنفس سریع / دشوار، درد معده / شکم، خستگی غیرمعمول، علائم بیماری کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، ادرار صورتی / خونی)، استفراغی که شبیه دانه های قهوه است.

در صورت بروز هریک از عوارض جانبی جدی زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، گیجی / تغییرات ذهنی، سرگیجه شدید، غش کردن، ضربان قلب سریع / نامنظم، تپش قلب، تشنج، دشواری در گفتار، تغییرات بینایی، ضعف در یک طرف بدن.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک از جمله موارد زیر به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور تمامی عوارض جانبی ناشی از واکنش های آلرژیک را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آناگرلاید در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: بیماری های قلبی (مانند حمله قلبی، ضربان قلب نامنظم)، مشکلات ریوی، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی.

این دارو باعث سرگیجه می شود. الکل یا ماری جوانا ) شاهدانه ) نیز این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات یا فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری نمایید. مصرف نوشیدنی های الکل دار را نیز محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

آناگرلاید منجر به ایجاد بیماری های تاثیرگزار بر ریتم قلب مانند عارضه طولانی شدن موج QT قلب نیز خواهد شد. این عارضه به ندرت منجر به ایجاد مشکلات قلبی جدی(و حتی مرگبار) مانند ضربان قلب سریع / نامنظم و علائم دیگری (مانند سرگیجه شدید، غش کردن ) می شود. در صورت مشاهده هریک از این عوارض، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

در صورت ابتلا به بیماری های خاص و یا مصرف داروهای به خصوصی، خطر ابتلا به این بیماری افزایش خواهد یافت‌. پیش از مصرف آناگرلاید، نام تمامی داروهای مصرفی تان را به اطلاع پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه برسانید و در صورتیکه به هریک از عارضه های زیر مبتلا هستید نیز پزشکتان را مطلع سازید: برخی ازمشکلات قلبی مانند نارسایی قلبی، کند شدن ضربان قلب، طولانی شدن موجQT قلب، داشتن سابقه خانوادگی برخی از مشکلات قلبی (مانند ایست ناگهانی قلب).

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز خطر طولانی شدن موج QT را افزایش خواهد داد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / " قرص های آب ") یا داشتن عارضه هایی مانند تعریق شدید، اسهال و یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از آناگرلاید با پزشک خود صحبت کنید.

در صورت مصرف هرگونه دارویی، پیش از انجام عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشکتان را مطلع سازید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن موج QT، حساسیت بیشتری نشان می دهند.

مصرف این دارو در دوران بارداری تنها در مواقع ضروری توصیه می شود. درباره منافع و ضررهای مصرف این دارو در حین بارداری با پزشکتان مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی در هنگام مصرف این دارو و به مدت ۱ هفته پس از قطع آن توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را نیز افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهای مصرفی تان (داروهای بدون نسخه، داروهای با نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالج و یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع و یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: داروهایی که می توانند باعث خونریزی / کبودی شوند از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، " داروهای رقیق کننده خون " (مانند وارفارین / انوکساپارین )، سوکرالفات.

فقط در صورت تأیید پزشک از  آسپیرین استفاده کنید. مصرف همزمان  آسپیرین با آناگرلاید، خطر خونریزی را افزایش می دهد به خصوص اگر بیمار در حال حاضر خونریزی زیادی داشته باشد. با این وجود اگر پزشک برای جلوگیری از لخته شدن خون، حمله قلبی و یا پیشگیری از سکته مغزی (معمولا در دوزهای ۳۲۵-۸۱ میلی گرم در روز)، آسپیرین را تجویز کرد، می بایست که آن را مصرف کنید. تا زمانیکه پزشکتان توصیه کرده است، به مصرف آسپیرین ادامه دهید. درباره خطرات و مزایا این دارو با پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

علاوه بر آناگرلاید، داروهای زیر نیز ریتم قلب را تحت تاثیر قرار می دهند (QT طولانی):

آمیودارون، کلروکین، کلاریترومایسین، دیزوپرامید، هالوپریدول، متادون، موکسی فلوکساسین، پیموزاید، پروکائین آمید و غیره.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/ پزشکی دوره ای (مانند معاینه قلب، الکتروکاردیوگرام، شمارش کامل سلول های خونی، آزمایش های عملکرد کلیه و کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید ولی اگر نزدیک زمان دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و در صورت فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. همواره همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

هیچ گاه داروهایتان را در داخل توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش