ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آنتی هیستامین Antihistamine

نام های تجاری: کوریزان آنتی هیستامین دکونژستانت آنتی هیستامین دکونژستانت آنتی هیستامین دکونژستانت-جالینوس هیستاپرل هیستابن (بیشتر)

موارد مصرف قرص آنتی هیستامین

این داروی ترکیبی در تسکین علائم موقتی ناشی از سرماخوردگی، آنفولانزا، آلرژی یا سایر بیماری های تنفسی (مانند سینوزیت، یرونشیت) استفاده می شود. آنتی هیستامین به آبریزش چشم و بینی، خارش چشم و بینی و گلو و عطسه کمک می کند. مواد ضد احتقان به رفع علائم گرفتگی بینی و گوش کمک می کنند.

قرص آنتی هیستامین

در صورت مصرف این دارو بدون نسخه، قبل از شروع مصرف محصول، دستورالعمل های بسته را با دقت مطالعه کنید، تا از مناسب بودن آن مطمئن شود. برخی محصولات با نام تجاری مشابه، مواد و کاربردهای متفاوتی دارند. مصرف محصول نامناسب می تواند منجر به آسیب به فرد شود. می توانید سوالات خود را در رابطه با محصول و کاربرد آن، از پزشک داروخانه بپرسید.

سرماخوردگی  و آنتی هیستامین

مؤثر و بی خطر بودن محصولات مورد استفاده برای سرفه و سرماخوردگی در کودکان زیر 6 سال، ثابت نشده است. بنابراین بهتر است از این محصول جهت درمان علائم سرماخوردگی در کودکان زیر 6 سال استفاده نشود، مگر به دستور پزشک. برخی محصولات از جمله برخی قرص ها و کپسول های طولانی اثر، برای کودکان زیر 12سال تجویز نمی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با استفاده ی ایمن از محصولات، با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید. به علت ایجاد حالت خواب آلودگی در کودک، مصرف این محصول توصیه نمی شود.

این محصولات به درمان یا کوتاه کردن مدت سرماخوردگی کمک نمی کنند بلکه ممکن است عوارض جانبی جدی ایجاد کنند. برای کاهش خطر عوارض جانبی، دوز مصرفی را طبق دستورالعمل مصرف کنید. از مصرف سایر داروهای مربوط به درمان سرفه و سرماخوردگی که حاوی مواد مشابه می باشند، پرهیز کنید. در رابطه با راه های دیگر تسکین سرفه و علائم سرماخوردگی (مانند نوشیدن مایعات کافی، استفاده از مرطوب کننده هوا یا قطره های نمکی بینی) با پزشک خود مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف آنتی هیستامین | Antihistamine

این دارو باید به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک مصرف شود. در صورت مصرف محصول بدون تجویز پزشک، دستورالعمل های موجود در بسته بندی را مطالعه کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

در صورت بروز ناراحتی معده، این دارو را همراه با غذا مصرف کنید و به دنبال آن مایعات زیادی بنوشید، مگر اینکه پزشک دستور دیگری را تجویز کرده باشد.

در صورت مصرف فرم مایع این دارو، دوز مشخص شده را به کمک دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.در صورت مصرف فرم سوسپانسیون دارو، قبل از هربار مصرف بطری تکان داده شود.

از خرد کردن و جویدن قرص ها و کپسول های طولانی اثر، خودداری کنید. زیرا ممکن است منجر به آزاد شدن ناگهانی تمام دارو و افزایش خطر عوارض جانبی شود. همچنین از تقسیم کردن قرص های طولانی اثر حودداری کنید، مگر اینکه دارای خطوط تقسیم باشند یا پزشک تجویز کرده باشد.از بلعیدن قرص کامل یا خرد شده، بدون جویدن خودداری کنید.

در صورت مصرف قرص های جویدنی، قبل از بلع، آنها را کاملاً بجوید.

قبل از مصرف قرص، دستان خود را خشک کنید. سپس آن را روی زبان قرار داده تا کاملاً حل شود و سپس آن را با بزاق یا آب قورت دهید.

دوز مصرفی دارو طبق محصول مصرفی، سن، شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. همچنین از افزایش میزان دوز مصرفی و استفاده طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید.استفاده نادرست از این دارو منجر به آسیب جدی مانند توهم، تشنج و مرگ می شود.

در صورت تجویز مصرف روزانه دارو، به این نتکته توجه کنید که بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. در صورت بدتر شدن شرایط پس از یک هفته یا ابتلا به تب، بثورات پوستی و سر درد مداوم، به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد ممکن است علائم بیماری جدی باشند، که باید توسط پزشک بررسی شوند.

عوارض جانبی داروی آنتی هیستامین

خواب آلودگی، سرگیجه، خشکی دهان و بینی و گلو، سر درد، ناراحتی معده، یبوست و مشکلات خواب می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

عوارض داروی آنتی هیستامین

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی و نادر، مانند تغییرات ذهنی و خلقی (مانند گیجی و توهم)، صدای زنگ در گوش، اشکال در ادرار و تغییرات بینایی (مانند تاری و دو بینی) را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند ضربان قلب سریع یا نامنظم و تشنج فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف آنتی هیستامین

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات تنفسی (مانند آسم و آمفیزم)، دیابت، گلوکوم، مشکلات قلبی، فشار خون بالا، مشکلات کلیوی، بیماری کبدی، تشنج، مشکلات معده و روده (مانند زخم و انسداد)، مشکل ادرار (مانند بزرگ شدن پروستات) مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

فرم های مایع و بسته های پودری این دارو می تواند شامل آسپارتام باشد. در صورت ابتلا به فنیل کتونوریا یا هر بیماری دیگری که نیاز به محدود کردن مصرف آسپارتام دارد، در مصرف این دارو احتیاط کنید و با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

 ممکن است کودکان نسبت به عوارض جانبی این محصول، حساسیت بیشتری نشان دهند.

همچنین ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو به خصوص سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، یبوست، ضربان سریع یا نامنظم قلب، مشکلات خواب و مشکلات ادراری نشان دهند.

 سرگیجه، خواب آلودگی و مشکلات خواب، خطر زمین خوردن را افزایش می دهند.

تنها در صورت لزوم از این دارو در حین بارداری استفاده کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است از شیر مادر به نوزاد منتقل شود اما چگونگی تأثیر آن بر نوزاد هنوز مشخص نمی باشد.بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت شود.

تداخلات دارویی آنتی هیستامین 

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آنتی هیستامین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آنتی هیستامین های موضعی (مانند پماد یا اسپری دیفن هیدرامین)، داروهای فشار خون (به ویژه گوانیتیدین، متیل دوپا، مسدود کننده های بتا مانند آتتنولول یا مسدود کننده های کانال کلسیم مانند نیفدیپین).

مصرف داروهای مهار کننده MAO با این دارو ممکن است باعث تداخل دارویی جدی و کشنده شود. در طول مصرف این دارو از مصرف داروهای مهار کننده MAO (ایزوکارباکسازید، لاینزولید، متیلن بلو، موکلوبماید، فنلزین، پروکاربازین، راساگیلین، سافینامید، سلژیلین، ترانسیل پرومین) خودداری کنید. مصرف اکثر مهار کننده های MAO باید دو هفته قبل از شروع درمان با آنتی هیستامین متوقف شود. زمان شروع یا قطع مصرف این دارو را از پزشک خود بپرسید.

در صورت مصرف سایر محصولات خواب آور مانند داروهای اپیوئیدی یا تسکین دهنده سرفه (مانند کدئین، هیدروکدون)، الکل، ماری جوانا، داروهای خواب آور و ضد استرس (مانند آلپرازولام، لورازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزپرولول، سیکلوبنزپرین) یا سایر آنتی هیستامین ها (مانند ستریزین، دیفن هیدرامین) به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

برچسب تمام داروهای مصرفی (مانند داروهای مربوط به آلرژی، سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیمی) را بررسی کنید.زیرا ممکن است این دارو ها، حاوی موادی باشندکه بر فشار خون تأثیر بگذارند یا باعث خواب آلودگی شوند. نحوه صحیح مصرف این داروها را از چزشک داروخانه بپرسید.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی (مانند اسکن مغزی برای بیماری پارکینسون، آزمایش غربالگری داروی ادرار) و نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت ضربان نامنظم قلب، توهم، غش و تشنج.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید. به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید و آزمایش های تجویز شده را انجام دهید.

مصرف این دارو چند روز قبل از آزمایش آلرژی، نتایج آزمایش را تحت تأثیر قرار می دهد.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. برند های مختلف این دارو، نیاز به نگهداری های متفاوتی دارند. از یخ زدن فرم مایع دارو خودداری کنید.برای نحوه صحیح نگهداری، بسته بندی دارو را بررسی کنید یا از پزشک داروخانه سوال کنید همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

 دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش