آواپریتینیب Avapritinib

نام های تجاری: آیواکیت

موارد مصرف

Avapritinib

این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان معده، روده یا مری (تومورهای استرومال دستگاه گوارش-GIST) استفاده می شود. آواپریتینیب متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند. این ماده با کاهش یا توقف رشد سلول­های سرطانی فعالیت می کند.

Avapritinib

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (100 میلی گرم، 200 میلی گرم، 300 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع استفاده از آواپریتینیب و هربار استفاده مجدد، برگه راهنمای دارو را که توسط پزشک داروخانه ارائه شده است بخوانید. اگر سوالی دارید می­توانید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یکبار در روز، به صورت خواکی با معده خالی (حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا) مصرف کنید. اگر بعد از مصرف دارو استفراغ کردید، بهتراست دوز دیگری در آن زمان مصرف نکنید. دوز بعدی را در زمان معین دیگری مصرف کنید.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی، پاسخ بدن به درمان و سایر داروهایی است که ممکن است مصرف کنید تعیین می شود. حتماً تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک خود و پزشک داروخانه اطلاع دهید.

هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا پزشک داروخانه توصیه به مصرف آن کرده باشند. زیرا گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی با این دارو را افزایش دهد به این منظور حتما با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو را خودسرانه افزایش ندهید و یا این دارو را بیشتر از زمان تجویز مصرف نکنید. زیرا این کار نه تنها باعث افزایش بهبودی وضعیت نخواهد شد بلکه ممکن است خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از قرص ها را استنشاق کنند.

عوارض جانبی

سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی، ضعف عضلانی، تورم، آبریزش چشم، اسهال، از دست دادن اشتها، تغییر در مزه غذا، درد معده/ شکم، حالت تهوع یا استفراغ می توانند از عوارض این دارو باشند. در برخی موارد حالت تهوع و استفراغ می تواند شدید باشد. بنابراین پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. همچنین مصرف چنده وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت بدنی نیز می تواند باعث کاهش برخی از این اثرات شود. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

Avapritinib

تغیر در رنگ و ریزش موقت مو می توانند از دیگر عوارض جانبی آن باشد که بعد از اتمام دوره مصرف دارو، موها مجدداً رشد خواهند کرد.

بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند. به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک می تواند خطر بروز عوارض جانبی را کاهش دهد.

این دارو می تواند بر روی ذهن یا خلق و خوی تأثیر بگذارد، که این امر می تواند جدی باشد. در صورت وجود هرگونه تغییرات ذهنی/ خلقی مانند فراموشی، گیجی، مشکل در تفکر واضح، مشکل در یافتن کلمات مناسب هنگام صحبت کردن، مشکلات خواب یا توهم بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین ممکن است تغییراتی در رفتار نیز ایجاد شود. بنابراین در صورت مشاهده علائمی مانند بی قراری، افسردگی، تحریک پذیری یا تغییرات شخصیتی، توسط خود یا پرستارتان فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

همچنین این دارو به ندرت می تواند خطر خونریزی در مغز را افزایش دهد. در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی مانند سردرد شدید، اختلال در بینایی، خواب آلودگی شدید یا ضعف در یک طرف بدن، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو نیز می تواند بر روی باروری در مردان و زنان تأثیر بگذارد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو می تواند توانایی بدن در مبارزه با عفونت را کاهش دهد، یا ممکن است باعث شود فرد به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شود و یا هر عفونتی را تشدید کند. بنابراین در صورت بروز علائم عفونت مانند گلودرد مداوم، تب، لرز یا سرفه، پزشک را سریعاً مطلع سازید.

اواپریتینیب معمولاً می تواند باعث ایجاد راش پوستی شود که معمولاً جدی نیست. با این حال، شما ممکن است قادر به تشخیص آن از راش پوستی نادر که می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید باشد، نباشید. بنابراین در صورت بروز هرگونه راش پوستی بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آواپریتینیب در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات کبدی، مشکلات کلیوی، سرطان مغز، سکته مغزی/ حمله ایسکمیک گذرا-TIA مطلع سازید.

Avapritinib

آواپریتینیب می تواند باعث افزایش خطر ابتلا به عفونت شود، یا ممکن است عفونت های فعلی را تشدید کند. از تماس با افرادی که ممکن است دارای بیماری­هایی (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) باشند پرهیز کنید. همچنین اگر در معرض بیماری های مسری قرار گرفته اید و یا تمایل دارید اطلاعات بیشتری از این شرایط کسب کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و نیز از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

همچنین در تماس با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر که احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی دارند، احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

این دارو ممکن است باعث گیجی یا خواب آلودگی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه یا خواب آلودگی را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشک خود را مطلع سازید. زیرا پزشک ممکن است قبل از شروع درمان با این دارو آزمایش بارداری را تجویز کند. هنگام استفاده اواپریتینیب نباید باردار شوید. زیرا اواپریتینیب ممکن است به جنین آسیب برساند. بنابراین زنان در سنین باروری هنگام استفاده از این دارو و به مدت 6 هفته پس از مصرف آخرین دوز، در مورد روش­های مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. مردان نیز در سنین باروری باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 6 هفته پس از مصرف آخرین دوز، در مورد روش­های مطمئن پیشگیری از بارداری اطلاعات کسب کنند. در صورت بارداری، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، بنابراین زنانی که باردار هستند یا فکر می­کنند ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد و غبار حاصل از قرص ها را استنشاق کنند.

انتقال این دارو به شیر مادر هنوز مشخص نیست. زیرا به دلیل بروز خطرات احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 2 هفته پس از مصرف آخرین دوز توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه­ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی این محصول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بدون نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

Avapritinib

بعضی از دارو ها می توانند بر آواپریتینیب اثر مهارکنندگی داشته باشند که این خود بر عملکرد آن نیز تأثیر می گذارد. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند فلوكونازول، ایتراكونازول)، آنتی بیوتیك های ماكرولید (مانند اریترومایسین)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند كاربامازپین، فنی توئین) و سایر موارد اشاره كرد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن، تنگی نفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی/ یا پزشکی (مانند شمارش کامل فاکتورهای خون، عملکرد کبد) هنگام مصرف آن انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت