ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ارلئادا (آپالوتامید) Erleada (Apalutamide)

نام های تجاری: ارلئادا

موارد مصرف

آپالوتامید  در جدید ترین درمان سرطان پروستات استفاده می‌شود. این دارو جزء ضد آندروژن‌ها (ضد تستوسترون) است که با مسدود کردن اثر تستوسترون از گسترش سلول‌های سرطانی پروستات جلوگیری می‌کند.

آپالوتامید داروی درمان سرطان پروستات

 

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (60 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع درمان با این دارو، بروشور دارویی داخل بسته را به دقت مطالعه کنید. سؤالات خود را از پزشک عمومی ا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را به صورت خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا، معمولاً یک مرتبه در روز طبق تجویز پزشک مصرف کنید. قرص ها را به طور کامل ببلعید. از برش، جویدن یا خرد کردن قرص ها خودداری کنید.

در صورت وجود مشکل در بلع کامل قرص ها، کل قرص را با 4 اونس (120 میلی لیتر) پوره سیب مخلوط کنید. طوری مخلوط را هم بزنید که قرصها خرد نشوند. 15 دقیقه صبر کنید، سپس مخلوط را دوباره هم بزنید. 15 دقیقه دیگر صبر کنید و مخلوط را برای بار سوم هم بزنید. از مخلوط شدن قرص ها و باقی نماندن تکه های جامد اطمینان حاصل کنید. بلافاصله مخلوط را با استفاده از قاشق قورت دهید. پس از مصرف مخلوط، ظرف را با 2 اونس (60 میلی لیتر) آب بشویید و مخلوط را فوراً بنوشید. تا زمانی که دز کامل را دریافت نکرده اید، شستشو را تکرار کنید. مخلوط را تا یک ساعت پس از ساخت مصرف کنید. از نگهداری آن خودداری کنید.

دز دارو براساس شرایط پزشکی و واکنش بدن به درمان تعیین می شود. از افزایش دز و زمان مصرف دارو خودداری کنید. در این صورت نه تنها وضعیت سریع تر بهبود نخواهد یافت بلکه خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد یافت.

بیشترین اثر دارو در صورت استفاده ی منظم آن حاصل خواهد شد. برای پرهیز از فراموشی، آن را هر روز در ساعتی مشخص مصرف کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف یا گرد و غبار قرص ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

گرگرفتگی، خستگی، درد مفصل، حالت تهوع، کاهش اشتها، کاهش وزن یا کاهش میل / توانایی جنسی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است سبب افزایش فشار خون شود. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله علائم کم کاری تیروئید (مانند افزایش غیر معمول وزن، عدم تحمل سرما، ضربان قلب آهسته، یبوست) با پزشک صحبت کنید.

این دارو ممکن است توانایی مبارزه بدن با عفونت ها را کاهش دهد و ابتلا به عفونت جدی (به ندرت کشنده) را به دنبال داشته باشد یا سبب تشدید سایر عفونت ها شود. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد دائمی، تب، لرز، سرفه)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز عوارض جانبی بسیار جدی، از جمله علائم سکته قلبی (مانند درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تنگی نفس، تعریق غیرمعمول)، علائم سکته مغزی (مانند ضعف در یک طرف بدن، مشکل در گفتار، تغییرات ناگهانی بینایی، گیجی)، تشنج به پزشک مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آپالوتامید معمولاً می تواند سبب بروز راش غیر جدی شود. با این حال، ممکن است تشخیص این مورد از واکنش آلرژیک شدید باشد. در صورت بروز راش بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود، به خصوص مشکلات قلبی (مانند بیماری عروق کرونر، نارسایی قلبی، حمله قلبی اخیر)، دیابت، کلسترول بالا، فشار خون بالا، سکته مغزی / حمله ایسکمیک گذرا (TIA)، تشنج، افزایش خطر تشنج (مانند آسیب مغزی، سکته مغزی، تومور مغزی) مطلع سازید.

از آنجا که این دارو به ندرت ممکن است در برخی افراد تشنج ایجاد کند، از پزشک خود در مورد اجتناب از فعالیت های کاهش دهنده ناگهانی هوشیاری که منجر به آسیب خود یا دیگران می شود سؤال کنید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

این دارو به خصوص در دوران بارداری یا شیردهی توسط خانم ها نباید استفاده شود. زیرا ممکن است به جنین یا نوزاد شیرخوار آسیب برساند. برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

افراد مسن ممکن است در هنگام استفاده از این دارو بیشتر در معرض خطر بر روی زمین افتادن باشند.

مردانی که از نظر جنسی با یک زن باردار در رابطه هستند باید در طول درمان و به مدت 3 ماه پس از قطع درمان از کاندوم استفاده کنند. مردان در رابطه با زنان در سنین باروری، در طول درمان و به مدت 3 ماه پس از قطع درمان باید از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. در صورت باردار شدن همسر یا شک بر بارداری، فوراً به پزشک اطلاع دهید. در حین درمان و حداقل 3 ماه پس از قطع درمان، از اهدای اسپرم خودداری کنید.

با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

آپالوتامید با تأثیر بر نحوه کار سایر داروها سبب حذف سریع آنها از بدن می شود. محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آرتمتر- لومفانترین، ضد قارچ های آزول (مانند ایزاووكونازونیوم، ووریكونازول)، بوپسرویر، كوبیسیستات، لوراسیدون، نیفدیپین، رانولازین، ریلپیویرین، تلاپرویر، داروهای خاص هپاتیت C.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند فشار خون، عملکرد تیروئید) باید قبل از شروع مصرف این دارو و هنگام مصرف آن انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش