ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آپرمیلاست Apremilast

نام های تجاری:

موارد مصرف

این دارو برای درمان نوع خاصی از آرتروز (آرتریت پسوریازیس) استفاده می شود. از آپرمیلاست برای درمان نوع خاصی از بیماری پوستی (پسوریازیس  مانند متوسط ​​تا شدید) نیز استفاده می شود. آپرمیلاست متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان بازدارنده های فسفودی استراز 4 (PDE4) شناخته می شوند. این دارو برای درمان آرتروز پسوریازیس، درد و تورم را کاهش می دهد و ممکن است به بهبود انعطاف پذیری مفاصل آسیب دیده و برای درمان پسوریازیس پلاک، ممکن است به کاهش قرمزی، ضخیم شدن و آسیب پوست کمک کند.

از آپرمیلاست برای درمان زخم های دهان و کاهش درد در افرادی که به بیماری بهجت مبتلا هستند نیز استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

این دارو را به طور خوراکی همراه با غذا یا بدون غذا طبق تجویز پزشک، معمولاً دو بار در روز مصرف کنید. سازنده ی دارو، خرد کردن، شکافتن و جویدن دارو را منع می کند. با این حال، بسیاری از داروهای مشابه (قرص های ترشح فوری) را می توان خرد کرد یا جوید. دستورالعمل های پزشک خود را در مورد نحوه مصرف این دارو دنبال کنید.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی و واکنش بدن به درمان تعیین می شود. برای کاهش خطر ابتلا به عوارض جانبی، پزشک ممکن است دارو را با دوز کم شروع کند و به تدریج دوز خود را افزایش دهد. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

بیشترین اثر دارو در صورت استفاده ی منظم آن حاصل خواهد شد. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، هر روز آن را در ساعتی مشخص مصرف کنید.

در صورت تداوم یا تشدید عوارض، با پزشک صحبت کنید.

عوارض جانبی

اسهال، حالت تهوع / استفراغ، کاهش اشتها، سردرد یا کاهش وزن ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هریک از این عوارض جانبی جدی، مانند حالت تهوع / استفراغ / اسهال شدید را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

به ندرت، افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است افسردگی، افکار / اقدام به خودکشی یا سایر مشکلات روحی و روانی را تجربه کنند. اگر شما یا خانواده / سرپرست خانواده خود متوجه تغییرات غیرمعمول / ناگهانی در خلق و خو، افکار یا رفتار خود شدید، از جمله علائم افسردگی، افکار / اقدام به خودکشی، افکار آسیب رسان به خود، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کلیه، اختلالات روحی / خلقی (مانند افسردگی) مطلع سازید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

هنگام بارداری، این دارو تنها در صورت نیاز مصرف شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند در از بین بردن آپرمیلاست از بدن و نحوه عملکرد آپرمیلاست تأثیر بگذارد. به عنوان مثال می توان به داروهای خاصی برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنوباربیتال، فنی توئین، پریمیدون)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین) و سایر موارد اشاره کرد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از آنجا که این دارو می تواند باعث کاهش وزن شود، هنگام مصرف این دارو به طور مرتب وزن خود را چک کنید. هرگونه کاهش غیرمعمول وزن را به پزشک خود اطلاع دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری آن در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش