ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آپریپیتانت Aprepitant

نام های تجاری: آپرپیتانت سینوانتی امند امند 3-روز ابیتانت ایمند اپرتکس اپرند آپریتد اپرمیترون امسیس اپری طب اپرکسانت اپرینات امکسیر امیت اپرپیتانت امند 2- روز اپرپیتانت اکت آپونوی (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو همراه با برخی دیگر از داروها جهت پیشگیری از حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی سرطان استفاده می شود.

 این دارو با انسداد یکی از ساختارهای طبیعی بدن (ماده P / نوروکینین 1) که باعث استفراغ می شود، عمل می کند.

این دارو حالت تهوع یا استفراغ را درمان نمیکند و صرفا پیشگیری دارد. در صورت وجود حالت تهوع یا استفراغ از پزشک کمک بخواهید.

اَشکال دارویی

  • امولسیون وریدی (130 میلی گرم در 18 میلی لیتر)؛
  • کپسول خوراکی (125 میلی گرم؛ 40 میلی گرم؛ 80 میلی گرم)؛
  • کیت خوراکی (125 میلی گرم -80 میلی گرم)؛
  • پودر خوراکی برای بازسازی ئواحی متأثر (125 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. درصورت مصرف فرم شربت این دارو دستورالعمل های مصرف آن را از مطالعه کنید همینطور می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک همراه با غذا یا بدون آن مصرف کنید. اگر از کپسول استفاده می کنید، کپسول ها را کامل ببلعید.

اولین دوز را طبق دستور پزشک مصرف کنید ،در 2 روز آینده و معمولاً 1 ساعت قبل از شروع شیمی درمانی دوز خود را ادامه دهید. اگر شیمی درمانی نمی کنید، دوز را یک بار در روز صبح مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. در کودکان، دوزدارویی بر اساس وزن محاسبه می شود. پیروی از دستورالعمل های پزشک در مورد زمان مصرف هر دوز، مدت زمان ادامه مصرف و مقدار داروی مصرفی در هر دوز بسیاراهمیت دارد. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

در صورت استفراغ یا احساس حالت تهوع به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

خستگی یا سکسکه می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کبدی.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید مصرف این دارو را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر همچنان مشخص نیست لذا قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروها می توانند بر دفع آپریپیتان یا نحوه عملکرد این دارو تأثیر دارند. به عنوان مثال می توان به داروهای ضد قارچ آزول (مانند ایتراکونازول، کتوکونازول)، دیلتیازم، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، نفازودون، مهارکننده های پروتئاز HIV (مانند ریتوناویر، نلفیناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، داروهای ضد تشنج خاص (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و سایر داروها اشاره کرد.

این دارو می تواند باعث کاهش سرعت دفع سایر داروها از بدن شود، که می تواند بر نحوه عملکرد آنها تأثیر بگذارد. از این داروها می توان به نمونه هایی از داروهای مبتلا شامل فلیبانسرین، لومیتاپید، پیموزید و غیره است.

اگر وارفارین مصرف میکنید، این دارو بر عملکرد آن تأثیر دارد به همین دلیل پزشک باید خون را در طی 2 هفته پس از درمان آزمایش کند تا میزان عملکرد وارفارین را اندازه گیری کند.

این دارو میتواند اثر محصولات کنترل بارداری هورمونی مانند قرص، پچ یا حلقه را کاهش داده ومنجر به بارداری شود.هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 ماه پس از قطع مصرف این دارو، باید از روش های قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید، با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید. همچنین اگر دچار عدم لخته شدن یا خونریزی جدیدی هستید، به پزشک اطلاع دهید، زیرا این موارد نشانه هایی از عدم کنترل مناسب بارداری هستند

آپریپیتانت بسیار شبیه فوزاپرپیتانت است. در حین استفاده از این دارو از فوساپرپیتانت استفاده نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تپش قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. و مصرف هردوز دارو طبق دستورالعمل اهمیت زیادی دارد همینطور اگر یک دوز از دارورا فراموش کرده اید بلافاصله به پزشک اطلاع دهید تا یک دوز جدید مشخص کند،دوز را به هیچ وجه دوبرابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود.شربت این دارو را در یخچال نگه داری کنید و پس از 72 ساعت مایعات استفاده نشده را دور بریزید،از یخ زدگی دارو خودداری کنید همینطور از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش