ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آکالابروتینیب Acalabrutinib

نام های تجاری: کلکنس

موارد مصرف

این دارو برای درمان انواع خاصی از سرطان (مانند لنفوم سلول منتل، لنفوم لنفوسیتی کوچک، لوسمی لنفوسیتی مزمن) مصرف می شود. آكالابروتینیب، رشد سلول های سرطانی را کند می کند و یا متوقف می سازد. این دارو به دسته ای از داروها است که به عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند، تعلق دارد.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (100 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف آكالابروتینیب و یا درهربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را، در صورت وجود، مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون آن، بصورت خوراکی و معمولاً دو بار در روز (با فاصله حدود ۱۲ ساعت) مصرف می شود. کپسول را با یک لیوان آب کامل ببلعید و آن را باز نکنید، نشکنید یا نجوید.

در هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب آن خودداری کنید مگر اینکه پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه توصیه کرده باشد. آنگاه می توانید این کار را با خیال راحت انجام دهید. گریپ فروت، عوارض جانبی ناشی از این دارو را افزایش خواهد داد.

داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند، اثر آکالابروتینیب را کمتر خواهند کرد. در صورت نیاز به مصرف داروی ضد اسید، آن را ۲ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از مصرف این دارو مصرف کنید. اگر از داروی مسدود کننده H2 استفاده می کنید (مانند رانیتیدین، فاموتیدین )، حداقل ۲ ساعت قبل از این داروها، آکالابروتینیب را مصرف کنید. همچنین از مصرف بازدارنده های پمپ پروتون (مانند امپرازول، پانتوپرازول ( نیز خودداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، سوال کنید.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان و سایر داروهای مصرفی او، تعیین خواهد شد. نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه برسانید.

دوز و مقدار مصرفی دارو را افزایش ندهید و آن را طولانی تر از زمان تجویز شده، مصرف نکنید. با این کار بیماری تان سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی افزایش خواهند یافت.

بیشترین اثرگزاری این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هرروز و در یک زمان خاص، مصرف کنید.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد قرص های آن را تنفس کنند.

عوارض جانبی

سردرد، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، اسهال، خستگی یا درد عضلانی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است زیرا بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: خستگی غیرعادی، کبودی یا خونریزی آسان یا غیرعادی (مانند خونریزی بینی / لثه، ادرار صورتی / تیره، مدفوع سیاه / خونی، استفراغ حاوی خون یا شبیه به دانه های قهوه)، علائم مشکلات قلبی (مانند ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه، غش کردن، تنگی نفس، ناراحتی قفسه سینه).

در صورت بروز هریک از عوارض جانبی جدی زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: ضعف در یک طرف بدن، دشواری در گفتار، تغییرات بینایی، گیجی.

این دارو توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد که این امر منجر به ایجاد یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) و یا تشدید عفونت های فعلی، خواهد شد. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مزمن، تب، لرز، سرفه ) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

اگرچه داروی آکالابروتینیب برای درمان سرطان استفاده می شود اما به ندرت ممکن است خطر ابتلا به سرطان های دیگر (مانند سرطان پوست ) را افزایش دهد. در صورت ایجاد غده یا توده های غیرمعمول، تورم غدد، کاهش ناگهانی وزن، تعریق شبانه، تغییر در ظاهر یا اندازه خال ها، یا تغییر / رشد پوستی غیر عادی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش / تورم (مخصوصاق صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی ناشی از واکنش های آلرژیک را دربر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از شروع مصرف آكالابروتینیب، در صورت داشتن آلرژی به آن و یاهرگونه آلرژی دیگری، پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود، مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: خونریزی / مشکلات خون (مانند زخم)، ضربان قلب سریع / نامنظم، عفونت های اخیر / فعلی (مانند هپاتیت،، اچ آی وی، بیماری های کبدی).

این دارو ممکن است خطر ابتلا به سایر سرطان ها از جمله سرطان پوست را افزایش دهد. زمان کمتری را زیر نور خورشید سپری کنید. از رفتن به اتاقک های برنزه کننده و استفاده از چراغ های آفتاب، پرهیز کنید. در فضای باز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید.

آكالابروتینیب احتمال ابتلا به عفونت های مختلف را بیشتر می كند و یا عفونت فعلی را تشدیدمی كند. از تماس با افراد مبتلا به بیماری های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا ( خودداری کنید. اگر در معرض عفونت بودید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر، پزشک خود مشورت کنید.

بدون رضایت پزشک، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری نمایید.

این دارو باعث سرگیجه نیز خواهد شد. الکل یا ماری جوانا ) شاهدانه ) این سرگیجه را تشدید خواهند کرد. از انجام فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و هرگونه فعالیت دیگری که نیاز به هوشیاری دارد تا زمانیکه نتوانسته اید آنها را با خیال راحت انجام دهید، خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را ( داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشکتان برسانید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری دارند.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف یا گرد قرص آن را تنفس کنند.

اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. هنگام مصرف آکلابروتینیب نباید باردار شوید زیرا این دارو ممكن است به جنین آسیب برساند. قبل از شروع مصرف این دارو، پزشک، تست بارداری را تجویز خواهد کرد. در طول مصرف این دارو و حداقل یک هفته پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. در صورت بارداری، در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطرات احتمالی که نوزاد شیرخوار را تهدید می کند، شیردهی هنگام مصرف این دارو و حداقل ۲ هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را نیز افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نمی باشد، بنابراین لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان ( داروهای بدون نسخه، داروهای با نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه، قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع و یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

داروهای زیر، اثر آكالابروتینیب را در بدن کاهش داده و بر نحوه عملکرد آن نیز تاثیر خواهند گذاشت: ضد قارچ آزول (مانند کتوکونازول، ایتراکونازول، وریکونازول )، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین، اریترومایسین)، اچ آی وی پروتئاز مهار کننده (مانند ریتوناویر، آتازاناویر، نلفیناویر، ساکوییناویر، ایندیناویر (ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین )، داروهایی برای درمان تشنج (مانند فنی توئین، کاربامازپین، فنوباربیتال) نفازودون، گل راعی، تلیترومایسین و غیره.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائمی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

هنگام مصرف این دارو، تست های آزمایشگاهی/ پزشکی (مانند عملکرد کبد، شمارش کامل سلول های خونی) می بایست انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را حفظ کنید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، به محض به خاطر آوردن (در صورتی که کمتر از ۳ ساعت از زمان مصرف معمول دارو گذشته باشد) آن را مصرف کنید. اما اگر بیش از ۳ ساعت از زمان مصرف آن گذشته است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام یا دستشویی نگهداری نکنید. همواره همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

هیچ گاه داروها را در توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن، ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن این محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش