ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آکسیکابتاژن سیلولوسل Axicabtagene Ciloleucel

نام های تجاری: یسکارتا آکسی-سل

موارد مصرف

 آکسیکابتاژن سیلولوسل برای درمان نوع خاصی از سرطان (لنفوم غیر هوچکین) که بهبود نیافته و یا پس از حداقل ۲ نوع درمان، دوباره بازگشته است، مصرف می شود. این نوع درمان به ژن درمانی معروف است. آکسیکابتاژن سیلولوسل از گلبول های سفید خون شخص بیمار ساخته می شود و فقط مختص به خود اوست. در این روش، گلبول های سفید خون تغییر یافته اند و دارای یک پروتئین خاص (گیرنده آنتی ژن کایمریک - CAR) شده اند. این دارو رشد سلول های سرطانی را کند می کنند یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

سوسپانسیون داخل وریدی

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف این دارو، یرگه راهنمای دارو را مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشکتان بپرسید.

پزشک، پیش از شروع درمان با این دارو، انجام ۳ روز شیمی درمانی را برای آماده شدن بدن فرد بیمار، توصیه خواهد کرد.

این دارو بصورت داخل وریدی طبق دستور پزشک، معمولاً در کمتر از ۳۰ دقیقه به بیماران تزریق می شود. برای کاهش خطر عوارض جانبی، پزشک ممکن است داروهای دیگری (مانند استامینوفن، دیفن هیدرامین) را قبل از تزریق به بیماران بدهد. مقدار مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و وزن او تعیین خواهد شد. تا ۴ ساعت پس از درمان، خیلی از محل درمان دور نشوید تا در صورت لزوم، پزشک بتواند وضعیتتان را بررسی کند(فاصله مقصد از محل درمان، کمتر از ۲ ساعت باشد). پزشک، موثر بودن درمان را بررسی می کند و به بیماران در کنترل عوارض جانبی، کمک خواهد کرد.

عوارض جانبی

سردرد، خستگی یا از دست دادن اشتها ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

مصرف کنندگان این دارو، ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را برایتان تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک،‌خطرات ناشی از این دارو را کاهش خواهد داد.

اگرچه آکسیکابتاژن سیلولوسل برای درمان سرطان مصرف می شود اما به ندرت ممکن است خطر ابتلا به سایر سرطان ها را افزایش دهد. همچنین این دارو ممکن است باعث کاهش شدید سلول های خونی و درنتیجه کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها شود و خطر کم خونی / مشکلات خونریزی را افزایش دهد. در طول مصرف این دارو، احتمال ابتلا به عفونت های جدی (به ندرت کشنده) نیز افزایش می یابد و یا عفونت های فعلی تشدید خواهند شد. در صورت ایجاد تومور یا توده غیرعادی، تورم غدد، علائم عفونت (مانند گلودرد مزمن، تب، لرز)، کبودی / خونریزی آسان یا غیرعادی یا خستگی غیرمعمول، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورت مشاهده علائم واکنش جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش/ تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آکسیکابتاژن سیلولوسل در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول، حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی تان مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: عفونت های گذشته / فعلی / اخیر (مانند هپاتیت، اچ آی)

این محصول، خطر ابتلا به عفونت های مختلف را افزایش می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید خواهد کرد. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری(مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری نمایید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

بدون تائید پزشک، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایبد. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری نمایید.

این دارو باعث گیجی می شود، بر هماهنگی فرد تأثیر می گذارد و یا تفکر واضح را برای او دشوار می کند. الکل یا ماری جوانا(شاهدانه) این اثرات را تشدید خواهد کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری کنید (حداقل 8 هفته پس از دریافت درمان، توسط سازنده توصیه می شود). نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از این محصول نباید باردار شوید زیرا آکسیکابتاژن سیلولوسلممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

سوءمصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچارعلائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

پیش از مصرف این دارو و بعد از دریافت آن، تست های آزمایشگاهی/پزشکی (مانند شمارش کامل سلول های خونی) باید انجام شود. زنان در سنین باروری نیز می بایست قبل از دریافت این دارو، تست بارداری دهند. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را حفظ کنید.

پس از دریافت این درمان، از اهدای خون، عضو، بافت یا سلول خودداری نمایید.

دوز فراموش شده

در صورت قطع شدن یا وقفه افتادن در دوز مصرفی تان، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند.

نگهداری

این دارو تنها در بیمارستان یا کلینیک به بیماران تزریق می شود و قابل نگهداری در خانه نیست.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش