ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آیداروبیسین Idarubicin

نام های تجاری: آیدامایسین آیدامایسین پی اف اس ایدانترا زاودوز ایداروبیسین هیدروکلراید (بیشتر)

موارد مصرف

آیداروبیسین، برای درمان نوع خاصی از سرطان (سرطان خون) مصرف می شود. این دارو به گروهی از داروها که تحت عنوان آنترا سایکلین شناخته می شوند، تعلق دارد. این دارو، رشد سلول های سرطانی را کند می کند یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (۱میلی گرم/میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت داخل وریدی و توسط پزشک، به بیماران تزریق می شود. مقدار مصرفی دارو براساس شرایط پزشکی فرد بیمار، اندازه بدن ومیزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد.

در صورت برخورد این دارو با پوستتان، فوراً آن ناحیه را با آب و صابون، به خوبی بشویید. همچنین اگر این دارو با چشم تماس پیدا کرد، پلک های خود را باز کنید و به مدت ۱۵ دقیقه با آب شستشو دهید. و پس از آن به پزشک مراجعه کنید.

در حین مصرف این دارو، مقدار فراوانی مایعات بنوشید مگر اینکه پزشک، توصیه دیگری کرده باشد. انجام این امر، به کاهش خطرات ناشی از عوارض جانبی خاص (به عنوان مثال افزایش اسید اوریک) کمک خواهد کرد‌‌.

عوارض جانیی

حالت تهوع، استفراغ، گرفتگی شکم، اسهال و سردرد ممکن است رخ دهد. در برخی موارد، پزشک برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ، داروهایی را تجویز خواهد کرد. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ها، به کاهش برخی از این اثرات کمک خواهد کرد. در صورت تداوم یا تشدید هریک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

ریزش موقتی مو نیز یک عارضه جانبی رایج است. رشد عادی موها، پس از پایان درمان بازخواهد گشت.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: درد شدید شکم، تغییرات ذهنی / خلقی (به عنوان مثال گیجی)، بی حسی / گزگز دست و پاها، راش / تاول کف دست / کف پا، خونریزی / کبودی غیرعادی (به عنوان مثال لکه های قرمز کوچک روی پوست)، مدفوع سیاه/خونی، ادرار خونی و استفراغ شبیه به تفاله قهوه.

درد یا زخم در دهان و گلو نیز یکی دیگر از عوارض جانبی مصرف این دارو است. دندان های خود را به آرامی و مسواک بزنید، از مصرف دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتباً با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین غذاهای نرم و مرطوب را مصرف کنید.

در صورت بروز تشنج که عارضه جانبی نادر اما بسیار جدی هست، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول، به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده هر یک از علائم واکنش های جدی آلرژیک که در زیر آورده شده است، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، دشواری در تنفس و سرگیجه شدید.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را دربر نمی گیرد. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آیداروبیسین، در صورت داشتن حساسیت به آن یا به آنتراسایکلین های دیگر (به عنوان مثال، دوکسوروبیسین) یا هرنوع حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش ازمصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: اختلالات خونی/خونریزی(به عنوان مثال کم خونی، کاهش تعداد سلول های خونی)، نقرس، بیماری های قلبی (مانند نارسایی قلبی احتقانی، ضربان قلب نامنظم)، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، پرتودرمانی (به ویژه در ناحیه قفسه سینه).

بدون رضایت پزشک، از انجام هرگونه ایمن سازی/واکسیناسیون خودداری نمایید. همچنین از تماس با افرادی که به تازگی واکسن خوراکی فلج اطفال و واکسن استنشاقی از راه بینی آنفولانزا را دریافت کرده اند، اجتناب کنید. برای پیشگیری از شیوع عفونت، دستانتان را به خوبی بشویید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا زخمی شدن، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ ریش تراشی و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید. برای کاهش خطر خونریزی لثه از مسواک با موی نرم استفاده کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، پزشک یا دندانپزشکتان را از مصرف این دارو مطلع سازید.

مصرف کنندگان مسن این دارو، نسبت به عوارض آن مخصوصاً اثرات آن بر قلب، حساس تر هستند بنابراین می بایست احتیاط کنند.

 مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. اگر باردار شدید یا فکر می کنید باردار هستید، فوراً پزشکتان را مطلع سازید. برای جلوگیری از بارداری، هم‌زنان و هم مردان در طول درمان می بایست از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری(مانند قرص های ضد بارداری، کاندوم )استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشورت در مورد روش های موثر کنترل بارداری با پزشکتان صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطرات احتمالی برای نوزاد شیرخوار، شیردهی در حین مصرف این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی)بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تائید پزشکتان، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: داروهایی که قلب را تحت تأثیر قرار می دهند (از جمله تراستوزوماب، آنترا سایکلین ها مانند دوکسوروبیسین).

سوء مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن یا دشواری در تنفس می شود. دراین هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایر علائم سوء مصرف این دارو عبارتند از: ضربان قلب نامنظم، حالت تهوع / استفراغ شدید.

توجه

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی/ پزشکی (مانند تست های عملکرد کلیه/ کبد، شمارش کامل سلول های خونی، برخی تست های عملکرد قلب مانند LVEF) دوره ای، غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

دریافت هر دوز از این دارو بصورت برنامه ریزی شده و طبق دستورالعمل، بسیار حائز اهمیت است و باعث اثرگزاری بهتر دارو خواهد شد. در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، با پزشکتان تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند. برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید‌.

نگهداری

این دارو تنها در کلینیک به بیماران تزریق می شود و قابل نگهداری در خانه نیست.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش