ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

آی یو دی (IUD) Levonorgestrel intrauterine system

نام های تجاری: Liletta (52 MG) Mirena (52 MG) Skyla Liletta Mirena Skyla (بیشتر)

موارد مصرف

این محصول یک وسیله کوچک و انعطاف پذیر می باشد که برای جلوگیری از بارداری، در رحم قرار می گیرد. این دستگاه برای زنانی که تمایل استفاده از روش های جلوگیری از بارداری برگشت پذیر و طولانی مدت (تا 5 سال) دارند، مفید می باشد. این دستگاه همچنین برای درمان خونریزی شدید قاعدگی در زنانی که این روش جلوگیری از بارداری را انتخاب می کنند، استفاده می شود. این دستگاه به آرامی هورمونی (لوونورژسترل) شبیه هورمونی که زنان به طور معمول تولید می کنند، آزاد می کند. این دستگاه با ضخیم تر ساختن مایع دهانه رحم، در حرکت اسپرم ها تداخل ایجاد کرده و به کاهش بقای اسپرم برای جلوگیری از رسیدن اسپرم به تخمک (لقاح) و جلوگیری از بارداری کمک می کند. همچنین برای جلوگیری از چسبیدن تخمک بارور شده، پوشش رحم را تغییر می دهد، بنابراین با عدم اتصال تخمک بارور شده به رحم، تخمک از بدن خارج می شود. این دستگاه همچنین ممکن است سبب توقف در آزاد کردن تخمک از تخمدان شود، اما این روش در اکثر خانم ها اتفاق نمی افتد.

مصرف این محصول، فرد یا شریک جنسی را در برابر بیماریهای مقاربتی (مانند ایدز، سوزاک یا کلامیدیا) محافظت نمی کند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دستگاه توسط یک متخصص، در رحم قرار می گیرد و تا 5 سال در آنجا باقی می ماند. 4 تا 6 هفته پس از قرار دادن دستگاه، برای اطمینان از قرار گیری مناسب دستگاه به مراکز بهداشتی مراجعه کنید.

تا 7 روز پس از قرار دادن این دستگاه در صورت نیاز ،از راه های پشتیبانی برای جلوگیری از بارداری، استفاده کنید. تا زمانی که دستگاه فرصت کافی برای عملکرد درست داشته باشد.

ممکن است گاهی دستگاه از جای خود خارج شود یا خود به خود از بدن خارج شود. پس از هر دوره قاعدگی، مناسب بودن موقعیت دستگاه را بررسی کنید. موقعیت یابی دستگاه را از راهنمای مصرف دارو و متخصص بیاموزید. در صورت خارج شدن دستگاه یا ناپدید شدن نخ ها، فوراً به پزشک مراجعه کنید و از راه های پشتیبانی غیر هورمونی (مانند کاندوم یا اسپرم کش) برای جلوگیری از بارداری استفاده کنید تا زمانی که پزشک دستور دیگری دهد.

در صورت تمایل به ادامه دادن این روش جلوگیری از بارداری بعد از 5 سال، ممکن است دستگاه مورد استفاده برداشته شود و یک دستگاه جدید جایگزین شود. در هر صورت، دستگاه مورد استفاده باید بعد از 5 سال خارج شود. در صورت تمایل به متوقف کردن این روش جلوگیری از بارداری، متخصص این دستگاه را خارج می کند.

عوارض جانبی

درد، خونریزی یا سرگیجه، می تواند بعد از قرار دادن دستگاه رخ دهد. گرفتگی عضلات، قاعدگی های نامنظم و خونریزی واژینال در بین دوره ها (لکه بینی) به خصوص در طی چند هفته اول استفاده ممکن است اتفاق بیفتد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

پس از سازگاری بدن با این محصول، طبیعی است که روزهای خونریزی در دوران قاعدگی کاهش یابد و برخی از زنان به طور کلی پریود نمی شوند. این عارضه بر توانایی باردار شدن پس از قطع مصرف این محصول تأثیری نخواهد داشت.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از عوارض جانبی نادر اما جدی مانند درد معده یا شکم، استفراغ، توده هایی در پستان، تغییرات ذهنی یا خلقی (مانند افسردگی جدید یا شدیدتر)، تغییرات غیرمعمول در خونریزی واژن (مانند لکه بینی مداوم، خونریزی شدید ناگهانی یا از بین رفتن دوره های قاعدگی)، ادرار تیره، زردی چشم یا پوست، سردردهای غیرمعمول (از جمله سردردهای همراه با تغییرات بینایی یا عدم تعادل، میگرن شدید، سردردهای ناگهانی یا بسیار شدید) به پزشک مراجعه کنید.

استفاده از دستگاه داخل رحمی (IUD) ممکن است خطر ابتلا به عفونت لگن نادر اما جدی (بیماری التهابی لگن-PID) را افزایش دهد، که می تواند باعث آسیب دائمی به اندام های جنسی و ناباروری شود. این خطر در زنانی که چندین شریک جنسی دارند، عفونت همراه با بیماری مقاربتی (STD) دارند یا در گذشته مبتلا به PID بوده اند، بیشتر است. در صورت مشاهده علائم PID مانند تب و لرز ناگهانی، درد زیر شکم یا لگن، درد در هنگام رابطه جنسی، زخم های دستگاه تناسلی، ترشحات غیر معمول واژن، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا یا به هر نوع پروژسترون دیگری (مانند نوراتیندرون یا دزوژسترل) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بارداری اخیر، شیردهی فعلی، خونریزی یا اختلالات خونی، فشار خون بالا، غیر طبیعی بودن پستان، سرطان (به ویژه سرطان آندومتر یا پستان)، افسردگی، دیابت، سردردهای شدید یا میگرن، مشکلات قلبی (مانند بیماری دریچه قلب، ضربان نامنظم قلب، حمله قلبی در گذشته)، بیماری کبدی (از جمله تومورها)، بارداری قبلی در خارج از رحم (حاملگی خارج رحمی)، سکته، خونریزی ناگهانی واژن، مشکلات رحمی (مانند فیبروم یا بیماری التهابی لگن-PID)، شرایط تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن یا افزایش دهنده خطر عفونت (مانند HIV، سرطان خون یا سوء مصرف مواد مخدر تزریقی) مطلع سازید.

در صورت داشتن شرکای جنسی متعدد، این دستگاه روش مناسبی برای کنترل بارداری نمی باشد. اگر شما یا همسرتان به بیماری آمیزشی (از جمله HIV، سوزاک یا کلامیدیا) مبتلا هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. در رابطه با تداوم استفاده از این دستگاه برای جلوگیری از بارداری، با پزشک خود مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت انجام آزمایش MRI، پرسنل آمایشگاه را از استفاده خود از این دستگاه مطلع سازید. زیرا ممکن است نیاز باشد آزمایش MRI با شرایط شما سازگار شود.

از استفاده از این دستگاه در هنگام بارداری خودداری کنید. در صورت بارداری یا تمایل با بارداری در آینده، با پزشک خود صحبت کنید.

لوونورژسترل از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. بنابراین پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

بلع این دستگاه می تواند مضر باشد. در صورت بلع دستگاه و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

به طور مرتب به پزشک مراجعه کنید وتست های آزمایشگاهی را انجام دهید. معاینات کامل بدنی از جمله فشار خون، معاینه سینه، معاینه لگن و غربالگری سرطان دهانه رحم (پاپ اسمیر) باید به طور منظم انجام شوند. دستورالعمل های پزشک خود را برای معاینه سینه ها دنبال کنید و بلافاصله توده ها را گزارش دهید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

ممکن نمی باشد.

نگهداری

دستگاه را پیش از استفاده، در دمای اتاق نگهداری کنید. تمام داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش