ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ورزنیو (ابماسیکلیب) Verzenio (Abemaciclib)

نام های تجاری: ورزنیو

موارد مصرف

ابماسیکلیب

این دارو برای درمان بعضی از انواع سرطان پستان استفاده می شود. ابماسیکلیب، رشد سلول های سرطانی را کند می کند و یا متوقف می سازد. این دارو به طبقه ای از داروها که تحت عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند، تعلق دارد.

ابماسیکلیب

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (۱۰۰ میلی گرم، ۱۵۰میلی گرم، ۲۰۰میلی گرم، ۵۰ میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف ابماسیکلیب و درهربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را، در صورت موجود بودن، مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو، طبق تجویز پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً دو بار در روز، مصرف می شود. قرص را با یک لیوان آب کامل ببلعید و آن را نجوید، خرد نکنید و نصف هم نکنید. همچنین از مصرف قرص هایی که شکسته اند، ترک خورده اند و یا کامل نیستند نیز، امتناع کنید.

در هنگام مصرف این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب آن خودداری کنید، مگراینکه پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه توصیه کرده باشد. آنگاه می توانید با خیال راحت این کار را انجام دهید. گریپ فروت، عوارض جانبی ناشی از این دارو را افزایش می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر از پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه، سوال بپرسید.

دوز مصرفی این دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان و سایر داروهای مصرفی اش، تعیین خواهد شد. نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه برسانید. اگر عوارض جانبی خاصی دارید، پزشک با توجه به آنها، دوز دارو را تنظیم می کند و یا درمان را متوقف خواهد ساخت.

دوز دارو و مقدار مصرفی آن را افزایش ندهید. همچنین طولانی تر از زمان تجویز شده، آن را مصرف نکنید. با این کار، بیماری تان سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی، افزایش خواهد یافت.

در صورت استفراغ کردن، دوز دیگری از این دارو را مصرف نکنید. اما دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و همزمان دو دوز از دارو را مصرف نکنید.

بیشترین اثربخشی این دارو، در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یادآوری این امر، دارو را هرروز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آنجاییکه این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد قرص آن را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، از دست دادن اشتها، کاهش وزن یبوست، خستگی / ضعف، سردرد یا تغییر در طعم غذاها، رخ خواهند داد. درصورت تشدید یا تداوم هریک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

اسهال، عارضه جانبی رایجی است که منجر به از دست دادن جدی آب بدن می شود (کم آبی). اگر مدفوع تان آبکی و شل است، فوراً پزشکتان را مطلع سازید و از بپرسید که آیا باید داروهای ضد اسهال (مانند لوپرامید) را مصرف کنید یا خیر. برای کاهش خطر کم آبی، مقدار بسیار زیادی مایعات بنوشید. در صورت مشاهده علائم کم آبی مانند کاهش غیرعادی ادرار، خشکی دهان / تشنگی غیرعادی، ضربان قلب سریع، یا سرگیجه / سبکی سر، فوراً با پزشکتان تماس بگیرید.

ریزش موقتی مو نیز از عوارض جانبی مصرف این دارو هست. رشد طبیعی مو، پس از پایان درمان بازخواهد گشت.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض جانبی آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید:خستگی غیرعادی، کبودی یا خونریزی آسان (مانند خونریزی بینی / لثه، ادرار صورتی / تیره)، علائم آسیب کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مزمن، از دست دادن اشتها، معده / شکم درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره).

این دارو، توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را کاهش می دهد که این امر، منجر به ابتلا به عفونت های جدی (به ندرت کشنده) و تشدید عفونت های فعلی خواهد شد. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مزمن، تب، لرز،سرفه (فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

این دارو، به ندرت ممکن است باعث لخته شدن خون شود (مانند آمبولی ریوی، سکته مغزی، حمله قلبی، ترومبوز ورید عمقی). در صورت کمبود شدید آب بدن، داشتن سابقه لخته شدن خون یا بی تحرکی (مانند پروازهای بسیار طولانی با هواپیما یا بستری بودن) و یا مصرف داروهای حاوی استروژن، در معرض لخته شدن خون قرار خواهید گرفت. پیش از مصرف محصولات حاوی استروژن، در صورت داشتن هرنوع بیماری، پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه را مطلع سازید و همچنین اگر هریک از عوارض جانبی جدی زبر را مشاهده کردید، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: تنگی نفس / تنفس سریع، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، تعریق غیرعادی، گیجی، سرگیجه ناگهانی / غش کردن، درد / تورم / احساس گرما در کشاله ران / ساق پا، سردردهای شدید ناگهانی، مشکل در تکلم، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی.

ابماسیکلیب

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول، به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک، از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش / تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض ناشی از واکنش های آلرژیک را در برنمی گیرد. درصورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه، تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف ابماسیکلیب، در صورت داشتن آلرژی به آن و یا هرگونه آلرژی دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک و یا سایر مشکلات خواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانع صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر را به اطلاع پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه برسانید: بیماری کبدی، مشکلات خونریزی / لخته شدن (مانند خونریزی از زخم های روده / معده)

ابماسیکلیب، افراد را در معرض ابتلا به عفونت قرار می دهد و یا عفونت های فعلی را تشدید خواهد کرد. از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار گرفته اید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

بدون تائید پزشک، از انجام هرگونه واکسیناسیون/ایمن سازی خودداری نمایید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده را دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) اجتناب کنید.

این دارو، باعث سرگیجه می شود. الکل یا ماری جوانا) شاهدانه ) این سرگیجه را تشدید خواهد کرد. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات و سایر فعالیت هایی که نیاز به هوشیاری دارند را با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها امتناع کنید. مصرف نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند و یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد ناشی از قرص آن را، تنفس کنند.

ابماسیکلیب

اگر باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. در حین مصرف ابماسیکلیب، نباید باردار شوید زیرا این دارو ممکن است به جنین آسیب برساند. هنگام مصرف این دارو و حداقل ۳ هفته پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل وجود خطرات احتمالی که نوزاد شیرخوار را تهدید می کند، شیردهی هنگام مصرف این دارو و حداقل ۳ هفته پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و خطرات ناشی از عوارض جانبی را نیز افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه،داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان و یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع و یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از داروها، اثر آبماسیلیب را در بدن از بین می برند و یا بر نحوه عملکرد آن تاثیر خواهند گذاشت. این داروها عبارتند از: ضد قارچ آزول (مانند کتوکونازول، ایتراکونازول، وریکونازول )، آنتی بیوتیک های ماکرولید (مانند کلاریترومایسین)، مهار کننده پروتئاز اچ آی وی (مانند ریتوناویر، آتازاناویر، نلفیناویر، ایندیناویر، ساکوییناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفامپین، ریفابوتین)، داروهایی برای درمان تشنج (مانند فنی توئین، کاربامازپین، فنوباربیتال) نفازودون، گل راعی، تلیترومایسین و غیره.

سوء مصرف

اگر‌ فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود. دراین هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. سایرعلائم مصرف بیش از حد دارو عبارتند از: تشنج، سرگیجه شدید، سردرد شدید یا مزمن، استفراغ خونی.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

هنگام مصرف این دارو، تست های آزمایشگاهی/ پزشکی (مانند عملکرد کبد، شمارش کامل سلول های خونی) باید انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، از مصرف آن، صرف نظر کنید. دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

محل نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید، مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب، آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش