ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اتانرسپت Etanercept

نام های تجاری: آلتبرل انبرل Enbrel SureClick Enbrel Prefilled Syringe Enbrel Mini Prefilled Cartridge (بیشتر)

موارد مصرف

اتانرسپت

این دارو برای درمان انواع خاصی از آرتروز (مانند روماتوئید، پسوریازیس، ایدیوپاتیک نوجوانان و اسپوندیلیت آنکیلوزان) به تنهایی یا همراه با یک سرکوب کننده سیستم ایمنی (مانند متوترکسات) استفاده می شود. برخی از مارک های این دارو برای درمان بیماری پوستی به نام پسوریازیس نیز استفاده می شود. این شرایط ناشی از سیستم ایمنی بیش از حد فعال (بیماری خود ایمنی) است. سیستم ایمنی بدن به سلولهای سالم بدن حمله کرده و باعث التهاب در مفاصل و پوست می شود.

اتانرسپت با جلوگیری از عملکرد یک ماده طبیعی خاص (TNF) که توسط سیستم ایمنی بدن استفاده می شود، پاسخ دفاعی بدن را کنترل می کند. درمان باعث کاهش قرمزی، خارش و لکه های پوستی در پسوریازیس و همچنین درد، تورم و سفتی مفاصل در آرتروز می شود. این دارو می تواند پیشرفت بیماری و آسیب مفصلی را متوقف کند و در نتیجه باعث بهبود عملکرد روزانه و کیفیت زندگی شود.

این دارو باعث بهبود علائم بیماری های خودایمنی می شود، اما آنها را معالجه نمی کند. علائم معمولاً در طی 1 ماه پس از قطع دارو برمی گردند.

اتانرسپت

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف این دارو، بروشور اطلاعات دارو را از پزشک داروخانه بخواهید. سؤالات خود را از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک یا دو بار در هفته، به صورت زیر پوستی در ران، شکم یا بالای بازو تزریق کنید.

دوز دارو براساس شرایط پزشکی و واکنش بدن به درمان و در کودکان، براساس وزن تعیین می شود. بدون مشورت با پزشک دوز خود را تغییر ندهید.

بیشترین اثر دارو در صورت استفاده ی منظم آن حاصل خواهد شد. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، هر روز آن را در ساعتی مشخص مصرف کنید.

در صورت مصرف بدون نسخه این دارو، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از بروشور محصول یا مشورت با متخصص بهداشت بیاموزید. پزشک ممکن است اولین تزریق را در مطب پزشکی انجام دهد.

اگر دارو در یخچال قرار دارد، قبل از تزریق حداقل 15 تا 30 دقیقه آن را در دمای اتاق بگذارید. به هیچ وجه این دارو را گرم نکنید. به عنوان مثال، آن را در مایکروویو یا آب گرم قرار ندهید. این دارو را تکان ندهید. قبل از استفاده، این محصول را از نظر بصری از نظر وجود ذرات، کدر شدن یا تغییر رنگ بررسی کنید. سرنگ، کارتریج یا انژکتور قلم ممکن است دارای ذرات سفید کوچکی در مایع باشد که این امر طبیعی است. در صورت مشاهده سایر ذرات، کدر شدن یا تغییر رنگ، از مایع استفاده نکنید.

قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب دیدگی در زیر پوست کاهش یابد. در مناطقی که زخم، کبودی، قرمزی یا سفت شدگی وجود دارد، تزریق نکنید.

روش های نگهداری و از بین بردن لوازم پزشکی را بیاموزید.

ممکن است بعد از 1 تا 2 هفته بهبود وضعیت خود را مشاهده کنید، اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا از این دارو بهره کامل ببرید. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

عوارض جانبی

ممکن است قرمزی، خارش، درد یا تورم در محل تزریق ایجاد شود که معمولاً 1-2 روز پس از تزریق شروع می شود و طی 3-5 روز برطرف می شود. واکنشهای محل تزریق معمولاً پس از ماه اول کاهش می یابد. سردرد نیز ممکن است ایجاد شود. در صورت تداوم یا تشدید هریک از عوارض، با پزشک خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این محصول را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این محصول بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این محصول، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز علائم عفونت در هنگام استفاده از این دارو، مانند: تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه مداوم، تعریق شبانه، مشکل تنفس، ادرار دردناک / مکرر، ترشحات غیرمعمول واژن، لکه های سفید در دهان (برفک دهانی)، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

در صورت بروز هریک از این عوارض جانبی جدی، مانند راش روی بینی و گونه ها (راش پروانه ای)، سرگیجه، خستگی مفرط، رنگ پریدگی، ریزش مو، تورم بازوها / پاها، کبودی / خونریزی غیرمعمول، سردرد شدید، تغییرات ذهنی / خلقی، تشنج، ضعف عضلانی ناگهانی، بی حسی / گزگز دست ها / پاها، عدم ثبات، تغییرات بینایی، درد شدید معده / شکم، تهوع / استفراغ مداوم، ادرار تیره، زردی چشم / پوست را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

اتانرسپت

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش یا تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به لاتکس یا لاستیک خشک طبیعی (در برخی از اشکال اتانرسپت یافت می شود) یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص عفونت فعال یا عود کننده (مانند هپاتیت B، HIV، سل)، اختلالات خونی (مانند سرطان خون، کم خونی)، ضعف مغز استخوان، سابقه سرطان (مانند لنفوم)، دیابت، نارسایی قلبی، تشنج، مشکلات سیستم عصبی (مانند به عنوان مولتیپل اسکلروزیس)، یک مشکل خاص کبدی (هپاتیت الکلی)، اختلالات عروق خونی (مانند واسکولیت) مطلع سازید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن فلج اطفال دریافت کرده اند خودداری کنید. در مورد خطرات قرار گرفتن در معرض آبله مرغان و سایر عفونت ها با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از عمل جراحی، تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، بدون نسخه یا محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است هنگام استفاده از این دارو در معرض خطر بیشتری می باشند، بنابراین در مصرف دارو احتیاط شود.

اتانرسپت

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. در مورد خطرات و مزایای این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به شیر مادر منتفل می شود. پیش از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: آباتاسپت، مسدود كننده های اینترلوكین 1 (مانند آناكینرا، كاناكینوماب، ریلوناسپت)، واكسن های زنده (مانند سرخك، اوریون، فلج اطفال، سرخچه، حصبه، واریسلا، تب زرد)، سایر داروها برای بیماری خود ایمنی (مانند آزاتیوپرین، سیكلوفسفامید).

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

آزمایش های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کبد، آزمایش سل) باید به صورت دوره ای انجام شوند تا پیشرفت درمان کنترل یا عوارض جانبی بررسی شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو ممکن است در برخی آزمایش های آزمایشگاهی تداخل ایجاد کند. حتماً پرسنل آزمایشگاه را از مصرف این دارو مطلع کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

داروهای باز نشده را در یخچال و به دور از نور نگهداری کنید. از انجماد آن پرهیز کنید. برخی از انواع دوز نیز ممکن است برای مدت زمان مشخصی (مانند حداکثر 14 روز) در دمای اتاق نگهداری شوند. جزئیات بیشتر را از بسته بندی دارو یا مشورت با پزشک داروخانه بیاموزید. اگر در دمای اتاق نگهداری می شود، این دارو را دوباره در یخچال قرار ندهید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش