ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اتوپوزاید Etoposide

نام های تجاری: اپوزین توپوسار ویپزید اتوپوفوس ابپوزاید اتوپوزاید مایلن اتوپول اتوزید اتوپوزاید اکتِ فیتولون لاستت پوزاید ادساید اتو-سل اتوزی اتو اسپال اتوگلوب فیتولون کورپوزاید اتوپا اتولون اتوپوژن سلوساید وی پسید (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای درمان اشکال خاصی از سرطان ریه (مانند سرطان سلول کوچک ریه) استفاده می شود، که رشد سلول های سرطانی را کاهش می دهد.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (50 میلی گرم)

محلول تزریقی 

زمان و نحوه مصرف

این دارو باید، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا یا بدون غذا مصرف گردد دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است.

از افزایش دوز خود و از این دارو را بیشتر از زمان تجویز استفاده کنید خوداری کنید. زیرا باعث بهبود سریعتر وضعیت شما نخواهد شد و خطر ابتلا به عوارض جانبی افزایش خواهد داد.

از مصرف دارو همراه با آب میوه (مانند گریپ فروت) خودداری کنید، زیرا باعث کاهش جذب دارو می شود.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را نگهداری کنند و یا گرد و غبار کپسول ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها یا اسهال می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا تسکین حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کوچک، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ممکن است به کاهش برخی از این اثرات کمک کند. ممکن است ریزش موی موقت رخ دهد. رشد طبیعی مو باید پس از پایان درمان باز خواهد گشت.

ممکن است درد یا زخم در دهان و گلو ایجاد شود. دندان های خود را با دقت و به آرامی مسواک بزنید، از استفاده از دهان شویه حاوی الکل خودداری کنید و دهان خود را مرتبا با آب خنک مخلوط با جوش شیرین یا نمک بشویید. همچنین بهتر است مصرف غذاهای نرم و مرطوب باشد.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو ممکن است توانایی بدن را در برابر عفونت ها را کاهش دهد و در نتیجه باعث شود فرد به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شده و یا عفونت تشدید شود. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: بی حسی و سوزن سوزن شدن بازوها و پاها، تغییرات ناگهانی بینایی، درد چشم، درد معده و شکم، زردی چشم و پوست، ادرار تیره، بلع دردناک و دشوار، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اگرچه ممکن است از این دارو برای درمان لوسمی های خاص استفاده شود، اما به ندرت ممکن است باعث لوسمی حاد شود. جزئیات بیشتر را از پزشک خود بخواهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص، بیماری کلیوی، بیماری کبدی، مشکلات خونی (مانند گلبول های قرمز پایین و گلبول های سفید خون و پلاکت ها)، پرتودرمانی و شیمی درمانی قبلی مطلع سازید.

مصرف این دارو احتمال ابتلا به عفونت های فعلی را بدتر کند. بنابراین، برای جلوگیری از شیوع عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید. از تماس با افرادی که ممکن استدچار بیمار مسری باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت بوده اید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام کار با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

استفاده روزانه از الکل در هنگام استفاده از این دارو ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. برای اطلاعات بیشتر با دکتر یا پزشک داروخانه خود مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خواب آلودگی، ضعف، زخم های دهان و گلو، از دست دادن اشتها، کمبود گلبول های سفید خون و از دست دادن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) حساسیت بیشتری نشان دهند.

 این دارو می تواند روی باروری در مردان و زنان تأثیر بگذارد. جزئیات بیشتر را از پزشک خود بخواهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام مصرف دارو نباید باردار شوید. ایم دارو ممکن است به یک جنین آسیب برساند. زنان باید هنگام مصرف این دارو و به مدت 6 ماه و مردان باید به مدت 4 ماه پس از قطع درمان این دارو، در مورد اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری سوال کنند. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را کنترل کنند و یا گرد و غبار کپسول ها را تنفس کنند.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند شمارش کامل سلول های خونی، عملکرد کلیه، عملکرد کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

به منظور اثرگذاری بیشتر دارو، دریافت هر دوز برنامه ریزی شده را طبق دستورالعمل، مهم است. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید تعیین کند. دوز را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و برای جلوگیری از رطوبت ماده خشک کننده را در بسته دارو نگاه داشته و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

 دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش