ادوکسابان Edoxaban

نام های تجاری: لیگزیانا ساویزا

موارد مصرف

ساوایسا

ادوکسابان برای جلوگیری از تشکیل لخته های خون جدی به دلیل ضربان قلب نامنظم خاص (فیبریلاسیون دهلیزی) استفاده می شود. این دارو همچنین برای درمان برخی لخته های خون (مانند ترومبوز ورید عمقی-DVT یا آمبول ریه-PE) استفاده می شود. این دارو یک داروی ضد انعقاد است که با جلوگیری از پروتئین های خاص خون کار می کند.

ساوایسا

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو بهتر است روزی یکبار به صورت خوراکی با غذا یا بدون غذا طبق دستور پزشک مصرف گردد.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. حتماً تمام محصولات مورد استفاده خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک اطلاع دهید.

اگر در بلعیدن کامل قرص مشکل دارید، ممکن است قرص را خرد کرده و آن را با 2 تا 3 اونس (60 تا 90 میلی لیتر) آب یا پوره سیب مخلوط کنید. بلافاصله کل مخلوط را بنوشید یا بخورید.

اگر این دارو را از طریق لوله معده مصرف می کنید، در مورد نحوه صحیح مخلوط کردن و استفاده از آن به راهنمایی دقیق نیاز دارید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

بدون مشورت با پزشک مصرف این دارو را قطع نکنید. با قطع ناگهانی این دارو، برخی شرایط ممکن است تشدید شود.

عوارض جانبی

کبودی یا خونریزی جزئی (مانند خون دماغ) می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

اگر این دارو بیش از حد بر پروتئین های لخته کننده خون تأثیر بگذارد، می تواند باعث خونریزی جدی شود. در صورت مشاهده علائم خونریزی جدی، از جمله: درد غیرمعمول / تورم / ناراحتی، کبودی غیرمعمول، خونریزی طولانی مدت از بریدگی یا لثه، خونریزی مداوم / مکرر از بینی، جریان قاعدگی غیرمعمول سنگین / طولانی مدت، ادرار صورتی / تیره، سرفه همراه با خون، استفراغ خونی، سردرد شدید، سرگیجه / غش، خستگی / ضعف غیر معمول یا مداوم، مدفوع خونی / سیاه، مشکل در بلع به پزشک مراجعه کنید.

در صورت مشاهده علائم خونریزی بسیار جدی، از جمله: تغییرات بینایی، گیجی، اختلال گفتار، ضعف در یک طرف بدن، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

ساوایسا

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی، بیماری کلیوی، مشکلات خونریزی (مانند خونریزی معده / روده، خونریزی مغز)، اختلالات خونی (مانند کم خونی، هموفیلی، ترومبوسیتوپنی)، آسیب جدی / جراحی اخیر، زمین خوردن / آسیب دیدگی مکرر، سکته مغزی، اختلال خاص لخته شدن (سندرم آنتی فسفولیپید) مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل در هنگام استفاده از این دارو ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. نوشیدنی های الکلی را محدود کنید. از پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد میزان الکلی که می توانید با خیال راحت بنوشید سوال کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام استفاده از اشیای تیز مانند تیغ های ژیلت و ناخن گیر احتیاط زیادی داشته باشید. هنگام تراشیدن از ماشین ریش تراش و هنگام مسواک زدن از مسواک نرم استفاده کنید. از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

ساوایسا

در صورت سقط جنین یا آسیب دیدگی سریعا به پزشک مراجعه کنید تا از نظر خونریزی پنهانی بررسی شوید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. قبل از استفاده از این دارو درباره خطرات و فواید دارو با پزشک خود مشورت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: میفپریستون، سایر داروهایی که می توانند باعث خونریزی / کبودی شوند (از جمله داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "داروهای رقیق کننده خون" مانند وارفارین، انوکساپارین)، داروهای ضد افسردگی خاص (از جمله SSRI ها مانند فلوکستین، SNRI ها مانند دس ونلافاکسین / ونلافاکسین).

برخی داروها مانند ریفامپین می توانند بر حذف ادوکسابان از بدن و عملکرد آن تأثیر بگذارند.

بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب (آسپیرین، NSAID مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) هستند که در صورت مصرف همراه با این دارو، خطر خونریزی را افزایش می دهند. با این حال اگر پزشک مصرف دوز پایین آسپیرین جهت جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) را تجویز کرده است، باید آسپیرین را ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را تجویز کرده باشد. از پزشک خود یا پزشک داروخانه برای جزئیات بیشتر بپرسید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف ممکن است شامل: مدفوع خونی / سیاه، ادرار صورتی / تیره، خونریزی غیرمعمول / طولانی مدت باشند

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در حین مصرف این دارو باید آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، هماتوکریت / هموگلوبین، شمارش گلبول های قرمز خون) انجام شود.

هیچ یک از قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را فراموش نکنید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر دوز را فراموش کردید، آن را به محض یادآوری در همان روز مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است، از دوز فراموش شده صرف نظرکنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

با قوانین سین سا موافقم.