ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اراواسایکلین Eravacycline

نام های تجاری: زراوا

موارد مصرف

Eravacycline

از این دارو برای درمان برخی از عفونت های شکمی (مانند آپاندیسیت، دیورتیکولیت، سوراخ شدن معده / روده) استفاده می شود. این دارو متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان آنتی بیوتیک های تتراسایکلین شناخته می شوند. این دارو از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. از این آنتی بیوتیک فقط برای درمان عفونت های باکتریایی استفاده می شود و برای عفونت های ویروسی (مانند سرماخوردگی، آنفولانزا) موثر نیست. استفاده از هر آنتی بیوتیک در صورت عدم نیاز به آن می تواند موجب از بین رفتن اثربخشی آن برای دیگر عفونت ها در آینده باشد.

Eravacycline

زمان و نحوه مصرف

این دارو به صورت تزریق آرام داخل وریدی (سرم) (بیش از 60 دقیقه) طبق تجویز پزشک، معمولاً هر 12 ساعت تجویز می شود. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو و دیگر داروهای مصرفی تعیین می شود.

حتماً پزشک معالج و پزشک داروخانه را در جریان تمام داروهای مصرفی خود (از جمله داروهای دارای نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) قرار دهید.

در صورت مصرف این دارو در خانه، تمام دستورالعمل های تهیه و مصرف آن را از متخصص مراقبت های بهداشتی خود بیاموزید. پیش از مصرف، این محصول را از نظر وجود ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت مشاهده هر یک از این تغییرات، از مصرف آن خودداری کنید. از نحوه نگهداری و دور ریختن لوازم پزشکی آگاهی یابید.

برای اثربخشی بهتر آنتی بیوتیک ها، آنها را با فاصله زمانی مساوی مصرف کنید. برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هرروز در یک ساعت مشخص مصرف کنید.

حتی اگر علائم شما از بین رفتند، مصرف این دارو را تا زمان تجویز شده ادامه دهید. قطع مصرف پیش از موعد این آنتی بیوتیک می تواند منجر به عود عفونت شود.

در صورت تداوم یا تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

ممکن است درد، قرمزی و حساسیت در ناحیه تزریق ایجاد شود. همچنین حالت تهوع، استفراغ یا اسهال نیز می تواند در نتیجه مصرف این دارو رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

Eravacycline

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: تغییر رنگ دندان ها به رنگ زرد -خاکستری-قهوه ای، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار، رنگ صورتی ادرار)، علائم مشکلات کبدی (مانند بی اشتهایی، دل درد یا معده درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، به پزشک خود اطلاع دهید.

گاهی، اراواسایکلین می تواند باعث افزایش جدی فشار داخل جمجمه شود (فشار خون داخل جمجمه-IH). خطر این عارضه جانبی برای زنانی که در سنین باروری قرار دارند و دارای اضافه وزن هستند یا در گذشته به IH مبتلا بوده اند بیشتر است. در صورت افزایش IH، پس از قطع مصرف این دارو از بین خواهد رفت. با این حال، احتمال از دست دادن بینایی یا ابتلا به نابینایی دائمی وجود دارد. در صورت ابتلا به سردرد شدید / مداوم، تغییرات بینایی (مانند تاری دید / دوبینی، کاهش دید، نابینایی ناگهانی)، حالت تهوع / استفراغ مداوم، بلافاصه به مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

این دارو به دلیل وجود نوعی باکتری مقاوم، به ندرت می تواند باعث ابتلا به بیماری روده ای شدید (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) شود. این عارضه می تواند در طول درمان یا هفته ها تا ماه ها پس از قطع درمان رخ دهد. در صورت بروز علائمی مانند: اسهال مداوم، درد / گرفتگی شکم یا معده، وجود خون / مخاط در مدفوع، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم از مصرف داروهای ضد اسهال یا مسکن های افیونی خودداری کنید زیرا این محصولات می توانند موجب تشدید علائم شوند.

مصرف این دارو برای دوره های طولانی مدت یا مکرر می تواند باعث ایجاد برفک دهانی یا عفونت مخمری جدید شود. در صورت مشاهده لکه های سفید در دهان، تغییر ترشحات واژن یا سایر علائم جدید با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی، فوراً به پزشک یا مراکز فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف اراواسایکلین، در صورت حساسیت به آن یا به سایر تتراسایکلین ها (مانند داکسی سایکلین)، یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین پیش از مصرف دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه ابتلا به مشکلات کبدی مطلع سازید.

Eravacycline

این دارو می تواند باعث افزایش حساسیت نسبت به آفتاب شود. مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب را محدود کنید. از استفاده از سولاریوم و چراغ های آفتابی پرهیز کنید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید. در صورت ایجاد آفتاب سوختگی یا تاول های پوستی / قرمزی فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

اراواسایکلین می تواند باعث ایجاد مشکل در عملکرد واکسن های زنده باکتریایی (مانند واکسن تیفوئید) نیز شود. در طول مصرف این دارو هیچگونه واکسیناسیون انجام ندهید، مگر اینکه پزشک آن را تجویز کرده باشد.

پیش از انجام جراحی، پزشک و دندان پزشک خود را در جریان تمام داروهای مصرفی خود (از جمله داروهای دارای نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) قرار دهید.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. در طول استفاده از اراواسایکلین نباید باردار شوید. زیرا این دارو می تواند به جنین آسیب برساند. در صورت بارداری، با پزشک خود در مورد خطرات و مزایای آن صحبت کنید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

Eravacycline

محصولاتی مانند: داروهای رتینوئیدی که به صورت خوراکی مصرف می شوند (مانند استریتین، ایزوترتینوئین)، با این دارو تداخل دارند.

همچنین این دارو می تواند باعث ایجاد تداخل در نتایج آزمایش های تشخیصی (مانند سطح کاتکول آمین ادرار) شود. مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان در جریان مصرف این دارو قرار دارند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکل تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

ممکن است در طول مصرف این دارو آزمایش های تشخیصی و یا پزشکی (مانند شمارش کامل خون، عملکرد کلیه / کبد) تجویز شود. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

برای دریافت بهترین اثربخشی دارو، مصرف هر دوز از آن طبق برنامه تجویز شده اهمیت زیادی دارد. در صورت فراموش کردن یک دوز، بلافاصله با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید برای شما تعیین کند. برای جبران دوز فراموش شده، از دوبرابر کردن دوز بعدی خودداری کنید.

نگهداری

برای اطلاع از نحوه نگهداری این دارو، برگه راهنمای محصول را مطالعه یا با پزشک داروخانه مشورت کنید. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش