ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اردافیتینیب Erdafitinib

نام های تجاری: بالورسا

موارد مصرف

از اردافیتینیب، در درمان سرطان مثانه استفاده می شود. این دارو به گروهی از داروها که تحت عنوان بازدارنده های کیناز شناخته می شوند، تعلق دارد. این دارو رشد سلول های سرطانی که نوع خاصی از ژن های غیر طبیعی ("FGFR") را دارند، کند می کند یا متوقف می سازد.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی(۳میلی گرم؛۴میلی گرم؛۵میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف اردافیتینیب و یا در هر بار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را، در صورت موجود بودن، مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستور پزشک، بصورت خوراکی، همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً یک بار در روز، مصرف می شود. دارو را بصورت کامل ببلعید. در صورت استفراغ کردن پس از مصرف اردافیتینیب، دوز دیگری را در آن روز مصرف نکنید و برای مصرف منظم دارو طبق برنامه، تا روز بعد صبر کنید.

بیشترین اثرگزاری این دارو، در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای به خاطر سپردن این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد. دوز دارو و مقدار مصرفی آن را افزایش ندهید و از آن طولانی تر از زمان تجویز شده، استفاده نکنید. با این کار بیماری تان، سریع تر بهبود نمی یابد بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی افزایش خواهند یافت.

 این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف و یا گرد قرص آن را تنفس کنند.

عوارض جانبی

تهوع، استفراغ، زخم / درد دهان، تغییر در چگونگی مزه غذاها، درد شکم، اسهال، یبوست، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، خستگی، خشکی دهان / پوست یا درد عضلانی/ مفاصل، ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

ریزش موقتی مو نیز ممکن است رخ دهد. رشد طبیعی مو پس از پایان درمان بازخواهد گشت.

مصرف کنندگان این دارو ممکن است دچارعوارض جانبی جدی شوند. با این وجود، پزشک معالجتان این دارو را تجویز کرده است چرا که براین باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. نظارت دقیق توسط پزشک، خطرات ناشی از این دارو را کاهش خواهد داد.

در صورت وقوع هریک از عوارض جانبی جدی زیر، فوراً پزشکتان را مطلع سازید: مشکلات ناخن (مانند درد ناخن / خونریزی، جدا شدن ناخن از پوست زیر آن، تغییر رنگ یا بافت، پوست آلوده در اطراف ناخن).

در اثر استفاده از این دارو، مشکلات چشمی که ممکن است جدی نیز باشند، معمولاً رخ خواهند داد. برای پیشگیری یا درمان خشکی چشم، هر ۲ ساعت در زمان بیداری، از قطره های روان کننده چشم / ژل / پماد استفاده کنید. در صورت تاری یا کاهش بینایی یا از دست دادن بینایی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث افزایش سطح فسفات خون شود. پزشک در طول درمان مرتباً سطح فسفات خون را بررسی و اردافیتینیب مصرفی فرد بیمار را تنظیم خواهد کرد. همچنین ممکن است داروی دیگری برای درمان سطح بالای فسفات تجویز کند.

اردافیتینیب همچنین ممکن است منجر به ایجاد یک مشکل پوستی بنام سندرم دست و پا شود. برای جلوگیری از این امر، محافظت از دست و پا در برابر گرما یا افزایش فشار ضروری است. از انجام فعالیت هایی مانند گرفتن دوش آب گرم، حمام کردن در وان، آهسته دویدن، پیاده روی طولانی یا استفاده از وسایل باغبانی یا منزل مانند پیچ ​​گوشتی خودداری کنید. علائم این عارضه عبارتند از: درد، تورم، قرمزی، تاول یا بی حسی دست ها / پاها. پزشک برای کمک به علائم این عارضه، داروهایی(مانند مسکن بلسان) را تجویز خواهد کرد. در صورتی که این بیماری بر انجام فعالیت های روزمره تان تاثیر گذاشته است، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید.

این دارو بر توانایی باردار شدن زنان در سن باروری تاثیرگزار است. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشکتان مشورت کنید.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش های جدی آلرژیک از جمله موارد زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: راش، خارش/ تورم (مخصوصاً صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس‌.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی احتمالی را دربر نمی گیرند. در صورت مشاهده علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

پیش از مصرف اردافیتینیب، در صورت داشتن حساسیت به آن یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف اردافیتینیب، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از مصرف این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر مطلع سازید: مشکلات چشم یا بینایی، بیماری کلیوی، بیماری کبدی.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

از آنجایی که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند. زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف یا گرد قرص ها را تنفس کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. زنان در سنین باروری باید قبل از شروع درمان، تست بارداری دهند. هنگام مصرف اردافیتینیب نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. مردانی که همسرانی در سنین باروری دارند، باید در طول مصرف این دارو و به مدت ۱ ماه پس از آخرین دوز، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. زنان در سنین باروری باید هنگام مصرف این دارو و به مدت ۱ ماه پس از آخرین دوز، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. اگر باردار هستید، فوراً در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطرات ناشی از عوارض جانبی جدی را افزایش خواهند داد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمامی داروهای مصرفی خود (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) بنویسید و آن را در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

برخی از داروها موجب حذف اردافیتینیب از بدن می شوند و بر نحوه عملکرد آنها تاثیر می گذارند. این داروها عبارتند از: ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده برای درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و غیره.

سوء‌مصرف

اگر فردی بیش از حد این دارو را مصرف کرده باشد، دچار علائم جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سرخود به دیگران تجویز نکنید‌.

در حین مصرف این دارو، تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند معاینات چشم، سطح فسفات خون، شمارش کامل سلول های خونی، عملکرد کلیه / کبد) می بایست انجام شود. همچنین تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی تان را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف یک دوز از دارو، به محض به خاطر آوردن در همان روز، آن را مصرف کنید. اما اگر در روز بعد آن را به یاد آوردید، از مصرف دوز فراموش شده، صرف نظر کنید. دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید و از آن در حمام و دستشویی نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

داروها را در داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش