ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

تارسوا (ارلوتینیب) Tarceva (Erlotinib)

نام های تجاری: ارلوتینیب اکتِ تارسوا تارسبان لوتیوا ارلووا کیموتار ارلوسیپ ارلوتینیب هیدروکلراید ارلوزا تینلو آویلوتینیب (بیشتر)

موارد مصرف قرص تارسوا (ارلوتینیب) Tarceva

قرص تارسوا در درمان سرطان ریه و پانکراس استفاده می شود. ارلوتینیب منجر به کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود. سازمان غذا و دارو آمریکا FDA قرص تارسوا را برای درمان سرطان ریه از نوع سلول غیر کوچک که دست‌کم به یک دوره شیمی‌ درمانی پاسخ نداده باشد، تأیید کرده‌است. همچنین این سازمان در سال 2005، تاروسوا را در ترکیب با جمسیتابین برای درمان سرطان لوزالمعده با پیشرفت موضعی و غیرقابل جراحی مورد پذیرش قرار داد. جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش خرید قرص تارسوا و کسب اطلاع از قیمت قرص تارسوا می توانید از لینک زیر در وبسایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید.

نام عمومی: ارلوتینیب

قرص تارسوا

 

اَشکال دارویی (Tarceva) 

قرص خوراکی تارسوا (100 میلی گرم؛ 150 میلی گرم؛ 25 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف قرص تارسوا (Tarceva)

این دارو باید به صورت خوراکی و با معده خالی (حداقل 1 ساعت قبل یا 2 ساعت بعد از غذا)، معمولاً یک بار در روز و طبق دستور پزشک مصرف شود.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، پاسخ بدن به درمان و سایر داروهای مصرفی تعیین می شود. تمام محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای تجویز شده، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک و پزشک داروخانه اطلاع دهید.

داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند (مانند آنتی اسیدها، مسدود کننده های H2 از جمله رانیتیدین) می توانند مانع اثربخشی قرص تارسوا شوند. با پزشک یا پزشک داروخانه در رابطه با چگونگی مصرف صحیح این داروها صحبت کنید.

در هنگام مصرف تارسوا از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر آن که پزشک یا پزشک داروخانه دستوری غیر از آن داده باشند. گریپ فروت می تواند احتمال بروز عوارض جانبی ناشی از این دارو را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو تارسوا، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از افزایش میزان دوز مصرفی و مصرف طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید زیرا این کار نه تنها به تسریع بهبود کمکی نخواهد کرد بلکه احتمال بروز عوارض جانبی را افزایش می دهد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب می باشد و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، در صورت بارداری یا احتمال باردار شدن از تماس با این دارو یا تنفس گرد و غبار ناشی از آن ها خودداری کنید.

عوارض جانبی قرص تارسوا

اسهال، خشکی پوست، درد عضلات / مفاصل، زخم های دهان، رشد غیرمعمول مژه، یا خشکی / قرمزی / تحریک چشم می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

عوارض قرص تارسوا

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع قرص تارسوا بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر گونه عارضه مانند علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، علائم بیماری کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، علائم کمبود آب بدن (مانند تشنگی شدید، گرفتگی عضلات، سرگیجه، غش کردن)، قرمزی / تورم اطراف ناخن ها، مدفوع سیاه، استفراغ شبیه تفاله قهوه، خونریزی / کبودی آسان، خستگی غیرمعمول، درد چشم، تغییرات بینایی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

بروز علائمی مانند تنگی نفس یا سرفه، درد قفسه سینه / فک / بازوی چپ، ضعف یک نیمه بدن، مشکل در صحبت کردن، گیجی، تشنج را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

گاهی ارلوتینیب (Tarceva) عارضه های پوستی ایجاد می کند که معمولاً جدی نمی باشند. با این حال، ممکن است افتراق آن از عارضه های نادری که نشانه ای از یک واکنش شدید هستند، دشوار باشد. در صورت بروز عارضه های پوستی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف قرص ارلوتینیب

پیش از مصرف دارو ارلوتینیب، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف ارلوتینیب (تارسوا)، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه ابتلا به بیماری کبدی، بیماری کلیوی، بیماری معده / روده (مانند زخم های گوارشی، دیورتیکولوز) مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود و استفاده روزانه از الکل در طی مصرف این دارو می تواند این خطر را افزایش دهد. بنابراین مصرف نوشیدنی های الکلی را محدود کنید.

نور خورشید می تواند هرگونه واکنش پوستی را، تشدید کند. کمتر در معرض آفتاب قرار بگیرید. خود را از دستگاه ها و چراغ های سولاریوم دور نگاه دارید. در فضای باز از ضد آفتاب استفاده کنید و لباس محافظ بپوشید.

از آنجا که داروی تارسوا(ارلوتینیب) از طریق پوست و ریه ها قابل جذب می باشد و ممکن است به نوزاد متولد شده آسیب برساند، در صورت بارداری یا احتمال باردار شدن از لمس این دارو یا تنفس گرد و غبار قرص ها خودداری کنید.

در صورت بارداری یا احتمال بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.از بارداری در طی مصرف این دارو به دلیل احتمال آسیب به جنین خودداری کنید. پزشک قبل از شروع مصرف دارو باید یک تست بارداری انجام دهد. زنان باید از راه های مطمئن پیشگیری از بارداری در طی مصرف دارو و 1 ماه پس از قطع مصرف استفاده کنند. در صورت باردار شدن یا بارداری شریک جنسی خود فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

هنوز مشخص نیست که آیا ارلوتینیب از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به دلیل احتمال آسیب رسانی به نوزاد، شیردهی به نوزاد در طی درمان و 2 هفته پس از قطع مصرف دارو توصیه نمی شود.بنابراین حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی تارسوا

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی ارلوتینیب را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: "داروهای رقیق کننده خون" (مانند وارفارین)، داروهایی که اسید معده را کاهش می دهند (مانند مهار کننده های پمپ پروتون از جمله امپرازول).

تمام برچسب های داروهای تجویز شده و بدون نیاز به نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از داروها حاوی تسکین دهنده / کاهش دهنده تب ( آسپیرین، NSAID مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن) می باشند که ممکن است خطر خونریزی معده را در هنگام مصرف ارلوتینیب افزایش دهند. با این حال، اگر پزشک توصیه کرده باشد باید مصرف آسپیرین با دوز کم را جهت جلوگیری از حمله قلبی یا سکته مغزی (معمولاً در دوزهای 81-325 میلی گرم در روز) ادامه داد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

استعمال دخانیات سطح این دارو را در خون کاهش می دهد. در صورت سیگار کشیدن یا اگر اخیراً سیگار را ترک کرده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد ارلوتینیب و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند عملکرد کلیه / کبد) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از قرص تارسوا را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

تارسوا را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

مشاوره خرید قرص تارسوا در ایران

این دارو در سرطان ریه، در بیماران با و بدون جهش EGFR مؤثر است، اما در کسانی که دارای جهش EGFR باشند، تأثیر بالاتری دارد. تارسوا به عنوان درمان سرطان پانكراس هم تجویز مي شود. جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش خرید قرص تارسوا و کسب اطلاع از قیمت قرص تارسوا می توانید از لینک زیر در وبسایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش