ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

هالاون (اریبولین) Halaven (Eribulin)

نام های تجاری: هالاون اریبولین مزیلات

موارد مصرف

از اریبولین برای درمان بعضی انواع سرطان (پستان، لیپوسارکوم) استفاده می شود، این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلول های سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (1 میلی گرم در 2 میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو توسط یک متخصص داخل ورید تزریق می شود. فواصل این دارو طبق دستورالعمل پزشک، و مقدار مصرف آن براساس شرایط پزشکی، اندازه بدن و پاسخ به درمان تعیین می شود.

عوارض جانبی

حالت تهوع، یبوست، آبریزش از چشم، از دست دادن اشتها، خشکی دهان، تغییر چشایی، مشکل خواب، درد عضلات / مفاصل، سرگیجه، خستگی یا ضعف می توانند از عوارض مصرف اریبولین باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

ممکن است موها نیز ریزش داشتنه باشند، این عارضه موقتی است و معمولاً پس از اتمام درمان مجدداً رشد می کنند.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است دچار عوارض جانبی جدی شوند. با این حال، به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است خطر بروز این عوارض جانبی را کاهش دهد.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی از جمله کبودی / خونریزی آسان، بی حسی / گزگز / سوزش دست ها / پاها، علائم کم خونی (مانند خستگی غیرمعمول، رنگ پریدگی پوست) را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند توانایی بدن را در مبارزه با عفونت کاهش دهد. در صورت بروز هر کدام  از علائم عفونت مانند تب، لرز، سرفه، یا سوزش / درد هنگام ادرار کردن، فوراً به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی مانند غش کردن، ضربان قلب سریع / نامنظم، سرگیجه شدید، را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، مشکل تنفسی فوراً با پزشک تماس بگیرید. 

موارد مذکور تمام عوارض جانبی این دارو را در بر نمی گیرد، در صورت مشاهده هر گونه عارضه دیگری حتماً با پزشک یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص مشکلات خون / مغز استخوان (مانند کمبود گلبول های قرمز و سفید خون و پلاکت ها)، مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی مطلع سازید.

اریبولین ممکن است باعث عوارضی شود که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). به ندرت طولانی شدن QT  باعث ضربان قلب (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید، غش کردن) شود در این حالت باید بلافاصله به مراکز پزشکی مراجعه نمود.

در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف داروهای دیگری که ممکن است باعث طولانی شدن زمان QT شوند، خطر طولانی شدن QT ممکن است افزایش یابد. قبل از مصرف اریبولین و در صورت ابتلا به هر کدام از عوارض زیر، برخی مشکلات قلبی (نارسایی قلبی، ضربان قلب آهسته، طولانی شدن QT در EKG)، سابقه خانوادگی ابتلا به برخی مشکلات قلبی (طولانی شدن QT در EKG، hdsj ناگهانی قلب)، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاص (مانند داروهای ادرار آور / "قرص های آب") یا ابتلا به عوارضی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد. در مورد استفاده بی خطر از اریبولین با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مصرف اریبولین می تواند شما را در معرض ابتلا به عفونت قرار داده یا عفونت های فعلی را تشدید کند. بنابراین، برای جلوگیری از انتقال عفونت، دستان خود را به خوبی بشویید و از تماس با افراد مبتلا به عفونت های مسری (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. در صورتی که در معرض عفونت هستید با پزشک خود مشورت کنید.

بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید و از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، هنگام کار با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند.

این دارو برای استفاده در دوران بارداری توصیه نمی شود، چرا که ممکن است به نوزاد آسیب برساند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش های قابل اعتماد کنترل بارداری با پزشک خود مشورت کنید. خانم ها باید در حین مصرف اریبولین و به مدت 2 هفته پس از مصرف آن از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند. آقایانی که این دارو را مصرف می کنند نیز باید در حین مصرف دارو و 14 هفته بعد از مصرف آن از روش های پیشگیری از بارداری استفاده کنند. در صورتی که خود یا همسرتان باردار هستید یا ممکن است باردار باشید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. با این وجود به دلیل خطر احتمالی ناشی از آن برای نوزاد، هنگام استفاده از این دارو و تا 2 هفته پس از مصرف آن توصیه می شود تا از شیردهی به نوزاد پرهیز شود. در نتیجه پیش از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی اریبولین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و اختلال تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره (مانند شمارش کامل سلول های خون) قبل و حین مصرف اریبولین غافل نشوید.

دوز فراموش شده

مهم است که طبق برنامه پزشک خود اریبولین را مصرف کنید. در صورت فراموشی مصرف یک دوز، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید تا یک برنامه دارویی جدید دریافت کنید.

نگهداری

این دارو در بیمارستان ها و یا کلینیک ها تجویز می شود و در خانه نگهداری نمی شود.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش