ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اریترومایسین موضعی Erythromycin Topical

نام های تجاری: اریترومایسین پاک دارو اریترومایسین-ناژو اریترومایسین-سپیداج اریترومایسین مدیفارم اریترومایسین-بهوزان اریترولیدین Erycette Staticin Emgel Akne-Mycin, T-Stat Erythra-Derm Eryderm Erymax Theramycin, E-Solve 2 Romycin, Dermamycin (obsolete) Ery-Sol Ery Pads (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو در درمان آکنه استفاده می شود و به کاهش جوش ها کمک می کند. اریترومایسین یک آنتی بیوتیک (از نوع ماکرولید) است و از رشد باکتری های جلوگیری می کند. برخی برندهای این محصول حاوی مقدار زیادی الکل هستند که چربی اضافی پوست را خشک می کند.

زمان و نحوه مصرف

این دارو فقط برای استعمال موضعی است. ابتدا ناحیه مورد نظر را طبق دستور پزشک یا دستورالعمل مندرج در برگه راهنمای محصول تمیز و خشک کرده و سپس یک لایه نازک از دارو را با استفاده از اپلیکاتور یا پنبه/پد روی پوست قرار دهید. این دارو معمولاً دو بار در روز یا طبق دستور پزشک مصرف می شود. پس از استفاده دستان خود را بشویید.

بیشتر از حد مجاز از دارو استفاده نکنید (مقدار، تعداد دفعات مصرف، طولانی تر از زمانی که پزشک در نظر دارد)، زیرا در این صورت پوست نه تنها بهبود پیدا نمی کند بلکه خطر بروز عوارض جانبی نیز افزایش می یابد.

بیشترین اثر بخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می‌شود بنابراین آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از تماس دارو به چشم ها یا مخاط دهان یا بینی جلوگیری کنید، و در صورت بروز این اتفاق آن را به خوبی با آب بشویید.

در صورت عدم بهبودی و تشدید عارضه، پزشک معالج خود را در جریان قرار دهید. ممکن است تأثیر کامل این دارو تا سه ماه پس از استفاده مداوم آن مشاهده نشود.

عوارض جانبی

ممکن است علائمی همچون سوزش، قرمزی، خارش یا خشکی/پوسته پوسته شدن/چرب شدن پوست یا سوزش چشم ها -به خصوص در روزهای اولیه مصرف که بدن در حال سازگاری با دارو می‌ باشد- بروز کند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

به ندرت ممکن است استفاده از این دارو منجر به انواع دیگری از عفونت های پوستی (قارچ یا سایر عفونت های باکتریایی) شود. بروز هرگونه تحریک غیرمعمول پوست یا سایر علائم را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد با این حال در صورت مشاهده علائمی همچون راش (عارضه های پوستی)، خارش/تورم (به خصوص در صورت/زبان/گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور تمام عوارض جانبی این دارو را در بر نمی گیرد بنابراین در صورت مشاهده هرگونه عارضه جانبی دیگری آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو در صورت حساسیت به آن یا سایر آنتی بیوتیک ها (به عنوان مثال آزیترومایسین، کلاریترومایسین) یا هر نوع حساسیت دیگری پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید‌. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش‌های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

در دوران بارداری استفاده از این دارو فقط در مواقع ضروری جایز است به همین دلیل برای ارزیابی خطرات و فواید آن با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل میشود یا خیر به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می‌تواند نحوه عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی اریترومایسین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی ) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع و یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: دی سولفیرام، مترونیدازول، تینیدازول، سایر محصولات پوستی (به ویژه آنهایی که باعث پوسته پوسته شدن/ تحریک پوست می شوند).

سوء مصرف

بلعیدن این دارو می تواند خطرناک باشد. در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

برای کسب بهترین نتیجه درمانی، از این دارو اغلب به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی پوست استفاده می شود. به همین منظور باید از توصیه های پزشک پیروی کرد.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرفه نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

درب ظرف را محکم ببندید و آن را در دمای اتاق بین ۵۹-۸۶ درجه فارنهایت ( ۱۵-۳۰ درجه سانتی گراد ) نگهداری کنید. این دارو قابل اشتعال است بنابراین آن را از گرما و شعله دور نگه دارید. همچنین این دارو را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

داروها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آنکه دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش