ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ازتیمایب Ezetimibe

نام های تجاری: زتیا ازتکس زتروبایول ازتیمایب آریا ازتیمایب-حکیم ازتیمایب ازتیمایب-جالینوس ازتیکول ازیتد (بیشتر)

موارد مصرف

از داروی ازتیمیب همراه با یک رژیم غذایی کم کلسترول و کم چربی و ورزش، برای کاهش کلسترول موجود در خون استفاده می شود. این دارو به صورت مجزا یا همراه با داروهای دیگر(مانند استاتین ها یا فیبرات ها) مصرف می شود. نحوه عملکرد این دارو به این صورت است که مقدار کلسترول جذب شده از مواد غذایی توسط بدن را کاهش می دهد. کاهش کلسترول به پیشگیری از سکته و حملات قلبی کمک خواهد کرد.

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف دارو یا در هر بار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو و نحوه دستورالعمل استفاده از آن را مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

از این دارو بنابر توصیه پزشک معمولاً یک بار در روز و بصورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن، استفاده می شود.

دوز این دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار و میزان پاسخ دهی او به درمان تعیین خواهد شد.

اگر در حال مصرف گیرنده های اسیدهای صفراوی (مانند کلستیرامین یا کلستیپول) هستید، ازتیمیب را حداقل ۲ ساعت قبل یا ۴ ساعت پس از داروهای گیرنده های اسید صفراوی، مصرف کنید زیرا ممکن است که گیرنده های اسید صفراوی به ازتیمیب متصل شوند و مانع از جذب کامل آنها شوند. ‌

بیشترین اثر بخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای به یاد داشتن این امر، داروتان را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

حتی اگر احساس بهبودی پیدا کرده اید، همچنان مصرف داروهایتان را ادامه دهید. اکثر افراد با کلسترول بالا، احساس بیماری ندارند.

دو هفته طول می کشد تا این دارو تاثیر خود را به صورت کامل بگذارد.

عوارض جانبی

پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است‌. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

این دارو اگر تنها همراه با استاتین مصرف شود، خطر ایجاد آسیب های کبدی را افزایش می دهد و اگر همراه با فیبرات یا استاتین مصرف شود، خطر ایجاد آسیب های ماهیچه ای را افزایش می دهد. در صورت تجربه هر یک از علائم زیر فوراً پزشکتان را در جریان قرار دهید: نشانه هایی از وجود مشکلات کبدی(مانند معده درد و شکم درد شدید، حالت تهوع و استفراغ مداوم، زرد شدن رنگ پوست و چشم، تیره شدن رنگ ادرار)، درد/حساسیت/ضعف ماهیچه(مخصوصاً اگر همراه با تب و خستگی غیر عادی باشد).

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد اما اگر متوجه هر یک از علائم زیر شده اید، به دنبال امداد های فوری پزشکی باشید: ایجاد راش، خارش، تورم(مخصوصاً در صورت و گلو و زبان)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی.

البته موارد مذکور، تمام عوارض جانبی ناشی از این واکنش های آلرژیک را در بر نمی گیرد. اگر متوجه علائمی شده اید که در لیست بالا آورده نشده است، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

در صورت داشتن آلرژی به داروی ازتیمیب یا هر آلرژی دیگری، پیش از مصرف دارو، این موضوع را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید. این دارو حاوی اجزا غیرفعالی است که باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگرخواهد شد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از شروع مصرف این دارو، پزشکتان را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً بیماری های کبدی، مطلع سازید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

 در طول بارداری فقط در مواقع ضروری از این دارو استفاده می شود. درباره فواید و ضررهای استفاده از این دارو در حین بارداری، با پزشکتان مشورت کنید.

هنوز مشخص نشده است که این دارو می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر. پیش از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی نحوه عملکرد دارو را تغییر می دهند و عوارض جانبی خطرناکی نیز بوجود خواهند آورد. البته در این یادداشت همه تداخل های دارویی ناشی از ازتیمیب آورده نشده است. لیستی از تمامی داروهای مصرفی تان بنویسید(داروهای با نسخه، داروهای بی نسخه و محصولات گیاهی) و در اختیار پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تائید پزشک مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین به هیچ وجه میزان آنها را نیز تغییر ندهید.

سوء مصرف

اگر شخصی بیش از اندازه از دارو استفاده کند، دچار علائمی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی و پزشکی(مانند اندازه گیری سطح کلسترول خون) برای نظارت بر روند پیشرفت بیماری، باید بصورت دوره ای انجام شوند. در صورت استفاده همزمان از داروی ازتیمیب همراه با یک عامل استاتین می بایست تست های عملکرد کبدی(برای بررسی عوارض جانبی) انجام شود.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید. اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق، دور از نور و رطوبت نگهداری کنید. دارو را در حمام و دستشویی نگه ندارید و همواره آن را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی تان نگه دارید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگراینکه در دستورالعمل استفاده از آن، ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن این دارو یا عدم نیاز به آن، آن را با یک روش مناسب دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش