ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

استامینوفن Acetaminophen

نام های تجاری: استامینوفن شفا اکتامین تایلنول آناسین ای اف استامینوفن-بهوزان استامینوفن بهسا استامینوفن-ناژو استامینوفن-عماد آفی ستامول کدیمال تایلانول بایولنول استامینوفن آریا استامینوفن سها استامینوفن-حکیم روزافن استامینوفن-جالینوس استامین استافلش ولوتیل کوریزان کودکان درد و تب مینوفن استامینوفن نیکسادا تاینوفن ليتو خوارزمي ولوتيل آپرا برومو سلتزر تایلنول کودکان الیکسور تب/درد مپاپ مدی-تبس کیو-پاپ سیلاپاپ کودکان تاکتینال تمپرا کوییکلتس تایکولین ویتاپاپ استاگروفن مگافن استاسنس تایلوفن ساسفن پاراکید پدیامکس پاراتل (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو جهت درمان دردهای خفیف تا متوسط ​​(ازجمله سردرد، درد های دوره های قاعدگی، دندان درد، کمر درد، آرتروز استخوان یا دردهای ناشی از سرماخوردگی یا آنفولانزا) و کاهش تب استفاده می شود.

 

زمان و نحوه مصرف

این محصول باید به صورت خوراکی و مطابق دستور پزشک مصرف شود. از دستورالعمل های موجود بر روی بسته بندی محصول پیروی کنید. سوالات خود را، از پزشک خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

برند های مختلفی از این دارو وجود دارد. دستورالعمل های دوز مصرفی هر محصول را با دقت مطالعه کنید. زیرا میزان دوز مصرفی استامینوفن می تواند بین محصولات متفاوت باشد. از مصرف استامینوفن، بیش از حد تجویز شده خودداری کنید.

در صورت مصرف کودک از استامینوفن، حتما از محصول مخصوص کودکان استفاده کنید. جهت یافتن دوز مناسب برای فرزند خود از روی بسته بندی محصول، وزن کودک را در نظر بگیرید.در صورتی که از وزن فرزند خود اطلاع ندارید، می توانید از سن آنها استفاده کنید.

در صورت مصرف دارو با فرم سوسپانسیون، قبل از مصرف هر دوز، دارو را به خوبی تکان دهید. برخی از مایعات قبل از مصرف، نیازی به تکان دادن ندارند. تمامی دستور العمل های موجود بر روی بسته بندی محصول را رعایت کنید.دوز مشخص شده را به کمک دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

قرص های سریع حل شونده را بجوید یا اجازه دهید بر روی زبان حل شوند، سپس آن ها را همراه با آب یا بدون آب ببلعید. در رابطه با قرص های جویدنی، قبل از بلعیدن لازم است که آن ها را کاملاً بجوید.

از خرد کردن و جویدن قرص ها خودداری کنید. زیرا ممکن است تمام دارو به صورت یکجا آزاد شود و خطر عوارض جانبی افزایش یابد. همچنین، از تقسیم کردن قرص ها خودداری کنید، مگر اینکه خط تقسیم داشته باشند و پزشک یا پزشک داروخانه توصیه کرده باشد. قرص کامل یا تقسیم شده را بدون خرد کردن یا جویدن قورت دهید.

برای مصرف قرص های جوشان، دوز مورد نظر را در مقدار توصیه شده آب حل کرده و سپس بنوشید.

مصرف داروهای ضد درد به محض بروز اولین علائم درد، بهترین نتیجه را خواهند داشت. در صورت عدم مصرف از این داروها تا زمان وخیم تر شدن علائم، ممکن است دارو به خوبی عمل نکند.

بیش از ٣ روز نباید از این دارو برای مهار تب استفاده کرد. مگر به دستور پزشک. در بزرگسالان، از مصرف این محصول جهت کاهش درد بیش از ١٠ روز (٥ روز در کودکان) خودداری کنید، مگر به دستور پزشک. در صورت ابتلا کودک به گلودرد (به خصوص همراه با تب شدید، سردرد یا حالت تهوع / استفراغ)، به سرعت با پزشک مشورت شود.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.در صورت احتمال ابتلا به مشکل جدی پزشکی، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

این دارو معمولاً عوارضی ندارد. در صورت بروز هرگونه عارضه غیر عادی، بلافاصله با پزشک خود یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون عارضه های پوستی، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری های کبدی، مصرف مداوم یا بیش از اندازه الکل مطلع سازید.

محصولات مایع، قرص های جویدنی یا قرص های حل شونده یا جوشان می توانند حاوی قند یا آسپارتام باشند. در صورت ابتلا به دیابت، فنیل کتونوریا (PKU) یا هر بیماری که لازم است این مواد در رژیم غذایی محدود یا حذف شوند، احتیاط کنید. در صورت ابتلا به هر یک از این بیماری ها، در رابطه با مصرف مطمئن این محصولات با پزشک یا پزشک داروخانه، مشورت کنید.

در صورت بارداری، قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی استامینوفن را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: کتوکونازول.

مصرف این دارو می تواند باعث اختلال در برخی تست های آزمایشگاهی و نتیجه کاذب شود. بنابراین مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از مصرف شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت : حالت تهوع، استفراغ، از دست دادن اشتها، تعریق، درد معده یا درد در شکم، خستگی شدید، زرد شدن چشم یا پوست، ادرار تیره.

توجه

استامینوفن، زخم های معده و روده ای که توسط داروهای NSAID مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن ایجاد می شوند، را ایجاد نمی کند. البته، استامینوفن برخلاف NSAID ها قادر به کاهش تورم (التهاب) نمی باشد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر و داروی مناسب، با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش