ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

استامینوفن، آسپیرین و کافئین Acetaminophen & Aspirin & Caffeine

نام های تجاری: آسپیرین، پاراستامول، کافئین آرتریتن اکسدرین سوپک اکسدرین میگرن پمپرین مکس (بیشتر)

موارد مصرف

 آسپیرین - استامینوفن-کافئین

این محصول ترکیبی از آسپیرین ، استامینوفن و کافئین می باشد و برای تسکین موقتی درد بیماری هایی مانند درد عضلانی، دندان درد، درد قاعدگی یا سردرد (از جمله میگرن) استفاده می شود. آسپیرین و استامینوفن با جلوگیری از تولید برخی مواد طبیعی در بدن، درد را تسکین می دهند. همچنین کافئین به افزایش اثرات آسپیرین و استامینوفن کمک می کند.

 آسپیرین - استامینوفن-کافئین

زمان و نحوه مصرف

در صورت مصرف داروی بدون نسخه برای خود درمانی، تمام دستورالعمل های موجود در بسته محصول را قبل از مصرف دارو، مطالعه کنید. همچنین می توانید سوالات خود را از پزشک داروخانه بپرسید. در صورت تجویز دارو توسط پزشک، آن را طبق دستور مصرف کنید.

این دارو باید به صورت خوراکی، طبق دستور پزشک یا دستورالعمل های بسته بندی مصرف شود. این دارو باید همراه با یک لیوان کامل (8 اونس / 240 میلی لیتر) آب مصرف شود، مگر اینکه دستور پزشک خلاف آن باشد. در صورت مصرف فرم قرص این دارو، از دراز کشیدن حداقل 10 دقیقه پس از مصرف این دارو خودداری کنید. در صورت بروز ناراحتی در معده، می توانید آن را همراه با غذا یا شیر مصرف کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود. از افزایش میزان دوز مصرفی، مصرف بیشتر این دارو یا بیشتر از زمان تجویز شده خودداری کنید. همچنین از این محصول برای درد به مدت بیش از 10 روز یا تب بیش از 3 روز استفاده نکنید. از کمترین دوز موثر استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت مصرف این دارو در مواقع مورد نیاز (که طبق برنامه منظم نمی باشد)، به یاد داشته باشید که داروهای مسکن در صورت استفاده در هنگام بروز اولین علائم درد، بهترین نتیجه را خواهند داشت. اما در صورت تشدید درد، دارو ممکن است به خوبی کار نکند.

همچنین در صورت مصرف این محصول برای سردرد و بروز مشکلاتی مانند اختلال در تکلم، ضعف در یک طرف بدن، تغییرات ناگهانی بینایی، فوراً به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز سردردهای روزانه، بروز اولین سردرد بعد از 50 سالگی، سردردی شدیدتر یا متفاوت از سردردهای معمول، سردرد ناشی از آسیب دیدگی سر، سرفه یا خم شدن، سردرد همراه با استفراغ مداوم / شدید، تب و گرفتگی گردن قبل از مصرف این محصول با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید. در صورت عدم بهبود و بدتر شدن وضعیت پس از دریافت اولین دوز دارو، با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

در صورت مصرف دارو برای تسکین حملات میگرن 10 روز یا بیشتر در ماه، ممکن است داروها سردرد را بدتر کنند (سوء مصرف دارو برای تسکین سردرد). از مصرف بیشتر یا طولانی تر از داروهای سردرد خودداری کنید. در صورت نیاز مصرف مکرر این دارو، عدم عملکرد خوب دارو یا تشدید سردرد، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. (به عنوان مثال، بروز علائم جدید یا غیرمعمول، قرمزی یا تورم در منطقه دردناک، درد یا تب مداوم یا در حال بدتر شدن).

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، مشکل خوابیدن یا احساس لرزش / اضطراب می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند سرگیجه شدید، غش کردن، درد مداوم یا در حال بدتر شدن معده، استفراغی که شبیه تفاله قهوه می باشد، مدفوع سیاه / خونی، صدای زنگ در گوش، از دست دادن شنوایی، ضربان قلب نامنظم / سریع، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) است.، علائم عفونت (به عنوان مثال، گلودرد یا تب مداوم)، کبودی / خونریزی آسان را فوراً به پزشک اطلاع دهید و مصرف دارو را قطع کنید.

 آسپیرین - استامینوفن-کافئین

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا به آسپیرین ، سایر NSAID ها (مانند، ایبوپروفن، ناپروکسن، سلکوکسیب)، سالیسیلاتهای دیگر (مانند سالیسیلات کولین)، استامینوفن، کافئین و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در صورت ابتلا به آسم حساس به آسپیرین (سابقه بدتر شدن تنفس با آبریزش بینی یا گرفتگی بینی پس از مصرف آسپیرین یا سایر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن) از مصرف این دارو خودداری کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص آسم، برخی اختلالات خونی (به عنوان مثال، کم خونی)، خونریزی یا لخته شدن خون (به عنوان مثال، هموفیلی، تعداد پلاکت پایین)، زخم، نقرس، دیابت کنترل نشده، بیماری کلیوی و کبدی، رشد بافت در بینی (پولیپ بینی)، اختلالات اضطراب، بی خوابی، بیماری قلبی (مانند، آریتمی)، فشار خون بالا، مشکلات معده (مانند، سوزش معده، ناراحتی معده یا درد معده) مداوم که از بین نمی روند، مطلع سازید.

در رابطه با نحوه صحیح مصرف این محصول با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی یا اقدام پزشکی خاصی (مانند تست استرس قلب یا روشی برای بازگرداندن ریتم طبیعی قلب در صورت ضربان قلب غیرمعمول) به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. بنابراین مصرف روزانه الکل و تنباکو، به ویژه در صورت مصرف همراه با این دارو، ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. بنابراین از مصرف الکل خودداری کرده و سیگار را ترک کنید. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه خونریزی و زخم معده / روده، مشکلات کبدی و مشکلات خواب نشان دهند.

کودکان و نوجوانان کمتر از 18 سال باید از مصرف داروهای آسپیرین ، حاوی آسپیرین یا مربوط به آسپیرین مانند این محصول برای علائم آنفلوانزا یا آبله مرغان بدون مشورت با پزشک خودداری کنند. زیرا مصرف این محصولات ممکن است باعث ایجاد بیماری نادر اما جدی معروف به سندرم ری شود. در صورت مشاهده تغییر رفتار با حالت تهوع و استفراغ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

 آسپیرین - استامینوفن-کافئین

مصرف این محصول به دلیل وجود آسپیرین در محتوای آن در در دوران بارداری توصیه نمی شود. در طول 3 ماه آخر بارداری به دلیل احتمال آسیب به جنین یا ایجاد مشکلات در حین زایمان، از مصرف این محصول خودداری کنید.در صورت بارداری یا احتمال باردار بودن قبل از مصرف این دارو با پزشک خود مشورت کنید. در صورت بارداری در حین مصرف این دارو فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود و ممکن است باعث ایجاد آسیب های جبران ناپذیری در نوزاد تازه متولد شده شود.بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

در صورت مصرف این دارو تحت نظر پزشک، ممکن است پزشک یا پزشک داروخانه از قبل در رابطه با احتمال هرگونه تداخل دارویی آگاه بوده و فرد را تحت نظر داشته باشد. بدون مشورت با پزشک خود یا پزشک داروخانه، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

از مصرف این دارو با داورهای کتورولاک، میفپریستون به دلیل ایجاد تداخلات بسیار جدی خودداری کنید.

قبل از شروع مصرف در صورت مصرف هرکدام از داروهای ذکر شده در حال حاضر، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

قبل از مصرف این دارو، نام تمام داروهایی که مصرف می کنید. (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) به خصوص داروهای ضد تشنج (به عنوان مثال، فنی توئین، اسید والپروئیک) و مورافنیب را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

اگر اخیراً واکسن های زنده خاصی دریافت کرده اید (به عنوان مثال واکسن واریسلا، واکسن داخل بینی آنفلوانزا) قبل از مصرف این محصول با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است خطر خونریزی در صورت مصرف این دارو با سایر داروهایی که ممکن است باعث خونریزی شوند مانند داروهای ضد پلاکت مانند کلوپیدوگرل، "داروهای رقیق کننده خون" مانند دبیگاتران / انوکساپارین / وارفارین و سایر موارد، افزایش یابد .

برچسب روی تمام داروهای تجویزی و بدون نسخه را به دقت بررسی کنید زیرا بسیاری از آنها حاوی مواد تسکین دهنده درد / کاهش دهنده تب (مانند استامینوفن، آسپیرین یا NSAID مانند ایبوپروفن، سلکوکسیب، ناپروکسن) می باشند که ممکن است در صورت مصرف همراه با این محصول، خطر بروز عوارض جانبی را افزایش دهند. با این حال، در صورت مصرف آسپیرین با دوز کم برای جلوگیری از حمله قلبی یا پیشگیری از سکته مغزی (معمولاً با دوزهای 325 الی 81 میلی گرم در روز) به دستور پزشک، باید به مصرف آن ادامه دهید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را به شما توصیه کند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو ممکن است باعث اختلال در برخی آزمایشات پزشکی (مانند، برخی آزمایشات قند ادرار، آزمایشات تصویربرداری دی پیریدامول - تالیوم) شود. بنابراین مطمئن شوید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از مصرفشما از این دارو مطلع هستند.

این یادداشت حاوی همه ی اختلالات دارویی احتمالی نمی باشد. بنابراین، قبل از مصرف این محصول نام تمام داروهایی که مصرف می کنید را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در صورت مصرف منظم این دارو برای مدت طولانی یا در دوزهای بالا، ممکن است برای کنترل عوارض جانبی تست های آزمایشگاهی یا پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد و کلیه) انجام شود. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

از آنجا که این محصول حاوی کافئین می باشد، مصرف دارو نزدیک به زمان خواب ممکن است باعث ایجاد دشواری در خوابیدن شود. هنگام مصرف این محصول، مصرف داروها، غذاها یا نوشیدنی های حاوی کافئین را محدود کنید. در صورت مصرف بیش از حد کافئین، ممکن است عصبی یا تحریک پذیرشوید همچنین در خوابیدن دچار مشکل شوید یا ضربان قلب سریع داشته باشید.

در صورت مصرف این محصول برای سردرد، بهتر است از مصرف برخی مواد غذایی که باعث ایجاد سردرد می شوند خودداری کنید. تغییراتی در شیوه زندگی – مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش کردن وتغییر رژیم غذایی - می تواند به جلوگیری از سردرد کمک کند. در رابطه با تغییراتی که ممکن است برای شما مفید باشند با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای اتاق بین 86 الی 59 درجه فارنهایت (30 الی 15 درجه سانتیگراد) و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش