ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

استیل سیستئین Acetylcysteine

نام های تجاری: ان-ای-سی ان-ای-سی ساستین استیل سیستئین-حکیم ای سی سی ای سی سی لانگ آمپول موسیناک فلوموسیل اسلیت آوی ان استیل اکسی-نیس اسستین موستیل لانگ تیل (بیشتر)

موارد مصرف

از این دارو برای جلوگیری از آسیب کبدی ناشی از سوء مصرف استامینوفن استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از مصرف برگه راهنمای مصرف دارو را مطالعه کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک معالج یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را فقط به صورت خوراکی و طبق تجویز پزشک که معمولاً هر 4 ساعت برای هر دوز تجویز شده است، مصرف کنید. دوز مصرفی این دارو براساس وزن، شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

قرص های تجویز شده را به تعداد مشخص در آب حل کنید. اگر وزن شما بیش از 42 پوند (19 کیلوگرم) و کمتر از 132 پوند (60 کیلوگرم) است، به میزان 5 اونس یا 150 میلی لیتر آب و اگر وزن شما 132 پوند یا بیشتر است، به میزان 10 اونس یا 300 میلی لیتر استفاده کنید. پس از حل شدن کامل قرص ها، بلافاصله آن را بنوشید. این دارو باید پس از حل شدن در آب، ظرف 2 ساعت مصرف شود.

 اگر وزن شما 42 پوند یا کمتر است، درباره مقدار آب مورد نیاز برای قرص ها از پزشک خود بپرسید. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید و با استفاده از دستگاه / قاشق مخصوص اندازه گیری، دوز تجویز شده را به دقت اندازه بگیرید. برای این کار از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است در اندازه گیری دوز مناسب دچار خطا شوید.

اگر ظرف 1 ساعت پس از مصرف دارو دچار استفراغ شدید، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد دوز دیگری مصرف کنید.

برای دریافت بهترین اثربخشی این دارو، آن را طبق دوز های تجویز شده مصرف کنید.

در صورت تشدید عارضه به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به حالت تهوع، استفراغ یا معده درد اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: درد شدید معده / شکم، مدفوع تیره و استفراغ تیره، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس، به سرعت به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه خونریزی در مری و مشکلات معده / روده (مانند زخم) مطلع سازید.

این دارو حاوی سدیم است. اگر در رژیم غذایی خود محدودیت مصرف نمک دارید یا مصرف نمک باعث تشدید عارضه ای می شود (مانند نارسایی قلبی، فشار خون بالا)، به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

اگر باردار هستید قبل از مصرف این دارو به پزشک خود اطلاع دهید.

انتفال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند آزمایش عملکرد کبد / کلیه، سطح داروی استامینوفن، سطح مواد معدنی خون) در طول مصرف این دارو انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید. تمام قرار های ملاقات با پزشک و قرار های آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید پ، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. قرص ها را در بسته اصلی خود نگهداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش