ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

ازوپیکلون Eszopiclone

نام های تجاری: لونستا

موارد مصرف

این دارو برای درمان بی خوابی استفاده می شود و به شخص کمک می کند تا سریعتر و در مدت زمان بیشتری بخوابد و دفعات بیدار شدن در طول شب را کاهش دهد، اینگونه موجب فراهم شدن استراحت بهتری خواهد شد.

ازوپیکلون به گروهی از داروها که موسوم به داروهای خواب آور هستند تعلق دارد و با تأثیر بر مغز، اثر آرام بخشی ایجاد می کند. استفاده از این دارو معمولاً به دوره های درمانی کوتاه مدت 1 تا 2 هفته یا کمتر محدود می شود. اگر بی خوابی مدت طولانی تری ادامه یابد، با پزشک خود در ارتباط با مصرف دیگر داروها مشورت نمایید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً قبل از خواب، به صورت خوراکی مصرف کنید. از مصرف دارو بعد از یک وعده غذایی پرچرب یا سنگین اجتناب کنید زیرا در عملکرد دارو مشکل ایجاد می کند.

 دوز مصرفی هرشخص بر اساس شرایط پزشکی، سن، عملکرد کبد، سایر داروهای مصرفی و پاسخ به درمان متفاوت است. از این دارو بیشتر از زمان تعیین شده استفاده نکنید زیرا خطر عوارض جانبی افزایش می یابد. دوز مصرفی طبق تجویز پزشک 1 میلی گرم هنگام خواب است. این دوز خطر بروز مشکل در کارهایی که نیازمند ایمنی و هوشیاری مناسب هستند (مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات) را کاهش می دهد.

 همچنین در روز بعد از مصرف، هوشیاری کاهش می یابد، با این حال فکر می کنید کاملاً هوشیار هستید. اگر دوز 3 میلی گرم ازوپیکلون برای شخص تجویز شده است، نباید روز بعد فعالیت هایی انجام دهید که نیاز به هوشیاری کامل داشته باشند. از پزشک خود یا پزشک داروخانه جزئیات بیشتر را سوال نمایید.

در افرادی با سن بالا یا مبتلا به بیماری کبدی، معمولاً دوز کمتری برای کاهش خطر ابتلا به اختلالات دارویی در روز بعد تجویز می شود. بدون مشورت با پزشک مصرف دارو را قطع نکنید.

دوز های سنگین این دارو را مصرف نکنید مگر اینکه زمان کافی برای یک خواب کامل شبانه (حداقل 7 تا 8 ساعت) داشته باشید. اگر مجبور باشید قبل از این زمان از خواب بیدار شوید، کمی در حافظه کندی پیش خواهد آمد و در انجام هر فعالیتی که نیاز به هوشیاری دارید، مانند رانندگی یا کار با ماشین آلات، با مشکل روبرو می شوید.

درصورت قطع ناگهانی مصرف دارو، علائم ترک (مانند حالت تهوع، استفراغ، گرگرفتگی، گرفتگی معده، عصبی بودن، لرزش اعضای بدن) رخ می دهد. برای جلوگیری از عوارض، پزشک دوز درمانی را به آرامی کاهش می دهد. در صورت استفاده طولانی مدت از ازوپیکلون یا مصرف دوزهای سنگین احتمال ایجاد عوارض ترک مصرف بیشتر می شود

در صورت قطع مصرف، فوراً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

درصورت مصرف طولانی مدت از این دارو امکان عدم تاثیر مناسب دارو وجود دارد. درصورت قطع مصرف به پزشک اطلاع دهید.

اگرچه این دارو برای بسیاری از افراد مفید است، اما این دارو گاهی می تواند باعث اعتیاد شود. در صورت ابتلا به اختلال مصرف مواد مخدر (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل) این خطر افزایش می یابد.

این دارو را دقیقاً طبق دستورالعمل مصرف کنید تا خطر اعتیاد را کاهش دهد. جزئیات بیشتر را از پزشک خود یا پزشک داروخانه بخواهید.

درصورت تداوم وضعیت بیشتر از 7 تا 10 روز پزشک را مطلع سازید.

امکان بروز مشکلاتی در خواب در چند شب پس از قطع مصرف دارو وجود دارد، به این حالت بی خوابی برگشتی گفته می شود و طبیعی است. معمولاً بعد از 1 یا 2 شب از بین می رود. در صورت تداوم این اثر، به پزشک مراجعه نمایید.

عوارض جانبی

سرگیجه، خشکی دهان، طعم ناخوشایند یا مشکل در هماهنگی عضلات می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید. برای کاهش خطر سرگیجه یا زمین خوردن، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله: از دست دادن حافظه، تغییرات ذهنی / خلقی / رفتاری (مانند افسردگی جدید / بدتر، افکار غیرطبیعی، افکار خودکشی، توهم، گیجی، تیک های عصبی، رفتار پرخاشگرانه، اضطراب) فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری به طور مثال به زوپیکلون، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کبدی، مشکلات ریوی / تنفسی (مانند بیماری انسداد ریوی مزمن-COPD، آپنه خواب)، مشکلات روحی / خلقی (مانند افسردگی، افکار خودکشی)، سابقه شخصی یا خانوادگی اختلال مصرف مواد (مانند استفاده بیش از حد یا اعتیاد به مواد مخدر / الکل)، سابقه شخصی یا خانوادگی مشکلات عضلانی، میاستنی گراویس، مطلع سازید.

اثرات این دارو حتی پس از بیدار شدن در روز بعد نیز می تواند ادامه داشته باشد. اگر 7 تا 8 ساعت نخوابید یا داروهای دیگری مصرف نکرده اید که باعث خواب آلودگی شود یا اگر حساسیت بیشتری نسبت به این دارو دارید، امکان وجود هوشیاری وجود دارد اما برای رانندگی به اندازه کافی هوشیار نخواهید بود.

 الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز می تواند خواب آلودگی را بیشتر کند. قبل از رانندگی حداقل 8 ساعت پس از مصرف این دارو صبر کنید و تا زمانی که با خیال راحت هوشیار نبودید، از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و کارهایی که نیاز به هوشیاری دارند، خودداری کنید. از مصرف نوشیدنی های الکلی خودداری کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود مشورت نمایید. درصورت مصرف 3 میلی گرم ازوپیکلون، روز بعد رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید و هر کاری که نیاز به هوشیاری دارد انجام ندهید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه سرگیجه، گیجی، بی ثباتی و خواب آلودگی بیش از حد حساسیت بیشتری نشان می دهند، این عوارض جانبی می تواند خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

این دارو در دوران بارداری باید فقط در موارد ضروری استفاده شود. خطرات و فواید مصرف دارو را با پزشک خود در میان بگذارید. نوزادان متولد شده از مادرانی که این دارو را نزدیک به زمان زایمان مصرف می کنند اثرات نامطلوبی مانند خواب آلودگی بیش از حد خواهند داشت. اگر چنین اثراتی را در نوزاد مشاهده کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیرمادر مشخص نیست. با این حال، داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد: سدیم اکسی بات است.

اگر از داروهایی که باعث خواب آلودگی و گیجی می شوند از جمله الکل، ماری جوانا (شاهدانه)، شل کننده های عضلانی (مانند کاریزوپرودول، سیکلوبنزپرین) یا آنتی هیستامین ها (مانند ستیریزین، دیفن هیدرامین)، داروهای خواب یا اضطراب (مانند آلپرازولام، دیازپام، زولپیدم)، شل کننده های عضلانی و مسکن های افیونی (مانند کدئین) استفاده می کنید، حتماً آن را به پزشک خود اطلاع دهید. برچسب روی تمام داروهای خود را بررسی کنید (مانند آلرژی یا داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی) چرا که می توانند حاوی مواد خواب آور باشند. از پزشک داروخانه نحوه استفاده صحیح داروها را جویا شوید.

ازوپیکلون بسیار شبیه زوپیکلون است. هنگام استفاده از ازوپیکلون، از داروهای حاوی زوپیکلون را استفاده نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت تنفس کند / کم عمق، خواب عمیقی که نمی توانید از آن بیدار شوید، باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

با افزایش سن، الگوی خواب به طور طبیعی تغییر می کند و خواب در طول شب چندین بار قطع می شود. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد راه های بهبود خواب بدون دارو مانند جلوگیری از مصرف کافئین و الکل نزدیک به زمان خواب، جلوگیری از چرت زدن در روز و خوابیدن در ساعاتی مشخص برای هر شب، مشورت نمایید.

دوز فراموش شده

در صورت فراموشی مصرف هر دوز دارویی، از مصرف آن صرف نظر نمایید، آ مگر اینکه وقت داشته باشید 7 تا 8 ساعت بعد از آن بخوابید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش