ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اسومپرازول Esomeprazole

نام های تجاری: ازومپرازول ازونیوم عبیدی اس امپرازول اموزل اس و-کپ نکسیفارم نکسیو اس امپرازول -شفا اس- اولسر اس امپرانیل نکسیتور بستپرازول نکسیوم نکسوپرازول ریفلازول کیموبلاک کیدزیوم اسومراز اس امپرازول - ای دی تی مکسوپرازول راکسوم اس نکسوم (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو برای درمان برخی مشکلات معده و مری (مانند ریفلاکس اسید ، زخم) استفاده می شود. میزان اسید معده را کاهش میدهد و علائمی مانند سوزش معده، مشکل در بلع و سرفه مداوم را برطرف می کند. این دارو به بهبود آسیب  های اسید معده و مری کمک می کند و باعث جلوگیری در ایجاد زخم میشود و همچنین می تواند از سرطان مری جلوگیری کند.

 ازومپرازول  متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مهار کننده های پمپ پروتون (PPI) شناخته می شوند.

اگر با این دارو خوددرمانی می کنید ، از محصولات بدون نسخه آزومپرازول برای درمان سوزش سر دل به تعداد زیاد (2 یا بیشتر از هفته در هفته اتفاق می افتد) استفاده می شود.

از آنجا که اثر کامل آن بین 1 تا 4 روز طول میکشد ، این دارو بلافاصله دل درد را تسکین نمی دهد.

برای دارو های بدون نسخه ، دستورالعمل های بسته را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید دارو مناسبتان است. موارد تشکیل دهنده روی برچسب را بررسی کنید حتی اگر قبلاً از محصول استفاده کرده اید. ممکن است سازنده مواد تشکیل دهنده را تغییر داده باشد.

همچنین ، داروهایی با نام تجاری مشابه حاوی مواد مختلفی است که برای بیماری های مختلف ساخته شده اند. مصرف یک داروی اشتباه می تواند به شما آسیب برساند.

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف این دارو و هر بار شروع مصرف مجدد ، راهنمای دارو و اطلاعات بیماری را مطالعه کنید. اگر سوالی داشتید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را طبق تجویز پزشک ، معمولاً یک بار در روز ، حداقل 1 ساعت قبل از غذا از به صورت خوراکی مصرف کنید. اگر خود درمان هستید ، تمام دستورالعمل های موجود در بسته دارو را دنبال کنید. مقدار دارو و طول درمان بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. میزان دارو را بیشتر از حد مجاز مصرف نکنید. اگر سوالی داشتید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را در دهان خرد نکنید. کپسول ها را کامل ببلعید. اگر در بلعیدن این دارو به طور کامل مشکل دارید ، می توانید کپسول را باز کرده و محتویات آن را در یک قاشق غذاخوری پوره سیب مخلوط کنید. مخلوط سیب را بدون جویدن قورت دهید. قبل از مصرف مخلوط را برای استفاده بعدی آماده نکنید. با این کار دارو از بین میرود.

در صورت نیاز ،اگر داروهای ضد اسید به همراه این دارو مصرف میشود و اگر داروهایی مثل سوکرالفات می خورید ، حداقل 30 دقیقه قبل از سوکرالفات ازومپرازول را مصرف کنید.

این دارو را طبق دستور مصرف کنید تا بیشترین بازدهی را از آن ببرید. برای یادآوری بهتر ، هر روز درساعتی مقرر آن را مصرف کنید. استفاده از این دارو را قطع نکنیدو اگر بدون نسخه پزشک هستید این دارو را بیش از 14 روز مصرف نکنید ، مگر اینکه توسط پزشک تجویز شده باشد.

در صورت تداوم یا وخامت وضعیت ، به پزشک خود اطلاع دهید. درصورت خوددرمانی، اگر دل درد شما پس از 14 روز ادامه پیدا کرد یا باگذشت بیش از 4 ماه هنوز این دارو را مصرف میکنید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

خطر عوارض جانبی با گذشت زمان افزایش می یابد. از پزشک خود دوره مصرف دارو را بپرسید. درصورت بروز مشکل ، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید

عوارض جانبی

سردرد یا شکم درد ممکن است رخ دهد و در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند سطح پایین منیزیم درخون (مانند ضربان قلب غیر معمول سریع / آهسته / نامنظم ، اسپاسم عضلانی مداوم ، تشنج) ، علائم لوپوس (مانند بثورات روی بینی و گونه ها ، درد جدید یا بدتر شدن مفصل)بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید

این دارو به دلیل وجود نوعی باکتری باعث بروز بیماری روده ای شدید (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل)می شود. اگر علائم زیر را دارید از داروهای ضد اسهال یا مواد افیونی استفاده نکنید زیرا این محصولات باعث وخیم شدن شرایط میشود. در صورت بروز: اسهال مداوم ، درد یا گرفتگی شکم و معده ، تب ، خون / مخاط در مدفوع فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

به ندرت ، مهارکننده های پمپ پروتون (مانند ازومپرازول) باعث کمبود ویتامین B-12 شده است. اگر هر روز یابه مدت طولانی (3 سال یا بیشتر) مصرف شود این خطر افزایش می یابد. در صورت بروز علائم کمبود ویتامین B-12 (مانند ضعف غیرمعمول ، زخم زبان یا بی حسی / گزگز دست و پاها) ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی یا علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت به داروهای دیگری مانند (مانند لانزوپرازول ، امپرازول)،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص : بیماری کبد ، لوپوس مطلع سازید.

برخی از علائم ممکن است در واقع نشانه هایی از یک بیماری جدی تر باشد. در صورت داشتن: دل درد همراه با سبکی سر / تعریق / سرگیجه ، قفسه سینه / فک / درد بازو / شانه (بویژه با تنگی نفس ، تعریق غیرمعمول) ، کاهش وزن غیرقابل توجیه بلافاصله به پزشک مراجعه کنید

علاوه بر این ، قبل از اینکه خوددرمانی، در صورت داشتن هر یک از این علائم ، فوراً به پزشک مراجعه کنید: مشکل / درد در مصرف غذا ، استفراغ خونی ، استفراغی که شبیه قهوه باشد ، مدفوع خونی یا سیاه ، سوزش معده بیش از 3 ماه ، درد مکرر قفسه سینه ، خس خس سینه مکرر (به خصوص با سوزش معده) ، حالت تهوع / استفراغ ، درد معده

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مهارکننده های پمپ پروتون مانند این دارو میتوانند  خطر شکستگی استخوان را افزایش دهند ، به خصوص با استفاده طولانی تر ، مقدار بالاتردارو و در افراد مسن با پزشک یا داروساز خود در مورد راه های جلوگیری از پوکی یا شکستگی استخوان ، مانند استفاده از مکمل های کلسیم (مانند سیترات کلسیم) و ویتامین D صحبت کنید.

به طور معمول افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه پوکی استخوان و شکستگی (اشاره شده در بالا) ، و عفونت کلوستریدیوم دیفیسیل حساس تر می باشند.

کودکان معمولاً نسبت به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه تب ، سرفه و عفونت های بینی / گلو / مجاری هوایی حساسیت بیشتری نشان می دهند.

در دوران بارداری ، این دارو باید فقط در موارد مورد نیاز استفاده شود. مزایا و معایب مصرف این دارو را با پزشک خود در میان بگذارید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. با این حال ، داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند. اثرات آن بر نوزاد شیرخوار ناشناخته است. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد عبارت است از: سیلوستازول ، کلوپیدوگرل ، متوترکسات (به ویژه درمان در مقدار های بالا) ، ریفامپین ، گیاه گل راعی.

برخی از داروها برای جذب بهتر به اسید معده نیاز دارند. اسومپرازول اسید معده را کاهش می دهد ، بنابراین میتواند عملکرد این محصولات را تغییر دهد. برخی از داروهای تحت تأثیر شامل آتازاناویر ، ارلوتینیب ، نلفیناویر ، پازوپانیب ، ریلپیویرین ، ضد قارچهای آزول خاص (ایتراکونازول ، کتوکونازول ، پوساکونازول) و سایر داروها هستند.

ازومپرازول شباهت زیادی به امپرازول دارد. هنگام مصرف ازومپرازول از هیچ دارویی حاوی امپرازول استفاده نکنید.

این دارو میتواند در نتایج ازمایشگاهی تداخل ایجاد کند و منجر به نایج اشتباه ازمایشگاهی شود

اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم مصرف بیش از میتواند شامل: گیجی ، تعریق شدید ، تاری دید یا ضربان قلب سریع و غیرمعمول باشد.

توجه

اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

اگر تجویز پزشک شما استفاده طولانی و منظم از این دارو میباشد ، ممکن است به طور دوره ای تست های ازمایشگاهی و پزشکی (مانند آزمایش خون منیزیم ، سطح ویتامین B-12) برای کنترل پیشرفت شما یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. تمام معاینات منظم پزشکی و آزمایشگاهی را انجام دهید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش