ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

زومتا (اسید زولدرونیک) Zometa (Zoledronic Acid)

نام های تجاری: زولدرونیک اسید کنسانتره زومتا ریکلاست آکلاستا زومتا کلاستوز زولدرونیک اسید نورمون زیکلاست زولنا زوبیس اریوفوس بونستا زولوار (بیشتر)

موارد مصرف آمپول زومتا (Zometa)چیست؟

داروی زومتا در درمان سطح بالای کلسیم خون (هایپرکلسمی) که ممکن است در اثر سرطان رخ دهد، استفاده می شود. به علاوه گاهی در کنار شیمی درمانی از اسید زولدرونیک برای درمان مشکلات استخوانی که ممکن است در نتیجه مالتیپل میلوما و گسترش و متاستاز سایر سرطان ها (مانند پستان، ریه) به استخوان ها رخ دهد، استفاده می شود. زولدرونیک اسید (زومتا) متعلق به دسته ای از داروها است که به بیس فسفونات معروف هستند. این نوع داروها با کاهش میزان کلسیم آزاد شده از استخوان ها به جریان خون و یا با کاهش سرعت تجزیه استخوان توسط سلول های سرطانی و جلوگیری از ایجاد شکستگی، کلسیم موجود در جریان خون را کاهش می دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر و یا استعلام قیمت داروی زومتا خارجی یا ایرانی و همچنین ثبت سفارش خرید داروی زومتا در سایت سامانه سلامت سین سا؛ با ما در ارتباط باشید.

نام عمومی: زولدرونیک اسید

داروی زومتا(zometa)

اَشکال دارویی زومتا(Zometa)

محلول داخل وریدی (4 میلی گرم در 100 میلی لیتر؛ 4 میلی گرم در 5 میلی لیتر؛ 5 میلی گرم در 100 میلی لیتر)

زمان و نحوه تزریق داروی زومتا

قبل از شروع مصرف زولدرونیک اسید (زومتا) و در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق دستور پزشک و معمولاً در مدت حداقل 15 دقیقه و به صورت وریدی تزریق می شود. دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار (از جمله عملکرد کلیه) و میزان پاسخ دهی او به درمان، تعیین خواهد شد.

اگر از زومتا در منزل استفاده می کنید، تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده از آن را از پزشک خود یاد بگیرید. پیش از استفاده، این محصول را از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت تغییر یافتن رنگ یا وجود ذرات از دارو استفاده نکنید. همچنین بیاموزید که چگونه لوازم پزشکی را به درستی نگه داشته و یا دور بیندازید.

از مخلوط کردن زومتا(Zometa) با مایعات داخل وریدی حاوی کلسیم (مانند محلول رینگر، محلول هارتمن، محلول تزریقی تغذیه) خودداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

برای درمان سطح بالای کلسیم در خون، معمولاً پیش از مصرف این دارو، مایعات به صورت وریدی تزریق می شوند. برای کاهش احتمال بروز مشکلات کلیوی در طول درمان، مایعات زیادی بنوشید مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری کرده باشد. حداقل ۷ روز باید از اولین مصرف دوز گذشته باشد تا دارو عملکرد خود را نشان دهد. بسته به میزان کلسیم خون ممکن است نیاز به تکرار درمان باشد.

در درمان مالتیپل میلوما و مشکلات استخوانی ناشی از انتشار سرطان، داروی زومتا معمولاً هر ۳ تا ۴ هفته یا طبق دستور پزشک تجویز می شود. همچنین ممکن است لازم باشد که هر روز مکمل های کلسیم و ویتامین D مصرف شود. 

دانستنی مفید :

داروی کیترودا موثر در درمان انواع سرطان های پوست، انواع سرطان های متاستاتیک و سرطان های گوارش 

عوارض جانبی داروی زومتا

سرگیجه، سردرد، خستگی یا علائم شبیه آنفولانزا (مانند تب، لرز، دردهای عضلانی / مفصلی) ممکن است از عوارض دارو زومتا باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک یا پزشک داروخانه را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان زومتا را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف زومتا دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرکدام از عوارض آمپول ، فوراً پزشک خود را مطلع سازید: افزایش یا تشدید درد استخوان / مفاصل / عضله، درد جدید یا غیرمعمول ران / کشاله ران، درد فک / گوش، مشکلات چشم / بینایی، بی حسی / سوزن سوزن شدن، گرفتگی عضله، ضربان قلب نامنظم.

عوارض داروی زومتا

در صورت بروز هریک از عوارض جانبی جدی زیر، به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید: علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، تشنج.

واکنش بسیار جدی آلرژیک نسبت به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این وجود، در صورتی که متوجه هریک از علائم یک واکنش آلرژیک جدی مانند عارضه های پوستی، خارش / تورم (مخصوصاً در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس شدید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور تمامی عوارض جانبی ناشی از واکنش های آلرژیک را در بر نمی گیرد. در صورت مشاهده هر علامت غیر عادی با پزشک معالج یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف داروی زومتا

پیش از استفاده از زولدرونیک اسید(زومتا) ،در صورت داشتن حساسیت به آن یا سایر بیس فسفونات ها (مانند آلندرونات، ریزدرونات) یا هرگونه حساسیت دیگری، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول ممکن است حاوی اجزا غیرفعالی باشد که منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام همه داروهای خود را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک و دندانپزشک خود برسانید.

دارو زومتا ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) نیز می تواند باعث تشدید سرگیجه شوند. تا زمانی که نمی توانید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات یا هر نوع فعالیت دیگری را که نیاز به هوشیاری دارد با خیال راحت انجام دهید، از انجام آنها خودداری کنید. مصرف نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

این دارو به خصوص ممکن است در افراد مسن باعث بروز مشکلات شدید کلیه شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک  یا پزشک داروخانه مشورت کنید. به منظور پیشگیری از آسیب به کلیه ها، مقادیر زیادی مایعات بنوشید، مگر اینکه پزشک، توصیه دیگری کرده باشد.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. هنگام استفاده از Zometa نباید باردار شوید زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند. هنگام استفاده از این دارو و حتی پس از قطع درمان، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنید. این دارو ممکن است سال ها در بدن باقی بماند. اگر باردار هستید، بلافاصله در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. از آنجا که ممکن است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی زومتا 

تداخلات دارویی نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و یا خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت حاوی همه تداخلات دارویی احتمالی نمی باشد بنابراین لیستی از تمامی داروهای مصرفی خود (داروهای بدون نسخه، داروهای بانسخه و محصولات گیاهی) را نوشته و در اختیار پزشک یا پزشک داروخانه قرار دهید. بدون تأیید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

هنگامی که در حال مصرف این دارو هستید، نباید با بیس فسفونات های دیگر درمان شوید، از جمله برندهای دیگر اسید زولدرونیک که برای جلوگیری یا درمان پوکی استخوان مصرف می شوند.

برخی از محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند عبارتند از: مایعات داخل وریدی حاوی کلسیم، "قرص های آب" (داروهای ادرار آوری مانند بومتانید، فوروزماید) و همچنین داروهایی که ممکن است به کلیه آسیب برسانند مانند: آنتی بیوتیک های آمینوگلیکوزید (از جمله جنتامایسین، توبرامایسین)، آمفوتریسین B، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی، NSAID ها مانند ایبوپروفن، تاکرولیموس.

سوء مصرف داروی زومتا 

در صورت مصرف بیش از حد دارو زومتا و بروز علائمی مانند غش کردن و دشواری در تنفس با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از انجام منظم تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی دوره ای (مانند کلسیم و سایر سطوح مواد معدنی خون، آزمایش عملکرد کلیه) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کند.

دوز فراموش شده

برای اثرگزاری کامل این دارو، باید آن را دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف کنید. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه جدید تعیین کند.برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

برای جزئیات نگهداری این دارو، دستورالعمل های مصرف دارو را مطالعه نمایید و یا با پزشک داروخانه مشورت کنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

هیچ گاه داروها را داخل توالت یا چاه های فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.

مشاوره خرید داروی زومتا (Zometa)

جهت درمان سطح بالای کلسیم در خون، باید قبل از مصرف این دارو، مایعات به صورت وریدی تزریق می شوند. به منظور کاهش احتمال بروز مشکلات کلیوی در زمان درمان، مایعات زیادی مصرف شود مگر اینکه پزشکتان توصیه دیگری کرده باشد. جهت دریافت مشاوره رایگان و یا ثبت سفارش خرید داروی زومتا و کسب اطلاع از قیمت آمپول زومتا می توانید از لینک زیر در وبسایت سامانه سلامت سین سا اقدام نمایید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش