ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

روولید (الترومبوپگ) Revolade (Eltrombopag)

نام های تجاری: الترومبوپگ اولامین پروماکتا روولید

موارد مصرف

این دارو برای درمان سطح پایین پلاکت خون در افراد مبتلا به اختلالات خاص خونی (پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایدیوپاتیک) و یا افراد مبتلا به هپاتیت سی و کم خونی آپلاستیک، مصرف می شود. پلاکت ها نوعی از سلول های خونی هستند که وجودشان برای شکل گیری لخته های خون و جلوگیری از خونریزی، ضروری است. داروی الترومبوپگ با افزایش تعداد پلاکت ها، خطر خونریزی را کاهش می دهد. این دارو مانند یک ماده طبیعی خاص (ترومبوپویتین) عمل کرده و باعث می شود که بدن پلاکت تولید کند.

اَشکال دارویی

  • پودر خوراکی برای محلول کردن (12.5 میلی گرم؛ 25 میلی گرم)؛
  • قرص خوراکی (12.5 میلی گرم؛ 25 میلی گرم؛ 50 میلی گرم؛ 75 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع استفاده از دارو و یا در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید و در صورت داشتن هرگونه سوالی با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

این دارو بنابر توصیه پزشک، معمولاً یکبار در روز و بصورت خوراکی، بدون غذا و یا همراه با وعده های غذایی که کلسیم پایینی دارند(۵۰ میلی گرم یا کمتر) مصرف می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه صحبت کنید.

این دارو را باید حداقل ۲ ساعت قبل یا ۴ ساعت بعد از مصرف هرگونه محصولی که حاوی منیزیم و آلومینیوم است و یا غذاهای غنی از کلسیم (بیشتر از ۵۰ میلی گرم کلسیم) مانند داروهای ضد اسید معده، برخی محصولات غذایی (مانند شیر و ماست)، آبمیوه های غنی از کلسیم، ویتامین ها/مواد معدنی، دارو کوئیناپریل، فرم های خاصی از داروی دیدانوزین(جویدنی/محلول در آب یا محلول خوراکی کودکان) و داروهای سوکرالفات و همچنین بیسموت ساب سالیسیلات، آهن، سلنیم و روی، مصرف کرد زیرا این محصولات منجر به عدم عملکرد صحیح الترومبوپگ می شوند. از نصف کردن، جویدن یا خرد کردن این قرص بپرهیزید و همچنین آن را با غذا و یا مایعات، ترکیب نکنید. اگرچه بسیاری از داروهای مشابه می توانند جویده و حتی خرد شوند. برای استفاده از این دارو، از دستورالعمل های پزشکتان، پیروی کنید. پودر این قرص، ممکن است که سطوح را لکه دار کند.

در صورتی که قصد استفاده از پودر سوسپانسیون الترومبوپگ را دارید، پیش از مصرف آن، دستورالعمل استفاده از دارو را مطالعه نمایید‌ و در صورت داشتن هرگونه سوالی، آن را از پزشک یا پرستارتان بپرسید و همچنین آن را با آب سرد یا خنک، ترکیب کنید و حداقل به مدت ۲۰ ثانیه، آن را تکان دهید و بلافاصله آن را مصرف کنید و در هر بار مصرف هر دوز از این دارو، آن را با ابزار های مخصوص اندازه گیری، اندازه بگیرید و بسیار دقت کنید و برای اندازه گیری از قاشق های معمولی استفاده نکنید زیرا باعث خطا در اندازه گیری می شوند. از یک سرنگ خوراکی، دو بار استفاده نکنید و برای مصرف هر دوز، از یک سرنگ جدید استفاده کنید. بهتر است دارو را بلافاصله مصرف کنید و در صورتی که دارو به مدت ۳۰ دقیقه در دمای اتاق مانده بود نیز می توان آن را مصرف کرد و در غیر این صورت، می بایست آن را دور بیندازید. سپس وسایل مخصوص دارو را طبق دستور، تمیز کنید.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای به خاطر سپردن این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید. دوز دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان، سن و تست های آزمایشگاهی بستگی دارد. همچنین ممکن است پزشک برای تشخیص دوز مناسب دارو، دادن آزمایش های خون(شمارش پلاکت ها) را به بیماران توصیه کند. به دادن تست های آزمایشگاهی/پزشکی تان ادامه دهید و از توصیه های پزشکتان به دقت پیروی کنید. در صورتی که فردی نژاد آسیایی داشته باشد و یا به بیماری های کبدی مبتلا باشد، پزشک الترومبوپگ را با دوز کمتری تجویز خواهد کرد زیرا این افراد به این نوع دارو، حساسیت بیشتری دارند.

هنگامی که پس از مصرف آخرین دوز این دارو، آن را قطع می کنید، خطر ایجاد خونریزی افزایش پیدا خواهد کرد. بنابراین پزشک دادن آزمایش خون را هفته ای یکبار، حداقل به مدت ۴ هفته، توصیه می کند. در صورت مشاهده هرگونه خونریزی یا کبودی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

از پزشک خود بپرسید که در صورتی که در حال مصرف این دارو هستید آیا باید سایر داروها(مانند کورتیکواستروئیدها، آزاتیوپرین، دانازول)را نیز مصرف کنید یا خیر.

در صورت تشدید یا تداوم خون ریزی و کبودی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، اسهال، سردرد، درد عضلانی، بی حسی و سوزن سوزن شدن، از عوارض جانبی مصرف این دارو هستند. در صورت تشدید یا تداوم هر یک از این علائم، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است، چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نخواهند شد.

در صورت وقوع عوارض جانبی جدی مانند ایجاد تغییراتی در بینایی، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

این دارو به ندرت منجر به ایجاد مشکلات جدی ناشی از وجود لخته های خون در قلب، مغز، پاها یا ریه ها (مانند حمله قلبی، سکته، ترومبوز در رگ های عمقی، آمبولی ریوی) مخصوصاً اگر تعداد پلاکت ها خیلی زیاد شود، می شود.. در صورت مشاهده علائم لخته های خون، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید. این علائم عبارتند از: تنگی نفس ناگهانی، درد قفسه سینه/فک/بازو سمت چپ، سرفه های خونی، سرگیجه/غش کردن ناگهانی، درد/تورم/احساس گرما در کشاله ران و ساق پا، دشواری در تنفس و ضعیفی و ناتوانی نیمی از بدن.

الترومبوپگ معمولاً باعث ایجاد بثورات پوستی می شود که البته زیاد هم جدی نیست. اگرچه ممکن است نتوانید این نوع عارضه ها را از عارضه هایی که به دلیل وقوع واکنش های شدید ایجاد می شوند، تشخیص دهید. بنابراین در صورت مشاهده هرگونه عارضه در پوست خود، به پزشک مراجعه کنید.

واکنش جدی آلرژیک نسبت به این محصول به ندرت رخ می دهد. در صورتی که متوجه هریک از علائم واکنش های آلرژیک شده اید، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید. این علائم عبارتند از: عارضه های پوستی، خارش/تورم(مخصوصاً در صورت، گلو، زبان)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس.

البته موارد مذکور، تمامی عوارض جانبی ناشی از واکنش های آلرژیک را در بر نمی گیرند. در صورت داشتن علائمی به غیر از موارد بالا، با پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه تماس بگیرید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف التربوپگ، در صورت داشتن آلرژی به آن و یا هرگونه آلرژی دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزای غیرفعالی است که می تواند منجر به ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

پیش از استفاده از این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: عارضه های مرتبط با تشکیل لخته های خونی (مانند فاکتور ۵ لیدن)، سایر اختلالات خونی (مانند سرطان خون، سندرم میلودیسپلاستیک)، برخی مشکلات چشمی (آب مروارید)، بیماری های کبدی.

پیش از انجام هرگونه عمل جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان را(داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه، محصولات گیاهی) به اطلاع پزشک یا دندانپزشک خود برسانید.

اگرچه این دارو پلاکت ها را افزایش می دهد و خطر خون ریزی را کاهش می دهد، اما همچنان از انجام فعالیت هایی که خطر خونریزی را افزایش می دهند (مانند ورزش های پربرخورد، استفاده از اشیا تیز مانند تیغ صورت و ناخن گیر) پرهیز کنید.

در صورتی که باردار هستید و یا قصد بارداری دارید، پزشکتان را مطلع سازید. زمانی که در حال مصرف الترومبوپگ هستید، نباید باردار شوید زیرا این دارو به جنین آسیب وارد خواهد کرد. زمانی که در حال مصرف این دارو هستید و همچنین ۷ روز پس از پایان درمان، از روش های کنترل بارداری استفاده کنید و در صورتی که در این مدت باردار شدید، فوراً با پزشک خود درمورد فواید و ضررهای مصرف این دارو در دوران بارداری مشورت کنید.

هنوز مشخص نشده است که این دارو می تواند می تواند وارد شیر مادر شود یا خیر اما به دلیل خطرات احتمالی که برای نوزاد شیرخوار وجود دارد، شیردهی در هنگام مصرف این دارو توصیه نمی شود. پیش از شیردهی با پزشکتان مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی، نحوه عملکرد داروها را تغییر می دهند و خطر عوارض جانبی را نیز افزایش خواهند داد. البته این یادداشت حاوی تمامی تداخلات دارویی احتمالی نیست. نام تمامی داروهای مصرفی تان را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه، محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه برسانید و همچنین بدون تائید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید و همچنین دوز آنها را نیز تغییر ندهید.

این دارو ممکن است با برخی از تست های آزمایشگاهی خاصی(مانند کراتین و بیلی روبین)‌‌ تداخل داشته باشد و نتیجه آزمایش را اشتباه کند. هنگام دادن آزمایش، اطمینان حاصل کنید که تمامی پرسنل آزمایشگاه از مصرف این دارو توسط شما، مطلع هستند.

سوء مصرف

اگر فردی بیش از اندازه این دارو را مصرف کند، دچار علائم جدی مانند غش کردن و دشواری در تنفس می شود. در این هنگام با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را به صورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

تست های آزمایشگاهی/یا پزشکی(مانند شمارش کامل سلول های خونی، معاینات چشمی) را پیش از مصرف این دارو و در هنگام مصرف آن، انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر، با پزشکتان مشورت کنید.

دوز فراموش شده

در صورتی که مصرف یک دوز را فراموش کردید، از مصرف آن دوز صرف نظر کنید و دوز بعدی را به موقع مصرف کنید. در طول ۲۴ ساعت، بیش از یک دوز از این دارو را مصرف نکنید. برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

برند های مختلف از این دارو، به محل های نگهداری متفاوتی نیاز دارند. به بسته بندی دارو و دستورالعمل مصرف آن، توجه کنید و یا از پزشک داروخانه، سوال کنید. همه داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

این دارو را هرگز داخل توالت یا چاه فاضلاب نیندازید مگر اینکه در دستورالعمل مصرف آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن محصول یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بیندازید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش