ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

امپلیسیتی (الوتوزوماب) Empliciti (Elotuzumab)

نام های تجاری: امپلیسیتی

موارد مصرف

از این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان (میلوم چندگانه/مالتیپل میلوما) استفاده می شود. الوتوزوماب متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شوند. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

تزریق داخل وریدی:

  • 300 میلی گرم ؛
  • 400 میلی گرم

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف الوتوزوماب و در هربار مصرف دارو، برگه اطلاعات دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو توسط متخصص مراقبت های بهداشتی و طبق تجویز پزشک معمولاً هفته ای یکبار، در 8 هفته اول و بعد از آن معمولاً هر 2 یا 4 هفته یک بار به صورت داخل وریدی تزریق می شود. همچنین دوز مصرفی این دارو براساس وزن و داروهای مصرفی دیگر متفاوت است.

برای کمک به جلوگیری از بروز عوارض جانبی (واکنش های پس از تزریق)، پزشک ممکن است داروهای دیگری برای مصرف تجویز کند. این دارو های اضافی را طبق گفته پزشک مصرف کنید. در صورت مشاهده علائم واکنش به تزریق مانند تب، لرز، سرگیجه، ناراحتی قفسه سینه و ضربان قلب کند، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

از عوارض جابی این دارو می توان به کاهش اشتها، کاهش وزن، اسهال، یبوست، سردرد یا خستگی اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله علائم بیماری کبد (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، دل درد / معده، زردی چشم / پوست، ادرار تیره) / سوزن سوزن شدن بازوها / پاها، کبودی / خونریزی سریع، غش، ضربان قلب تند / نامنظم، تغییرات ذهنی / خلقی، اسپاسم عضلانی / ضعف، خستگی غیرمعمول، افزایش تشنگی / افزایش ادرار فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است توانایی شما در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد. که ممکن است باعث ایجاد یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) شده و یا دیگر عفونت ها را تشدید کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

افرادی که تحت درمان با این دارو قرار دارند به ندرت ممکن است به سرطان های دیگر (مانند سرطان پوست) مبتلا شوند. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس سریعاً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به بیماری کبدی، عفونت فعلی / اخیر مطلع سازید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

الوتوزوماب ممکن است باعث بروز عفونت جدید شده یا عفونت های قبلی را تشدید کند. از تماس با افرادی که ممکن است به بیماری های واگیردار مبتلا باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار دارید یا برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

برای کاهش احتمال بریدگی، کوفتگی یا آسیب دیدگی، با اشیای تیز مانند تیغ و ناخن گیر در استفاده از آنها احتیاط کنید و از انجام فعالیت هایی مانند ورزش های تماسی خودداری کنید.

از مصرف این دارو همراه با لنالیدومید یا پومالیدومید، در دوران بارداری خودداری کنید. زیرا این ترکیب ممکن است به جنین آسیب برساند (ممکن است منجر به مرگ شود). تا زمانی که حداقل یکی از زوجین از این داروها استفاده می کند، باید از دو روش مطمئن برای کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) استفاده شود. آقایانی که این دارو ها را مصرف می کنند، باید همیشه از کاندوم استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، یا افکر می کنید بارداری هستید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام مصرف این دارو و لنالیدومید یا پومالیدومید در زمان بارداری خودداری کنید. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند قطع تنفس یا اختلال در آن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند عملکرد کلیه / کبد، شمارش کامل خون، سطح مواد معدنی خون، فشار خون، ضربان قلب) در طول مصرف این دارو انجام شود. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

مصرف این دارو طبق برنامه مصرفی تایین شده مهم است. اگر مصرف یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله از پزشک یا داروساز خود بخواهید یک برنامه دوز جدید برایتان تعیین کند.

نگهداری

این دارو در مراکز درمانی مورد استفاده قرار می گیرد و نمی توان آن را در منزل نگهداری کرد.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش