ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

السنسا (الکتینیب) Alecensa (Alectinib)

نام های تجاری: السنسا آلکتینیب هیدروکلراید
توضیحات صوتی:

موارد مصرف

از الکتینیب در درمان نوع خاصی از سرطان ریه استفاده می شود، این دارو رشد سلول های سرطانی را کاهش داده یا متوقف می کند. الکتینیب متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان مهار کننده های تیروزین کیناز شناخته می شوند.

مشاوره تهیه کپسول السنسا

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی (150 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف الكتينيب و باز کردن هر بسته جدید، دستورالعمل های مربوط به استفاده از آن را بخوانيد. اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو به صورت خوراکی موجود می باشد، باید طبق دستور پزشک و معمولاً دو بار در روز مصرف شود. کپسول ها را کامل ببلعید و محتوای کپسول ها را باز یا حل نکنید. اگر بعد از مصرف دارو آن را بالا آوردید، از مصرف مجدد آن پرهیز کرده دوز بعدی را در زمان معین استفاده کنید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی، عوارض جانبی، نتایج آزمایش و پاسخ به درمان تعیین می شود. بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از افزایش میزان دوز مصرفی و مصرف طولانی تر از مدت تجویز شده خودداری کنید. زیرا اینکار نه تنها باعث تسریع بهبودی نخواهد شد بلکه احتمال بروز عوارض جانبی را نیز افزایش می دهد.

مشاوره قیمت داروی السنسا

عوارض جانبی

خستگی، یبوست، حالت تهوع، استفراغ، اسهال، تورم مچ پا / ساق پا / دست، کمردرد، سردرد، افزایش وزن یا تغییرات بینایی (مانند تاری دید، کاهش بینایی) می تواند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، درد معده / شکم، زردی چشم / پوست، ادرار تیره)، ضربان آهسته قلب، سرگیجه، سبکی سر، غش، درد / حساسیت / ضعف غیر قابل توضیح عضلانی، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار) را بلافاصله به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هرکدام از این عوارض خطرناک جانبی، بلافاصله به پزشك مراجعه کنید: بروز / تشدید بیماری ریوی (مانند اختلال تنفس، تنگی نفس، سرفه، تب)، درد قفسه سینه، خونریزی شدید و ناگهانی، مدفوع سیاه / خونی، استفراغ خونی یا مشابه تفاله های قهوه.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، مانند راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی، ضربان آهسته قلب و بیماری کلیوی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه یا تغییر بینایی شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

این دارو حساسیت فرد را نسبت به نور خورشید بالاتر می برد بنابراین کمتر در معرض نور خورشید قرار داشته باشید و حداقل تا 1 هفته پس از اتمام درمان سولاریوم نروید. در فضای باز از کرم های ضد آفتاب استفاده کرده و لباس محافظ بپوشید،در صورت به وجود آمدن تاول یا سوختگی پوست فورا به پزشک مراجعه کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

مصرف این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود، زیرا ممکن است به جنین آسیب برساند، بنابراین جلوگیری از بارداری هنگام مصرف این دارو بسیار اهمیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از اشکال قابل اطمینان کنترل بارداری (مانند کاندوم، قرص های جلوگیری از بارداری) هنگام مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید.  بیماران خانم باید در حین درمان و حداقل 1 هفته پس از قطع آن، از اشکال قابل اطمینان برای جلوگیری از بارداری استفاده کنند. بیماران مرد باید در حین درمان و به مدت 3 ماه پس از قطع این دارو، از روش های جلوگیری از بارداری استفاده کنند. درصورت احتمال بارداری، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

انتقال این دارو به شیرمادر مشخص نیست بنابراین به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و به مدت 1 هفته پس از قطع این دارو توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک مشورت کنید.

مشاوره قیمت خرید قرص السنسا

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در حین استفاده از این دارو باید تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند تست های عملکرد کلیه و کبد، بررسی ضربان قلب و فشار خون، آزمایش خون برای تشخیص مشکلات عضلانی و سطح کراتین فسفوکیناز-CPK) انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

این دارو را برای محافظت در برابر نور و رطوبت در دمای پایین 86 درجه فارنهایت (30 درجه سانتیگراد) در ظرف اصلی نگهداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

مشاوره سفارش و خرید داروی السنسا

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش