ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

الیروکوماب Alirocumab

نام های تجاری: الیروکومب پرالوئنت (بیشتر)

موارد مصرف

این دارو ویژه افرادی که در رگ های خونی قلب انسداد دارند برای کاهش خطر حمله قلبی ، سکته مغزی و انواع خاصی از درد قفسه سینه که نیاز به درمان در بیمارستان دارند ، استفاده می شود.

همچنین توسط افرادی که دارای بیماری ارثی هستند یا دارای سطوح بالای LDL در خون هستند ، استفاده می شود. درمان با این دارو ، همراه با رژیم غذایی مناسب با میزان کلسترول پایین می تواند به کاهش کلسترول "بد" (LDL) در خون کمک کند.

این دارو به دسته ای از داروها به عنوان آنتی بادی مونوکلونال شناخته می شود. این کار با افزایش میزان دفع کلسترول LDL در بدن انجام می شود.

علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب (مانند رژیم کم کلسترول / کم چربی) ، سایر تغییراتی در سبک زندگی منجر به اثر بهتر این دارو میشود شامل ورزش ، کاهش وزن اگر وزن زیادی دارید و قطع سیگار است. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از استفاده ، آلیروكوماب را از یخچال خارج كرده و بگذارید به مدت 30 تا 40 دقیقه به دمای اتاق برسد.

این دارو را به روش هایی مانند گرم کردن در مایکروویو یا قرار دادن در آب ، گرم نکنید. میتوانید این دارو در بسته اصلی در دمای اتاق تا 30 روز نگهداری کنید.

این دارو را تکان ندهید. قبل از استفاده ، این محصول را از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود این موارد ، از آن استفاده نکنید.

محل تزریق این دارو طبق تجویز پزشک ، زیر پوست ران ، شکم یا بالای بازو میباشد ، و زمان مصرف آن معمولا هر 2 هفته یک بار یا هر 4 هفته یک بار (ماهانه) است.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

قبل از تزریق ، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. هر بار محل تزریق را تغییر دهید تا آسیب زیر پوست کاهش یابد. درقسمت هایی از پوست که آسیب دیده ، حساس ، سفت ، قرمز یا گرم هستند تزریق نکنید.

به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بهترین پاسخ را دریافت کنید. برای یاداوری بهتر ، در تقویم روزهای مصرف دارو را مشخص کنید

نحوه نگه داری و مصرف دارو را یاد بگیرید.

عوارض جانبی

امکان ایجاد قرمزی ، خارش ، تورم یا درد در محل تزریق وجود دارد. در صورت ماندگاری یا وخامت هر یک از این عوارض ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری ، این دارو فقط در زمان های مورد نیاز استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در طول مصرف این دارو باید تست های ازمایشگاهی و پزشکی (مانند سطح کلسترول LDL) انجام شود. تمام ازمایش ها و معاینه ها را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

اگر هر دوهفته از این دارو استفاده میکنید و یک دوز دارو سهوا مصرف نکردید در طی 7 روز اینده دوز فراموش شده را مصرف کنید

ولی اگر کمتر از 7 روز از زمان مصرف گذشته نیاز به مصرف نیست و طبق برنامه تجویز شده مصرف دارو را ادامه دهید

مقدار دارو را برای جبران دوز فراموش شده 2 برابر نکنید.

درصورت استفاده ماهانه از دارو و فراموشی یکی از دوز ها  اگر کمتر از 7 روز رد شده است میتوانید از آن استفاده کنید و طبق برنامه مصرف کنید

اما اگر بیش از 7 روز گذشته یک دوز را مصرف کنید و برنامه جدیدی بر اساس این تاریخ شروع به مصرف کنید هیچ وقت میزان دارو را 2 برابر مصرف نکنید

نگهداری

در یخچال و به دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از یخ زدگی جلوگیری شود.

این دارو بهتر است در دمای اتاق نگهداری شود. در این صورت آن را در بسته اصلی نگه داشته و در کمتر از یک ماه مصرف کنید. داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش