ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اماپالوماب Emapalumab

نام های تجاری: گمیفنت اماپالوماب-آی زد اس جی

موارد مصرف

از این دارو برای درمان عارضه ای مربوط به سیستم ایمنی بدن (لنفوهیستوسیتوز هموفاگوسیتیک hemophagocytic - HLH) استفاده می شود.

اَشکال دارویی

محلول داخل وریدی (5 میلی گرم در میلی لیتر)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف این دارو و در هر بار تزریق، برگه راهنمای اطلاعات دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو توسط متخصص مراقبت های بهداشتی و طبق تجویز پزشک، معمولاً دو بار در هفته (هر 3 تا 4 روز یک بار) در مدت زمان بیشتر از 1 ساعت به صورت داخل وریدی تزریق می شود. دوز مصرفی آن بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

این دارو ممکن است در هنگام تزریق باعث بروز واکنش های جدی شود. به همین علت پزشک یا پرستار در حین تزریق با دقت شما را تحت نظر خواهد داشت و بسته به علائم ممکن است مدت زمان تزریق شما را کاهش داده و یا متوقف کنند. در صورت بروز علائمی مانند گرگرفتگی، تب، عارضه های پوستی یا تعریق زیاد، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای به خاطر سپردن زمان مصرف می توانید در تقویم خود آن را علامت گذاری کنید.

عوارض جانبی

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند

این دارو ممکن است باعث کاهش توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها شود و می تواند باعث ابتلا به عفونتی جدی (به ندرت کشنده) و یا تشدید دیگر عفونت ها شود. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز، سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است موجب افزایش فشار خون شود. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن آن به پزشک اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به عفونت در حال حاضر/ به تازگی / عود کننده (مانند هرپس زوستر و سل) مطلع سازید.

قبل از شروع مصرف این دارو، باید آزمایش پوستی سل انجام شود تا نوعی از سل را که ممکن است فاقد علامت باشد (سل نهفته) بررسی شود. در صورت تشخیص ابتلا به سل، ابتدا باید قبل از شروع مصرف این دارو برای جلوگیری از عفونت جدی سل، برای این بیماری تحت درمان قرار بگیرید.

این دارو ممکن باعث ایجاد عفونت شده یا عفونت های قبلی را تشدید کند، درنتیجه از تماس با افرادی که ممکن است مبتلا به بیماری های واگیر دار باشند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت هستید یا برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

در طول استفاده از این دارو و حداقل 4 هفته پس از قطع درمان، بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. همچنین از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

پیش از جراحی تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به دندان پزشک خود اطلاع دهید.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در مواردی که به وضوح مورد نیاز است استفاده شود. درباره خطرات و فواید آن با پزشک خود مشورت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند قطع تنفس و یا اختلال در آن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، آزمایش PPD) قبل از شروع مصرف این دارو و در طول استفاده از آن انجام شود. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی را به خاطر بسپارید. برای جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

دوز فراموش شده

برای اثربخشی بهتر دارو آن را براساس دوز های برنامه ریزی شده مصرف کنید. اگر یک دوز را فراموش کردید، بلافاصله با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید تا یک برنامه دوز جدید تعیین کند.

نگهداری

این دارو در مراکز درمانی مورد استفاد قرار می گیرد و نمی توان آن را در منزل نگهداری کرد.

 با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش