ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

امتریسیتابین Emtricitabine

نام های تجاری: امتریوا

موارد مصرف

این دارو با سایر داروهای HIV برای کنترل عفونت استفاده می شود. این دارو به کاهش میزان ویروس HIV در بدن کمک می کند و در نتیجه سیستم ایمنی بدن می تواند بهتر کار کند. این دارو شانس ابتلا به عوارض HIV مانند (عفونت های جدید و سرطان) را کاهش می دهد و کیفیت زندگی شما را بهبود می بخشد. امتریسیتابین متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان یک مهارکننده‌های ترانس کریپتاز معکوس نوکلئوتید شناخته می شوند. آنها اغلب NRTI نامیده می شوند.

امتریسیتابین درمان کننده HIV نیست. برای کاهش خطر شیوع بیماری HIV به دیگران، همه موارد زیر را رعایت کنید:

  • مصرف تمام داروهای HIV را دقیقاً طبق دستورالعمل ادامه دهید.
  • در تمام فعالیت های جنسی از یک سد موثر (کاندوم لاتکس یا پلی اورتان) استفاده کنید.
  • وسایل شخصی (مانند سوزن / سرنگ، مسواک و تیغ) را که ممکن است با خون یا مایعات دیگر بدن تماس داشته باشند، به اشتراک نگذارید.

برای جزئیات بیشتر با پزشک خود و یا مسئول داروخانه مشورت کنید.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید روزی دو بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک مصرف گردد. مقدار دارو را با دقت با قاشق مخصوص اندازه گیری اندازه بگیرید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است دوز مناسب دریافت نکنید.

دوز مصرفی براساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان تعیین می شود. برای کودکان، دوز براساس وزن محاسبه می شود. فرم مصرفی دارو ی خود را تغییر ندهید ( کپسول یا مایع).

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان مصرف کنید.

بسیار حائز اهمیت است که دارو (و سایر داروهای HIV) دقیقاً طبق تجویز پزشک مصرف شود و از مصرف هیچ دوزی صرف نظر نشود. قبل از تمام شدن دارو، دارو خود را دوباره تهیه کنید .

از این دارو بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده استفاده نکنید و یا مصرف آن (یا سایر داروهای HIV) را حتی برای مدت کوتاهی متوقف کنید، مگر با توصیه پزشک. با این کار ممکن است مقدار ویروس افزایش یابد، درمان عفونت دشوارتر شود یا عوارض جانبی را بدتر کند.

عوارض جانبی

سردرد، اسهال، مشکل خواب، یا تیره شدن رنگ پوست کف دست و کف پا می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

هرچه سیستم ایمنی بدن شما قویتر می شود , از بین رفتن عفونت هایی که قبلاً داشته اید بیشتر می شود و احتمالاً باعث بازگشت علائم بیماری شود این واکنش ممکن است در هر زمانی (بلافاصله پس از شروع درمان HIV یا ماه ها بعد) اتفاق بیفتد. در صورت بروز علائم جدی، از جمله: کاهش وزن غیر قابل توضیح، خستگی شدید، دردهای عضلانی , ضعف، سردردهای شدید، درد مفاصل، بی حسی و گزگز دستها / پاها / بازوها، تغییرات بینایی، علائم عفونت (مانند تب، لرز، تورم غدد لنفاوی، مشکل تنفس، سرفه، زخم های پوستی غیر قابل بهبود)، علائم پرکاری تیروئید (مانند تحریک پذیری، عصبی بودن، عدم تحمل گرما، ضربان قلب سریع / تپش / نامنظم قلب، برجستگی چشم ها، گواتر یا بزرگ شدن غده تیروئید , علائم یک مشکل عصبی خاص معروف به سندرم گیلن باره (مانند مشکل تنفس / بلع / حرکت دادن چشم ها، افتادگی صورت، فلج، مشکل در صحبت کردن).

در صورت بروز هر یک از این عوارض جانبی بعید اما جدی، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید از جمله : تغییرات ذهنی و خلقی (مانند افسردگی).

به ندرت، این دارو می تواند مشکلات شدید (گاهی کشنده) کبدی و خونی (اسیدوز لاکتیک) ایجاد کند. در صورت بروز علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغی که متوقف نمی شود، از دست دادن اشتها، درد معده و شکم، زردی چشم یا پوست، ادرار تیره) یا اسیدوز لاکتیک (مانند تنفس عمیق / سریع) خواب آلودگی، حالت تهوع / استفراغ، ضعف غیرمعمول بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون : راش ,جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز اطلاع دهید، خصوصاً: مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی (مانند هپاتیت، سیروز)، مصرف الکل.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

با افزایش سن عملکرد کلیه کاهش می یابد. این دارو توسط کلیه ها تصفیه می شود. بنابراین افراد مسن در مصرف این دارو احتیاط کنند زیرا ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به اثرات دارو داشته باشند.

اگر باردار هستید قبل از استفاده از این دارو به پزشک خود اطلاع دهید. درمان می تواند خطر انتقال عفونت HIV به کودک شما را کاهش دهد. امتریسیتابین می تواند بخشی از آن درمان باشد. در مورد خطرات و فواید با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود. از آنجا که شیر مادر می تواند ویروس HIV را منتقل کند، از شیردهی خودداری کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی امتریسیتابین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد: اورلیستات می باشد .

لامیوودین مشابه امتریسیتابین است و نباید با این دارو مصرف شود. راهنمای روی تمام داروهای مصرفی خود را بررسی کنید زیرا ممکن است حاوی امتریسیتابین باشند. سایر محصولات حاوی امتریسیتابین را مصرف نکنید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

قبل از شروع مصرف این دارو آزمایش ها و تست های پزشکی (مانند آزمایش کبد، بار ویروسی، تعداد سلول های T، سطح مواد معدنی خون، آزمایش ویروس هپاتیت B) باید انجام شود. هیچ یک از وقت هایی که با پزشک و آزمایشگاه دارید را پشت گوش نیاندازید. برای جزئیات بیشتر با پزشک مشورت کنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. شربت امتریسیتابین را در یخچال نگهداری کنید ولی دقت کنید که دارو یخ نزند. فرم شربت این دارو نیز می تواند تا 3 ماه در دمای اتاق نگهداری شود و بعد از آن دارو را دور بریزید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید .

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش