ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

امپاگلیفلوزین Empagliflozin

نام های تجاری: جاردیانس گلوریپا امپادیانس پگلینو امابت جاردیپا ژاگلوزین امیفلوز امپاتوس امپاگلوکو امپاور امپاگلوز گلیدیانس (بیشتر)

موارد مصرف

امپاگلیفلوزین

از امپاگلیفلوزین به همراه رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد دیابتی نوع 2 استفاده می شود. کنترل میزان قند خون بالا از آسیب کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. همچنین از امپاگلیفلوزین در بیماران دیابتی نوع 2 و بیماری های قلبی برای کاهش خطر مرگ ناشی از حمله قلبی یا سکته مغزی استفاده می شود. امپاگلیفلوزین با افزایش دفع قند توسط کلیه ها عمل می کند.

امپاگلیفلوزین

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً یک بار در روز موقع صبح ‌به صورت خوراکی مصرف کنید. دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به درمان تعیین می شود.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت تداوم یا تشدید وضعیت (مانند بالا بودن یا افزایش قند خون)، موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

تکرر ادرار، سرگیجه و سبکی سر می‌توانند از عوارض این دارو باشند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، هنگام برخاستن از حالت نشسته یا خوابیده، به آرامی بلند شوید.

به یاد داشته باشید پزشک معالجتان این دارو را به دلیل بیشتر بودن منافع این دارو نسبت به عوارض آن برای شما تجویز کرده است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی نادر اما جدی مانند: علائم عفونت ادراری (مانند سوزش حین ادرار، ادرار دردناک/ مکرر/ فوری/ صورتی یا خونی)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، سریعاً موضوع را به پزشک معالج اطلاع دهید.

همچنین در صورت بروز عوارضی مانند: خستگی غیرمعمول، حالت تهوع یا استفراغ، معده یا شکم درد و مشکل تنفس، بلافاصله به پزشک مراجعه نمایید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد عفونت مخمر جدید در واژن یا آلت تناسلی مرد شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد نوعی عفونت باکتریایی نادر اما بسیار جدی در ناحیه تناسلی و مقعد (گانگرن فورنیر)شود. در صورت مشاهده علائم عفونت مخمر در واژن (مانند ترشحات غیرمعمول، سوزش، خارش یا بو واژن) یا در آلت تناسلی (مانند قرمزی، خارش، تورم، ترشحات غیرمعمول از آلت تناسلی مرد) بلافاصله موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید. با این حال، در صورت وجود هرگونه درد، قرمزی، تورم در ناحیه تناسلی یا مقعد، همراه با تب یا احساس ناراحتی، فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

امپاگلیفلوزین معمولاً باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) نمی شود. در صورتی که این دارو با داروهای دیابت دیگر تجویز شود،کالری کافی از غذا مصرف نکنید یا ورزش غیرمعمول سنگین انجام دهید، ممکن است قند خون پایین بیاید. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست یا پا است. به همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین عادت خوبی است اما در صورتی که این اشکال قابل اعتماد گلوکز را ندارید، با خوردن نوعی منبع سریع قند مانند قند خوراکی، عسل یا آب نبات و یا آب میوه یا نوشابه بدون رژیم سریع قند خون خود را بالا ببرید. در مورد واکنش و استفاده از این محصول بلافاصله به پزشک خود اطلاع رسانی نمایید. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق برنامه ای منظم مصرف نموده و از آن‌ها صرف نظر نکنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید تا دریابید که اگر یک وعده غذایی را فراموش کردید چه کاری باید انجام دهید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای (بوی استن مانند) است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروهای دیابت را تنظیم کند.

این دارو ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب بدن) و منجر به آسیب جدی کلیه شود. برای جلوگیری از کم آبی بدن مایعات زیادی بنوشید و اگر قادر نیستید به طور معمول مایعات بنوشید، یا مایعات خود را از دست می دهید (مانند استفراغ، اسهال یا تعریق زیاد)، فوراً موضوع را به پزشک خود یاپزشک داروخانه اطلاع دهید. همچنین در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن مانند ادرار کمتر از حد معمول، خشکی دهان، تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، سرگیجه، سبکی سر و غش، بلافاصله موضوع را به پزشک خود اطلاع دهید.

امپاگلیفلوزین

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید با جویدن، مکیدن و حل کردن دارو در دهان امکان بروز واکنش‌های آلرژیک افزایش می‌یابد.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف امپاگلیفلوزین، در صورت حساسیت به این دارو و یا سایر مواد، موضوع را با پزشک معالج خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید. این دارو ممکن است حاوی مواد غیرفعالی باشدکه می توانند باعث بروز واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات کلیوی (مانند دیالیز کلیه)، مشکلات کبدی، کم آبی بدن، سوء مصرف الکل، نارسایی قلبی، فشار خون پایین، کلسترول بالا، سابقه عفونت های مخمری در واژن یا آلت تناسلی مرد، مطلع سازید.

به دلیل قند خون بسیار پایین یا بالا ممکن است دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. از رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح دارد، تا زمانی که بتوانید آن را در امنیت و وضعیت مساعد انجام دهید، خودداری نمایید.

مصرف الکل را در طول مصرف این دارو محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین و سطح کتون بالا را افزایش دهد.

وقتی بدن تحت فشار است (مثلاً به دلیل تب، عفونت، آسیب دیدگی یا جراحی)، کنترل قند خون ممکن است دشوارتر باشد. همچنین، اگر به دلیل این شرایط یا هر بیماری دیگر کمتر غذا می خورید یا قادر به خوردن غذا نیستید، این می تواند منجر به بالا رفتن سطح کتون در هنگام مصرف این دارو شود. با پزشک خود مشورت کنید زیرا این امر ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون یا کتون وجود داشته باشد.

پیش از انجام جراحی، پزشک یا دندانپزشک خود را از کلیه محصولات مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع نمایید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو به ویژه: کم آبی، مشکلات کلیوی، سرگیجه و غش کردن (معمولاً هنگام ایستادن) حساسیت بیشتری نشان دهند.

امپاگلیفلوزین

استفاده از این دارو در دوران بارداری، تنها در موارد اضطراری مجاز می‌باشد. در مورد مزایا و خطرات استفاده از این دارو در دوران بارداری با پزشک خود صحبت کنید.

بارداری ممکن است باعث بروز دیابت یا تشدید آن شود. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت را تغییر دهد (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین).

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه‌ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی امپاگلیفلوزین را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره چشمی گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع و تپنده ای که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می شود، جلوگیری کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند: سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها نمی ‌باشند.

بسیاری از داروها می توانند بر قند خون تأثیرگذاشته و کنترل آن را دشوار کنند. قبل از شروع، توقف مصرف یا تغییر هر دارویی، با پزشک یا پزشک معالج در مورد چگونگی تأثیر دارو بر قند خون صحبت کنید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی نموده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائمی از قند خون بالا یا پایین دارید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد پزشک داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی را تنظیم کند.

آزمایش ادرار از نظر گلوکز مثبت خواهد بود. اطمینان حاصل کنید که پرسنل آزمایشگاه و کلیه پزشکان از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا مشکلات تنفسی با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

از تجویز سرخودانه این دارو با دیگران خودداری نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کنترل دیابت با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی، در برنامه ی آموزشی دیابت شرکت کنید. همچنین علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را بیاموزید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید.

تمام قرارهای منظم پزشکی و آزمایشگاهی را حفظ کنید. آزمایش های تشخیصی (مانند عملکرد کلیه، فشار خون، قند خون، کلسترول، کتون) باید بطور دوره ای انجام شود تا پیشرفت وضعیت و یا عوارض جانبی بررسی شوند.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش