ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

امپرازول Omeprazole

نام های تجاری: مرازول کموزول اولتاپ اکسی پرازول امبایوزول امپرازول-ناژو امپرازول آریا گاسترومکس امپرازول سها امپراکیم امپرازول-شفا امپرازول-ثنامد امپرازول-جالینوس امزول مپرازون پمیزول رزاپرازول پریزل گات پایلوزک اکتاپ اولمد امپراسین امپروسد پمیزول پریلوسک PriLOSEC OTC Zegerid (Original Formulation) (بیشتر)

موارد مصرف

امپرازول در درمان برخی اختلالات معده و مری (مانند ریفلاکس اسید معده و زخم معده) مصرف می شود. این دارو با کاهش اسید معده به بهبود علائمی مانند سوزش معده، اختلال در بلع و سرفه مداوم کمک می کند. این دارو با کاهش آسیب معده و مری از ایجاد زخم در آنها و سرطان مری جلوگیری می کند. این دارو از دسته ی دارو های بازدارنده ی پمپ پروتون (PPIs) می باشد.
برای خوددرمانی می توانید از آمپرازول های بدون نسخه و موثر بر درمان سوزش مکرر قلب (اگر 2 روز یا بیشتر در هفته اتفاق می افتد) استفاده کنید. پس از گذشت یک الی چهار روز از مصرف دارو، اثر آن مشخص می شود. بنابراین این دارو باعث بهبود فوری سوزش قلب نمی شود.


قبل از مصرف دارو، اطلاعات موجود در بسته بندی را به خوبی مطالعه کنید تا از مناسب بودن آن مطمئن شوید. همچنین از بررسی محتویات دارو حتی اگر قبلا از آن استفاده کرده اید، غافل نشوید. زیرا ممکن است سازنده ی دارو محتویات آن را برای اهداف مختلفی تغییر داده باشد. مصرف داروی اشتباه می تواند به شما آسیب برساند.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. اگر از نسخه های بدون نسخه این دارو استفاده می کنید، اطلاعات موجود در بسته بندی را به خوبی بررسی کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
این دارو باید روزی یک بار، به صورت خوراکی و طبق دستور پزشک، همراه با غذا مصرف گردد. طول مدت درمان و دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود. میزان دوز مصرفی کودکان بر اساس وزن آنها تعیین می شود. از افزایش دوز مصرفی یا استفاده بیشتر از مقدار تجویز شده از دارو خودداری کنید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.
از خرد کردن، شکستن و جویدن قرص های قرص های آهسته رهش خودداری کنید. زیرا باعث آزاد شدن دارو به طور ناگهانی و افزایش عوارض جانبی می شود.
از دست خشک برای برداشتن قرص های آهسته رهش زیرزبانی استفاده کنید. قرص را روی زبان خود قرار داده و اجازه دهید تا حل شود. بعد از حل شدن قرص، می توان آن را با آب یا بدون آب بلعید. همچنین می توان قرص ها را به صورت کامل با آب بلعید.
در صورت لزوم، می توان از دارو های مهار کننده ی اسید معده همراه با این دارو استفاده شود. در صورت مصرف سوکرالفات، حداقل 30 دقیقه قبل از آن، امپرازول را مصرف کنید.
بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. حتی پس از بهبودی علائم نیز مصرف دارو نباید قطع شود. اگر برای خوددرمانی از این دارو استفاده می کنید، از مصرف دارو بیش از 14 روز مگر به دستور پزشک خودداری کنید.
در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید. همچنین اگر برای خوددرمانی از این دارو استفاده می کنید و سوزش قلب شما پس از 14 روز همچنان ادامه دارد و یا هر 4 ماه یکبار ناچار به مصرف دارو هستید، پزشک را در جریان قرار دهید. خطر عوارض جانبی با گذر زمان افزایش پیدا می کند. بنابراین از پزشک معالج خود، مدت زمان لازم مصرف دارو را بپرسید. در صورت احتمال ابتلا به شرایط پزشکی جدی، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض جانبی

سردرد یا درد نواحی شکم می تواند از عوارض جانبی مصرف این دارو می باشد. اگر ادامه پیدا کرد یا بدتر شد، فورا به پزشک یا داروساز خوداطلاع دهید.
به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.
بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند علائم سطح پایین منیزیم در خون (مانند ضربان قلب سریع غیر معمول، آهسته و نامنظم، اسپاسم عضلانی مداوم و تشنج)، علائم لوپوس (مانند عارضه های پوستی روی بینی و گونه ها، درد جدید مفصل یا بدتر شدن آن).


این دارو به ندرت منجر به ایجاد یک نوع بیماری شدید روده (اسهال مرتبط با کلستریدیوم دیفیسیل) با منشاء یک نوع باکتری می شود. در صورت بروز علائمی مانند اسهال مداوم، درد یا گرفتگی شکم یا معده، تب، مشاهده خون یا مخاط در مدفوع فوراً به پزشک خود اطلاع دهید و از داروهای ضد اسهال و اپوئیدی استفاده نکنید. زیرا ممکن است باعث تشدید علائم شوند.
در موارد نادری مهار کننده های پمپ پروتون (مانند امپرازول) باعث کمبود ویتامین B-12 می شود. در صورت مصرف روازنه دارو برای مدت طولانی (3 سال یا بیشتر)، احتمال این خطر افزایش می یابد. بروز علائم کمبود ویتامین B-12 (مانند ضعف غیرمعمول، زخم زبان یا بی حسی، گزگز دست یا پا)، را بلافاصله به پزشک معالج خود اطلاع دهید.
واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس و علائم مشکلات کلیوی (مانند کاهش میزان دفع ادرار) فوراً به پزشک مراجعه کنید.
موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا داروهای مشابه مانند اِزومِپرازول، لانزوپرازول، پانتوپرازول و هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.
همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص بیماری کبدی و لوپوس مطلع سازید.
برخی از علائم می توانند نشان دهنده ی بیماری های جدی تری باشند. بروز علائمی مانند دل درد، تعریق، سرگیجه، درد قفسه سینه، درد فک، بازو و شانه به همراه تنگی نفس و تعریق غیر عادی و کاهش وزن شدید را بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید
اگرخود درمانی انجام می دهید، در صورت بروز علائمی مانند : احساس درد یا سختی هنگام بلعیدن غذا، استفراغ خونی، استفراغی که شبیه تفاله قهوه می باشد، مدفوع خونی یا سیاه، سوزش سر دل برای بیش از 3 ماه، درد مکرر قفسه سینه، خس خس مکرر (به خصوص با سوزش معده)، حالت تهوع یا استفراغ و معده درد فوراً به پزشک مراجعه کنید.
تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.
دارو های مهار کننده ی پمپ پروتون (مانند امپرازول) ممکن است با استفاده طولانی تر، دوزهای مصرفی بیشتر و در افراد مسن خطر شکستگی استخوان را افزایش دهند. در رابطه با راه های جلوگیری از، از بین رفتن یا شکستگی استخوان مانند استفاده از مکمل های کلسیم (مانند سیترات کلسیم) و ویتامین D با پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه صحبت کنید.
ممکن است افراد مسن حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه از بین رفتن و شکستگی استخوان (به بند بالا مراجعه کنید) و عفونت کلوستریدیوم دیفیسیل تر نشان دهند. (همچنین به بخش عوارض جانبی مراجعه شود)
ممکن است کودکان حساسیت نسبت بیشتری به عوارض جانبی این دارو، به ویژه تب، سرفه و عفونت های بینی، گلو و مجاری هوایی نشان دهند.
تنها در صورت لزوم باید از این دارو در دوران بارداری استفاده شود. همچنین مزایا و معایب این دارو را با پزشک خود بررسی کنید.
این دارو از شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. اما اثرات آن بر نوزادان هنوز مشخص نیست. بنابراین قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی آمپرازول را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.
محصولاتی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشند، عبارتند از سیلوستازول، کلوپیدوگرل، متوترکسات (مخصوصا درمان با دوز بالا)، ریفامپین، گل راعی.
برخی محصولات برای جذب، نیاز به اسید معده دارند. پانتوپرازول با کاهش اسید معده می تواند عملکرد این داروها را تغییر دهد. این داروها شامل آمپی سیلین، آتازاناویر، ارلوتینیب، نلفیناویر، پازوپانیب، ریلپیویرین، ضد قارچهای آزول (ایتراکونازول، کتوکونازول، پوساکونازول) و دارو های دیگر می باشد.
عملکرد آمپرازول بسیار شبیه به اِزومِپرازول می باشد. بنابراین هنگام استفاده از آمپرازول از مصرف داروهای حاوی اِزومِپرازول، خودداری کنید.
مصرف این دارو می تواند در برخی تست های آزمایشگاهی تداخل ایجاد کند و باعث نتیجه ی کاذب آن شود. مطمئن شوید که مسئول آزمایشگاه و پزشک، از استفاده شما از این دارو مطلع هستند.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند شامل گیجی، تعریق غیر معمول، تاری دید، ضربان قلب سریع و غیرمعمول باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.
در صورت، استفاده ی منظم از این دارو برای مدت طولانی با تجویز پزشک، از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش سطح منیزیم و ویتامین B-12 در خون) غافل نشوید. انجام این آزمایش ها می توانند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند. تمامی مراجعات پزشکی و تست های آزمایشگاهی خود را به خاطر داشته باشید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همه دارو ها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش