ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انازیدنیب Enasidenib

نام های تجاری: ایزیفا

موارد مصرف

از این دارو برای درمان نوع خاصی از سرطان سلول های خونی (لوسمی میلوئید حاد-AML) استفاده می شود. همچنین به رشد سلولهای خونی طبیعی در مغز استخوان کمک کرده و درنتیجه به انتقال خون کمتری نیاز خواهید داشت.

اَشکال دارویی

قرص خوراکی (100 میلی گرم ؛ 50 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف

پیش از شروع مصرف آنازیدنیب و در هر بار مصرف مجدد، برگه راهنمای دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را به نحوی که پزشک تجویز کرده، به صورت خوراکی با غذا یا بدون آن، معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. همچنین قرص ها را به صورت کامل مصرف کرده و از خرد کردن و جویدن آنها خودداری کنید.

این دارو را با یک لیوان کامل آب (8 اونس / 240 میلی لیتر) مصرف کنید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را برای شما تجویز کرده باشد.

دوز مصرفی این دارو بر اساس عارضه و شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

دوز مصرفی این دارو را به طور خودسرانه افزایش ندهید و از مصرف آن بیشتر از مقدار و زمان تجویز شده خودداری کنید زیرا این کار باعث تسریع بهبودی عارضه نمی شود بلکه می تواند خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

درصورت استفراغ بهد از مصرف، در اسرع وقت دوز دیگری را مصرف کنید و سپس روز بعد دوز بعدی را در ساعت معین مصرف کنید همچنین از دوبرابر کردن دوز بعدی خودداری کنید.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به اسهال، حالت تهوع، استفراغ، تغییر در حس چشایی یا از دست دادن اشتها اشاره کرد. حالت تهوع و استفراغ شدید نیز ممکن است رخ دهد. در برخی موارد، پزشک ممکن است برای جلوگیری یا بهبود حالت تهوع و استفراغ دارو تجویز کند. خوردن چندین وعده غذایی کم، نخوردن غذا قبل از درمان یا محدود کردن فعالیت ها نیز ممکن است به کاهش برخی از این عوارض کمک کند. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

گاهی این دارو، به دلیل تخریب سریع سلولهای سرطانی (سندرم لیز تومور) باعث ایجاد عوارض جانبی می شود. برای کاهش خطر بروز آنها، پزشک ممکن است دارویی اضافه کند و توصیه به نوشیدن مایعات بیشتر کند. همچنین اگر علائمی مانند کمردرد / پهلو درد، اسپاسم عضلانی / ضعف دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله علائم مشکلات کلیوی (مانند ادرار دردناک، ادرار صورتی / خونی، تغییر در مقدار ادرار)، زردی چشم / پوست، بلافاصله به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه های پوستی، خارش / تورم (به ویژه در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، اختلال در تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف آنازیدنیب در صورت حساسیت به آن یا دیگر حساسیت های خود به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید زیرا این محصول ممکن است حاوی اجزای غیرفعالی باشد، که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مطلع سازید.

قبل از عمل جراحی، تمام داروهای مصرفی خود (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و داروهای گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید یا قصد آن را دارید، پزشک خود را در جریان قرار دهید. در طی مصرف آنازیدنیب نیز باید از بارداری خود جلوگیری کنید زیرا انسیدنیب ممکن است باعث آسیب رسیدن به جنین شود. پزشک شما ممکن است آزمایش بارداری را قبل از شروع مصرف این دارو تجویز کند.

 زنان و مردان در طول استفاده از این دارو و به مدت 2 ماه پس از قطع درمان باید از روش های مطمئن کنترل بارداری استفاده کنند. اگر شما یا همسرتان باردار هستید، در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی در هنگام استفاده از این دارو و 2 ماه پس از قطع درمان توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند قطع تنفس یا اختلال در آن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون) پیش از شروع مصرف این دارو انجام شود. تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت در ظرف اصلی دارو نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش