ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انالاپریل Enalapril

نام های تجاری: اپاند وازوتک انالاپریل مالئات انالاپریل-عبیدی وازو اکت انالاپریلات (بیشتر)

موارد مصرف

انالاپریل

از انالاپریل برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. کاهش فشار خون بالا، به جلوگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و مشکلات کلیوی کمک می کند. این دارو همچنین برای درمان و جلوگیری از بروز نارسایی قلبی در افرادی که دارای مشکل قلبی خاص هستند (اختلال عملکرد بطن چپ) استفاده می شود. انالاپریل متعلق به گروهی از داروها است که به عنوان مهار کننده های ACE شناخته می شوند. این ماده باعث انبساط رگ های خونی شده و موجب می شود تا خون بتواند راحت تر در آنها جریان یابد.

انالاپریل

زمان و نحوه مصرف

این دارو را همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً یک یا دو بار در روز، طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

اگر از شربت سوسپانسیون این دارو این استفاده می کنید، بطری را قبل از هر بار مصرف به خوبی تکان دهید. دوز مصرفی را با استفاده از دستگاه یا قاشق مخصوص، اندازه گیری کنید. برای اندازه گیری از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است در اندازه گیری دوز مصرفی دچار خطا شوید.

دوز مصرفی این دارو بر اساس عارضه، شرایط پزشکی و پاسخ بدن به درمان متفاوت است. برای کودکان نیز، دوز مصرفی آن بر اساس وزن مشخص می گردد.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید. درصورتی که احساس بهبودی می کنید، مصرف این دارو را قطع نکنید؛ چرا که بیشتر افراد مبتلا به فشار خون احساس بیماری نمی کنند.

اثر بخشی این دارو برای فشار خون بالا، ممکن است چندین هفته و برای درمان نارسایی قلبی، هفته ها تا ماه ها طول بکشد. در صورت عدم بهبود یا تشدید عارضه (مانند افزایش یا ایجاد فشار خون بالا) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

با سازگاری بدن با این دارو ممکن است سرگیجه، سبکی سر یا ضعف ایجاد شود. سرفه خشک نیز ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالج این دارو را تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز هر یک از عوارض جانبی جدی اما نادر، مانند غش کردن، علائم بالا بودن سطح پتاسیم خون (مانند ضعف عضلانی، ضربان قلب کند / نامنظم)، به پزشک معالج یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

اگرچه انالاپریل می تواند برای پیشگیری از اختلالات کلیوی یا درمان در افرادی که مشکلات کلیوی دارند مورد استفاده قرار گیرد، اما در مواردی نیز ممکن است باعث ایجاد مشکلات جدی کلیوی شده یا آنها را تشدید کند. در طول مصرف انالاپریل، پزشک عملکرد کلیه را بررسی می کند. در صورت مشاهده علائم اختلالات کلیوی مانند تغییر در مقدار ادرار، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو به ندرت ممکن است باعث ایجاد بیماری های جدی کبدی (احتمالاً کشنده) شود. در صورت مشاهده هر یک از عوارض جانبی نادر اما جدی مانند زردی چشم / پوست، ادرار تیره، درد شدید معده / شکم، تهوع مداوم / استفراغ، به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی (عارضه های پوستی)، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

انالاپریل

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف انالاپریل، در صورت حساسیت به آن یا به سایر مهارکننده های ACE (مانند بنازپریل)؛ یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک معالج یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه واکنش آلرژیک شامل تورم صورت / لب ها / زبان / گلو (آنژیوادم)، سابقه استفاده از روش های فیلتر خون (مانند آفرز LDL، دیالیز)، سطح بالای پتاسیم در خون، مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

برای کاهش خطر سرگیجه و سبکی سر، به آرامی از حالت نشسته یا خوابیده بلند شوید.

تعریق زیاد، اسهال یا استفراغ ممکن است باعث از بین رفتن بیش از حد آب بدن (کمبود آب) شده و خطر ایجاد سبکی سر را افزایش دهد. درصورتی که دچار اسهال یا استفراغ طولانی مدت هستید پزشک خود را در جریان قرار دهید. حتماً مایعات کافی بنوشید تا از کمبود آب بدن جلوگیری کنید، مگر اینکه پزشک خلاف این امر را تجویز کرده باشد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

این محصول ممکن است باعث افزایش سطح پتاسیم بدن شود. پیش از مصرف مکمل های پتاسیم یا نمک های جایگزین که حاوی پتاسیم هستند، با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو از جمله سرگیجه و افزایش سطح پتاسیم، حساسیت بیشتری نشان دهند.

انالاپریل

استفاده از این دارو در دوران بارداری توصیه نمی شود. زیرا این ممکن است به جنین آسیب برساند. برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو به شیر مادر منتقل می شود اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از دارو ها مانند آلیسکیرن، داروهای خاصی که باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند / خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهند (مانند اورولیموس، سیرولیموس)، لیتیوم، داروهایی که سطح پتاسیم خون را افزایش دهند (مانند ARBs از جمله لوزارتان / والسارتان، قرص های ضد بارداری حاوی دروسپیرنون ) و ساکوبیتریل، با این دارو تداخل ایجاد می کنند.

گروهی از محصولات دارای موادی هستند که می توانند باعث افزایش فشار خون شده یا موجب تشدید نارسایی قلبی شوند. پزشک داروخانه را در جریان داروهای مصرفی خود قرار داده و درباره مصرف ایمن آن بپرسید (به ویژه محصولات سرفه و سرماخوردگی، مکمل های رژیم غذایی یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن / ناپروکسن).

تزریق واکسن زنبور گزیدگی/ (حساسیت زدایی) و همچنین مصرف انالاپریل، ممکن است موجب بروز واکنشی بسیار جدی شود. همه پزشکان را در جریان دارو های مصرفی خود قرار دهید.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن یا اختلال در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

تغییر در سبک زندگی مانند برنامه های کاهش استرس، ورزش و تغییرات رژیم غذایی ممکن است باعث افزایش اثربخشی این دارو شود. با پزشک معالج یا پزشک داروخانه در مورد تغییر سبک زندگی موثر برای خود صحبت کنید.

بهتر است آزمایش های تشخیصی / یا پزشکی (مانند عملکرد کلیه، سطح پتاسیم) به صورت دوره ای انجام شود تا میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی بررسی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود صحبت کنید.

در طول مصرف این دارو فشار خون خود را به طور مرتب بررسی کنید. همچنین درباره نحوه کنترل فشار خون خود در خانه آگاهی یابید. نتایج را با پزشک خود درمیان بگذارید.

دوز فراموش شده

اگر دوز مصرفی را فراموش کردید، به محض به یاد آوردن آن را مصرف کنید. اگر زمان دوز بعدی نزدیک است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

قرص ها در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت دارو نگهداری شود. شربت سوسپانسیون آن را در یخچال نگهداری کنید و از مصرف شربت سوسپانسیون استفاده نشده، پس از 30 روز خودداری کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش