ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

روزلیترک (انترکتینیب) Rozlytrek (Entrectinib)

نام های تجاری: روزلیترک

موارد مصرف

از این دارو برای درمان انواع مختلف سرطان استفاده می شود. انترکتینیب متعلق به گروهی از داروها است که به بازدارنده های کیناز معروف هستند. این دارو باعث کاهش یا توقف رشد سلولهای سرطانی می شود.

اَشکال دارویی

کپسول خوراکی

  • 100 میلی گرم ؛
  • 200 میلی گرم

زمان و نحوه مصرف

قبل از شروع مصرف انتروکتینیب و در هربار مصرف آن، برگه راهنمای مصرف دارو را مطالعه کنید و اگر سوالی داشتید، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را بر اساس تجویز پزشک به صورت خوراکی، با غذا یا بدون آن و معمولاً یک بار در روز مصرف کنید. کپسول ها را به صورت کامل ببلعید و از باز کردن، جویدن و یا خرد کردن آن ها خودداری کنید.

در هنگام استفاده از این دارو از خوردن گریپ فروت یا نوشیدن آب گریپ فروت خودداری کنید، مگر اینکه پزشک یا داروساز بی خطر بودن این را تایید کرده باشد. گریپ فروت می تواند احتمال عوارض جانبی این دارو را افزایش دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک یا داروساز خود مشورت کنید.

دوز مصرفی براساس عارضه و شرایط پزشکی، پاسخ به درمان، سن، آزمایش ها آزمایشگاهی و سایر داروهایی که مصرف می کنید متفاوت است. حتماً تمام داروهای مورد استفاده خود (از جمله داروهای بانسخه، بی نسخه و داروهای گیاهی) را به پزشک و داروساز خود اطلاع دهید. دوز مصرفی در کودکان نیز بستگی به اندازه بدن آنها دارد.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

همچنین اگر بلافاصله بعد از مصرف استفراغ کردید، می توانید دوباره آن را مصرف کنید.

از تغییر مقدار مصرفی این دارو و افزایش زمان مصرف آن به طور خودسرانه خودداری کنید زیرا این عمل موجب تسریع بهبودی عارضه شما نمی شود بلکه ممکن است خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است باعث آسیب به جنین شود، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند باید از مصرف و استنشاق گرد کپسول آن خودداری کنند.

عوارض جانبی

از عوارض جانبی این دارو می توان به حالت تهوع، استفراغ، خستگی، یبوست، گیجی، خواب آلودگی، اختلال در خواب، سردرد، اسهال، درد عضلانی / مفصلی، تغییرات غیرمعمول در حس لامسه، یا تغییر در چگونگی طعم غذا اشاره کرد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

افرادی که از این دارو استفاده می کنند ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. با این حال، پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. همچنین نظارت دقیق توسط پزشک ممکن است باعث کاهش خطر بروز این عوارض شود.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، از جمله تغییرات ذهنی / خلقی (مانند گیجی، اضطراب، افسردگی، اختلال توجه و اختلالات حافظه)، بی حسی / گزگز، تغییر بینایی (مانند تاری یا دوبینی و کاهش بینایی)، علائم نارسایی قلبی (مانند تنگی نفس، تورم مچ پا / پا، افزایش غیرمعمول / ناگهانی وزن)، علائم مشکلات کبدی (مانند حالت تهوع / استفراغ مداوم، از دست دادن اشتها، معده / شکم درد، زردی چشم / پوست، ادرار تیره) به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله ضربان تند/ نامنظم قلب، سرگیجه شدید و غش، بلافاصله به فورت های پزشکی مراجعه کنید.

این دارو ممکن است خطر شکستگی استخوان را افزایش دهد. شکستگی ممکن است دراثر افتادن یا آسیب دیدگی یا بدون آن اتفاق بیفتد. در صورت داشتن استخوان درد یا تغییر در حرکت، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو ممکن است باعث افزایش سطح اسید اوریک خون نیز شود. به همین علت پزشک در طول درمان مرتباً سطح اسید اوریک شما را بررسی می کند و ممکن است دوز انتترکتینیب شما را تغییر دهد. همچنین ممکن است داروی دیگری برای درمان سطح بالای اسید اوریک برای شما تجویز کند.

این دارو ممکن است توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها را کاهش دهد که می تواند باعث ایجاد عفونتی جدی (به ندرت کشنده) شده و یا دیگر عفونت های بدن را تشدید کند. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند گلودرد مداوم، تب، لرز و سرفه) فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت اتفاق می افتد. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله عارضه های پوستی، خارش / تورم (به خصوص در صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید و اختلال در تنفس، فوراً به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص سابقه شخصی ابتلا به مشکلات کلیوی، مشکلات کبدی، مشکلات چشم / بینایی مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث ایجاد سرگیجه شود و مصرف الکل یا ماری جوانا (شاهدانه) می تواند آن را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری و دید واضح دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

انترکتینیب ممکن است باعث ایجاد عارضه‌ای شود که بر ریتم قلب تأثیر بگذارد (طولانی شدن QT). طولانی شدن QT به ندرت می تواند باعث ایجاد ضربان تند/ نامنظم جدی قلب (به ندرت کشنده) و سایر علائم (مانند سرگیجه شدید و غش) شود که در این صورت بلافاصله باید به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

همچنین ابتلا به عارضه ای خاص یا مصرف برخی داروهای دیگر که باعث طولانی شدن زمان QT می شوند نیز، می تواند خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. پیش از مصرف انترکتینیب، تمام داروهای مصرفی خود را به پزشک یا داروساز خود بگویید و در صورت داشتن هر یک از عارضه های زیر: مشکلات قلبی (مانند نارسایی قلبی، حمله قلبی قبلی، ضربان قلب کند، طولانی شدن QT در EKG) و سابقه خانوادگی برخی مشکلات قلبی (طولانی شدن QT در EKG، مرگ ناگهانی قلب) به پزشک خود اطلاع دهید.

سطح پایین پتاسیم یا منیزیم در خون نیز ممکن است خطر طولانی شدن QT را افزایش دهد. این خطر ممکن است در صورت استفاده از داروهای خاصی (مانند داروهای مدر / "قرص های آب") یا داشتن شرایطی مانند تعریق شدید، اسهال یا استفراغ افزایش یابد.

انترکتینیب احتمال ابتلا به عفونت را افزایش داده و باعث تشدید عفونت های دیگر می شود. از تماس با افرادی که مبتلا به بیماری های واگیردار هستند (مانند آبله مرغان، سرخک، آنفولانزا) خودداری کنید. اگر در معرض عفونت قرار دارید یا برای کسب جزئیات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

همچنین بدون موافقت پزشک خود واکسیناسیون انجام ندهید. از تماس با افرادی که اخیراً واکسن های زنده دریافت کرده اند (مانند واکسن آنفولانزا که از طریق بینی استنشاق می شود) خودداری کنید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه طولانی شدن QT، حساسیت بیشتری نشان دهند.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کرده یا گرد آن را استنشاق کنند.

اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. زنان در سنین باروری باید قبل از شروع درمان، آزمایش بارداری انجام دهند. هنگام استفاده از انترکتینیب نباید باردار شوید زیرا انتراکتینیب ممکن است باعث آسیب به جنین شود. مردانی که همسر آنها در سنین باروری قرار دارد نیز باید هنگام استفاده از این دارو و به مدت 3 ماه پس از آخرین مصرف، از روش های قابل اطمینان کنترل بارداری استفاده کنند. زنان در سنین باروری نیز باید هنگام استفاده از این دارو و حداقل 5 هفته پس از آخرین مصرف، از روش های مطمئن برای کنترل بارداری استفاده کنند. اگر باردار هستید، در مورد خطرات و فواید این دارو با پزشک خود صحبت کنید.

مشخص نیست که این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر. به دلیل خطر احتمالی برای نوزاد، شیردهی هنگام استفاده از این دارو و 7 روز پس از آخرین مصرف توصیه نمی شود. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروهایی که می توانند بر نحوه دفع انترکتینیب از بدن و درنتیجه بر نحوه عملکرد آن تأثیر بگذارند عبارت اند از داروهای ضد قارچ آزول (مانند فلوكونازول، ایتراكونازول)، آنتی بیوتیك های ماكرولید (مانند کلاریترومایسین)، مهاركننده های پروتئاز HIV (مانند ایندیناویر، نلفیناویر، ریتوناویر)، ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، گل راعی، داروهای مورد استفاده در درمان تشنج (مانند کاربامازپین، فنی توئین) و غیره.

سوءمصرف

درصورت مصرف بیش از حد و مشاهده علائمی مانند قطع یا اختلال در تنفس با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

بهتر است آزمایش / یا معاینات پزشکی (مانند شمارش کامل خون، اسید اوریک، عملکرد کلیه / کبد، EKG) انجام شود همچنین تمام قرار ملاقات های پزشکی و آزمایشگاهی خود را به خاطر بسپارید.

دوز فراموش شده

درصورت فراموش کردن مصرف یک دوز، به محض یادآوری، بیش از 12 ساعت قبل از دوز بعدی، آن را مصرف کنید. اگر کمتر از 12 ساعت به زمان مصرف دوز بعدی مانده است، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. دوز بعدی را در زمان معین مصرف کنید و آن را برای جبران دو برابر نکنید.

نگهداری

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش