ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انتکاویر Entecavir

نام های تجاری: باراکلود باراکلاود

موارد مصرف

از انتکاویر در درمان عفونت طولانی مدت هپاتیت B استفاده می شود. هپاتیت B عفونت کبدی می باشد که توسط ویروس هپاتیت B ایجاد می شود. عفونت طولانی مدت می تواند باعث آسیب کبدی، سرطان کبدی نادر و نارسایی کبدی شود. انتکاویر به کاهش میزان ویروس هپاتیت B در بدن کمک می کند. موثر بودن این دارو در کاهش خطر ابتلا به سرطان کبد یا آسیب کبدی مشخص نمی باشد. انتکاویر یک داروی ضد ویروسی می باشد که از دسته ی داروهای مهارکننده های معکوس ترانس اسکریپتاز نوکلئوزید ویروس هپاتیت B می باشد. انتكاویر هپاتیتB را درمان نمی کند و از سرایت ویروس به سایر افراد در اثر روابط جنسی یا تماس با خون و مایعات آلوده به ویروس(از جمله استفاده از سرنگ مشترک)، جلوگیری نمی کند.

 

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو باید به صورت خوراکی و با معده خالی( حداقل ٢ساعت بعد از غذا خوردن و ٢ ساعت قبل از وعده غذایی بعدی)، مطابق دستور پزشک مصرف شود.

در صورت مصرف فرم مایع این دارو ، دوز مشخص شده را به کمک دستگاه یا قاشق مخصوص اندازه گیری کنید و از استفاده از قاشق آشپزخانه به دلیل عدم دقت کافی خودداری کنید.

دارو را به صورت مستقیم با قاشق وارد دهان کرده و آن را قورت دهید. از مخلوط کردن دارو با آب یا مایعات دیگر خودداری کنید. بعد از هر بار استفاده از قاشق، آن را با آب بشویید.

دوز مصرفی دارو طبق شرایط پزشکی فرد و میزان پاسخ بدن به دارو تعیین می شود.همچنین درکودکان دوز مصرفی بر اساس وزن آنها تعیین می شود.

این نکته حائز اهمیت است که دارو مطابق با تجویز پزشک مصرف شود و مصرف هیچ دوزی فراموش نشود.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو ، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

از مصرف دارو بیشتر یا کمتر از مقدار تجویز شده و متوقف کردن مصرف آن خودداری کنید .مگر به دستور پزشک. زیرا با این کار مقدار ویروس افزایش یافته، درمان عفونت (نسبت به دارو مقاومت ایجاد می شود) دشوارتر یا عوارض جانبی تشدید می شوند.

در صورت عدم بهبود و بدتر شدن شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید.

عوارض جانبی

سردرد، خستگی، سرگیجه، حالت تهوع می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا بدتر شدن هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال ، در صورت مشاهده علائمی همچون جوش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: ابتلا به HIV، مشکلات کلیوی، سابقه مصرف سایر داروهای درمان هپاتیتB مطلع سازید.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. استفاده از الکل یا ماریجوانا (شاهدانه) می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید. مصرف الکل را محدود کرده و در صورت مصرف ماریجوانا آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه ، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید. 

به منظور جلوگیری از سرایت هپاتیت B به دیگران، داشتن "رابطه جنسی حفاظت شده" و استفاده همیشگی از روش های موثر پیشگیرانه حین روابط جنسی (از جمله استفاده از کاندوم لاتکس یا دهانی) کمک کننده می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید.

تنها در صورت لزوم از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.هنوز مشخص نیست که آیا این دارو قادر به جلوگیری از انتقال ویروس هپاتیت B  از مادر به کودک می باشد یا خیر. در رابطه با خطرات و مزایای آن با پزشک خود مشورت کنید.

هنوز مشخص نیست که آیا این دارو از طریق شیر به نوزاد منتقل می شود یا خیر، به همین دلیل حتماً قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. همچنین در صورت ابتلا به HIV از شیردهی خودداری کنید زیرا امکان انتقال ویروس HIV از شیر مادر به نوزاد وجود دارد.

تداخلات دارویی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی انتکاویر را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

در صورت، مصرف منظم این دارو برای مدت طولانی به دستور پزشک، از انجام منظم آزمایش های پزشکی دوره ای (مانند آزمایش های کبدی و آزمایش های مربوط به سطح ویروس) غافل نشوید. این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن آن را مصرف کنید، اما اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز  بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در دمای محیط و به دور از نور و رطوبت نگه دارید .به منظور قرار نگرفتن دارو در معرض نور، بطری دارو را در کارتن اصلی نگهداری کنید و از نگهداری دارو در دستشویی یا حمام خودداری کنید. همچنین داروها را دور از دسترس کودکان و حیوانات خانگی قرار دهید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش