ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

اکستندی (انزالوتامید) Xtandi (Enzalutamide)

نام های تجاری: اکستندی

موارد مصرف انزالوتامید 

انزالوتامید

انزالوتامید برای درمان سرطان پروستات استفاده می شود. این دارو متعلق به دسته ای از داروها است که به عنوان ضد آندروژن (ضد تستوسترون) شناخته می شوند. این دارو با جلوگیری از اثرات تستوسترون، رشد سلول های سرطانی را کند یا متوقف می کنند.

موارد مصرف انزالوتامید 

اَشکال دارویی انزالوتامید ( اکستندی)

کپسول خوراکی (40 میلی گرم)

زمان و نحوه مصرف اکستندی

پیش از شروع مصرف انزالوتامید و در هربار شروع مجدد آن، برگه راهنما دارو را مطالعه نمایید. در صورت داشتن هرگونه سوالی آن را از پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه بپرسید.

این دارو طبق توصیه پزشک بصورت خوراکی همراه با غذا یا بدون آن و معمولاً یک بار در روز، مصرف می شود. کپسول ها را کامل ببلعید. کپسول ها را نجوید، حل نکنید یا باز نکنید.

دوز مصرفی دارو بر اساس شرایط پزشکی فرد بیمار، میزان پاسخ دهی او به درمان و سایر داروهای مصرفی او بستگی خواهد داشت. حتماً نام تمام داروهای مصرفی خود را (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به اطلاع پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه برسانید.

دوز و مقدار دارو را افزایش ندهید و این دارو را طولانی تر از مدت زمان تجویز شده توسط پزشک، مصرف نکنید. با انجام این امر بیماری تان سریع تر بهبود نخواهد یافت بلکه خطرات ناشی از عوارض جانبی افزایش می یابد.

بیشترین اثربخشی این دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. برای کمک به یاد آوری این امر، دارو را هر روز و در یک زمان خاص مصرف کنید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد کپسول ها را تنفس کنند.

عوارض جانبی داروی انزالوتامید ( اکستندی )

گرگرفتگی، سردرد، سرگیجه یا کاهش علاقه / توانایی جنسی ممکن است رخ دهد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده است چرا که بر این باور است که منافع این دارو از عوارض آن بیشتر است. بیشتر افراد با مصرف این دارو دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

عوارض جانبی داروی انزالوتامید ( اکستندی )

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی جدی مانند کمردرد، بی حسی / گزگز / ضعف / درد بازوها یا پاها، افتادن، شکستگی استخوان ها، ادرار صورتی / قرمز، فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

این دارو ممکن است فشار خون را افزایش دهد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن نتایج آن را به پزشک اطلاع دهید.

در صورت بروز هریک از عوارض بسیار جدی زیر، به دنبال امدادهای فوری پزشکی باشید: سردرد مداوم، کاهش هوشیاری، تشنج، تغییرات ناگهانی بینایی، تغییرات ذهنی / خلقی (مانند مشکلات حافظه، گیجی)، علائم حمله قلبی (مانند درد قفسه سینه/ فک / بازوی چپ)، تنگی نفس، تعریق غیرمعمول.

این دارو ممکن است توانایی بدن در مقابله با عفونت ها را کاهش دهد که این امر ممکن است باعث شود تا افراد به یک عفونت جدی (به ندرت کشنده) مبتلا شوند و یا عفونت های فعلی آنان، تشدید شود. در صورت مشاهده علائم عفونت (مانند تب، لرز، گلودرد مداوم، سرفه) فوراً پزشکتان را مطلع سازید.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو به ندرت رخ می دهد. با این وجود در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش، خارش / تورم (به خصوص صورت / زبان / گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، به مراکز درمانی مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف انزالوتامید، در صورت داشتن حساسیت به آن و یا هرگونه آلرژی دیگری، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را مطلع سازید. این محصول حاوی اجزا غیرفعالی است که می تواند باعث ایجاد واکنش های آلرژیک یا سایر مشکلات شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو، پزشک معالجتان یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود مخصوصاً موارد زیر، مطلع سازید: فشار خون بالا، تشنج، عوامل خطر برای داشتن تشنج (مانند آسیب مغزی، سکته مغزی، تومور مغزی، بیماری های قلبی (مانند آنژین صدری / درد قفسه سینه)، حمله قلبی، دیابت، کلسترول بالا یا چربی (تری گلیسیرید) در خون، شکستگی استخوان ها.

از آنجا که این دارو به ندرت ممکن است در برخی افراد تشنج ایجاد کند، از پزشک خود بپرسید که آیا باید از انجام فعالیت هایی که کاهش ناگهانی هوشیاری در آنها ممکن است آسیب جدی به شما یا دیگران وارد کند، اجتناب کنید یا خیر.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شود. الکل یا ماری جوانا) شاهدانه) نیز می تواند سرگیجه را تشدید کند. تا زمانی که نتوانسته اید فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات یا هر نوع فعالیت دیگری که نیاز به هوشیاری دارد را با خیال راحت انجام دهید، از انجامشان خودداری نمایید. مصرف نوشیدنی های الکل دار را محدود کنید. در صورت استفاده از ماری جوانا (شاهدانه) با پزشک خود صحبت کنید.

قبل از انجام جراحی، نام تمامی داروهای مصرفی تان (داروهای با نسخه، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) را به پزشک یا دندانپزشک خود بگویید.

از آنجا که این دارو از طریق پوست و ریه ها نیز قابل جذب است و ممکن است به جنین آسیب برساند، زنانی که باردار هستند یا ممکن است باردار شوند نباید این دارو را مصرف کنند و یا گرد کپسول ها را تنفس کنند.

این دارو مخصوصاً در دوران بارداری یا شیردهی در زنان نباید استفاده شود زیرا ممکن است به جنین و یا با پستان آسیب برساند و اینگونه تغذیه نوزاد را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

مردانی که همسر باردار دارند، باید در حین انجام فعالیت جنسی در طول درمان با انزالوتامید و به مدت ۳ ماه پس از قطع دارو از کاندوم استفاده کنند. مردانی که همسرانی دارند که در سن باروری هستند اما باردار نیستند باید از کاندوم و یا روش های دیگری از کنترل بارداری در طول درمان با انزالوتامید و به مدت ۳ ماه پس از قطع درمان استفاده کنند. برای کسب اطلاعات بیستر با پزشکتان صحبت کنید.. اگر همسرتان باردار شد یا فکر کرد که ممکن است باردار باشد، فوراً به پزشک اطلاع دهید.

تداخلات دارویی داروی انزالوتامید | اکستندی

تداخل های دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

سایر داروهایی که می توانند بر دفع انزالوتامید از بدن و عملکرد این دارو تأثیر بگذارد عبارتند از: ریفامایسین ها (مانند ریفابوتین، ریفامپین)، داروهای تشنج (مانند فنوباربیتال، فنی توئین)، گل راعی و غیره.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند قطع شدن تنفس یا اختلال در آن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

توجه

هرگز این دارو را بصورت سر خود به دیگران تجویز نکنید.

از انجام منظم تست های پزشکی و آزمایشگاهی دوره ای غافل نشوید (مانند سنجش فشار خون). انجام این آزمایش ها می تواند به ارزیابی صحیح از میزان بهبودی یا بروز عوارض جانبی کمک کنند‌

دوز فراموش شده

اگر دوز را فراموش کردید، به محض به خاطر آوردن، آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان مصرف دوز بعدی بود، از مصرف دوز فراموش شده صرف نظر کنید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را ۲ برابر نکنید.

نگهداری

دارو را در ظرف محکم بسته شده در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگه دارید. آن را در حمام و دستشویی نگه ندارید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.

پرسش های متدوال


معمولاً از داروی اکستندی تا زمانی که سرطان پروستات پیشرفت کند و یا متاستاز داشته باشد ادامه می یابد. البته معمولاً پزشک در مواردی، همچون زمانی که بیمار در نتیجه مصرف طولانی مدت دارو دچار عوارض جانبی جدی یا غیرقابل کنترلی شود، توصیه به قطع دوره درمان می کند.

PSA، پروتئینی است که توسط سلول‌های پروستات تولید می شود، این پروتئین بیشتر در مایع منی وجود داشته و مقادیر بسیار کمی از آن در خون وجود دارد. زمانی که به هر دلیلی پروستات دچار مشکل شود، سطح PSA در خون افزایش می یابد. دیده شده است که مصرف اکستندی در بعضی آقایان مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات باعث کاهش سطح PSA در خون شده است که این یک نشانه مثبت در مورد اثربخشی این دارو می باشد.

خیر، اکستندی یکی از داروهای هورمون درمانی یا سرکوب کننده آندروژن می باشد که در درمان سرطان پیشرفته پروستات استفاده می شود. این دارو با مهار اثر محرک هورمون بر روی سلول‎های سرطانی باعث کنترل بیماری و جلوگیری از انتشار آن می شوند.

خیر، اکستندی باعث ریزش مو نمی شود؛ با این حال اگر در خصوص ریزش مو نگرانی هایی دارید با پزشک خود صحبت کنید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش