ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انسولین ایزوفان Insulin Isophane

نام های تجاری: هومولین ان نوولین ان ایلتین ان پی اچ لانسولین ان رونولین ان انسولاتارد ویتاسولین ان هایسولین ان (بیشتر)

موارد مصرف

از انسولین ایزوفان با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد دیابتی استفاده می شود. کنترل قند خون بالا از آسیب کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل مناسب دیابت همچنین خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش می دهد. این انسولین از خوک ها تهیه می شود و شبیه انسولین انسانی است که جایگزین انسولین بدن می شود.

ایزوفان انسولین با اثر متوسط ​​است و اثر اهسته تر اما طولانی تر از انسولین معمولی دارد. ایزوفان انسولین با کمک به ورود قند خون (گلوکز) به سلول ها فعالیت می کند تا بدن بتواند از آن برای تولید انرژی استفاده کند. انسولین ایزوفان اغلب در ترکیب با انسولین با اثر کوتاهتر استفاده می شود و به تنهایی یا با سایر داروهای دیابت خوراکی (مانند متفورمین) استفاده می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از پزشک بیاموزید.

پیش از مصرف، ویال یا بسته دارویی را به آرامی بچرخانید، چندین بار آن را وارونه و راست کنید تا دارو مخلوط شود. ظرف را تکان ندهید. این محصول را از نظر ظاهری و از نظر مشاهده ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از انسولین استفاده نکنید. انسولین ایزوفان پس از مخلوط شدن باید به طور یکنواخت ابری / شیری به نظر برسد. در صورت مشاهده انبوهی از مواد سفید، ظاهری "یخ زده" یا ذرات چسبیده به کناره های ویال یا کارتریج، از آن استفاده نکنید.

قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. محل تزریق خود را هر بار تغییر دهید تا خطر مشکلات یا آسیب در زیر پوست (به عنوان مثال، چاله ها / توده ها یا ضخیم شدن پوست) کاهش یابد. این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک یا دو بار در روز به زیر پوست تزریق کنید. این محصول انسولین در ناحیه معده، ران، باسن یا پشت بازو تزریق شود. از طریق وریدی تزریق نکنید زیرا باعث افت شدید قند خون می شود.

بعد از تزریق محل آن را مالش ندهید. به پوست قرمز، متورم، خارش دار یا آسیب دیده تزریق نکنید. انسولین سرد تزریق نکنید زیرا می تواند دردناک باشد. ظرف انسولین را که در حال حاضر استفاده می کنید می توانید در دمای اتاق نگه دارید.

این محصول فقط با برخی دیگر از محصولات انسولین مانند انسولین معمولی (گوشت خوک) مخلوط شود. همیشه ابتدا انسولین را به طور منظم به داخل سرنگ تزریق نمایید، سپس انسولین با اثر طولانی مدت را دنبال کنید. هرگز مخلوطی از انسولین های مختلف را به داخل ورید تزریق نکنید. در مورد تداخل دارویی، روش مناسب برای مخلوط کردن انسولین و روش مناسب تزریق مخلوط انسولین با پزشک مشورت کنید. اگر از پمپ انسولین استفاده می کنید انسولین را مخلوط نکنید.

نوع انسولین مصرفی را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید.

نحوه نگه داری و دور ریختن محصول دارویی را آموزش ببینید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. هر دوز را بسیار دقیق اندازه بگیرید زیرا حتی تغییرات اندک در مقدار انسولین نیز تأثیر زیادی بر قند خون می گذارد.

طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. نتایج خود را پیگیری کرده و آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. این امر به منظور تعیین دوز مناسب انسولین بسیار مهم است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی وضعیت بیماری یا تشدید آن (قند خون خیلی زیاد یا خیلی پایین) به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض جانبی

واکنش های محل تزریق (مانند درد، قرمزی، تحریک) یا افزایش وزن می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: علائم پایین بودن سطح پتاسیم در خون (مانند گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان قلب نامنظم)، فوراً به پزشک مراجعه نمایید.

این دارو می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. اگر کالری کافی از غذا دریافت نکنید یا ورزش غیرمعمول سنگین انجام دهید، این حالت می تواند رخ دهد. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست / پا است.

همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای پایین بود قند خون روش مناسبی است. درصورت عدم دسترسی به این محصولات، با خوردن مواد غذایی که قند خون را به سرعت بالا می برند مانند قند، عسل یا آب نبات، آب میوه یا نوشابه بدون رژیم این کار را انجام دهید. در مورد واکنش و استفاده از این محصول به پزشک خود اطلاع دهید. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم مصرف کنید و از حذف وعده های غذایی صرف نظر کنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید تا بدانید در صورت از دست دادن یک وعده غذایی چه کاری باید انجام دهید.

علائم بالا بودن قند خون (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالا نیاز به تنظیم مجدد دوز دارویی است.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در موارد افت شدید قند خون از این دارو استفاده نکنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات غده فوق کلیوی / هیپوفیز، بیماری کلیوی، بیماری کبد، مشکلات تیروئید مطلع سازید.

به دلیل قند خون بسیار پایین یا زیاد امکان بروز تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی وجود دارد. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

هنگام استفاده از این دارو، الکل را محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد.

هنگامی که بدن تحت فشار است (مثلاً به دلیل تب، عفونت، آسیب دیدگی یا جراحی)، کنترل قند خون دشوارتر است. با پزشک خود مشورت کنید زیرا این کار نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

قبل و بعد از ورزش قند خون خود را بررسی کنید. و احتمال دارد قبل از ورزش به یک میان وعده نیاز داشته باشید.

اگر در مناطق دیگر سفر می کنید، در مورد چگونگی تنظیم برنامه انسولین از پزشک خود سوال نمایید. انسولین و لوازم لازم با خود همراه داشته باشید.

افراد مسن و کودکان نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه قند خون پایین حساسیت بیشتری نشان می دهند.

اگر باردار هستید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. بارداری می تواند باعث دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک احتمال دارد در طی بارداری درمان دیابت را تغییر دهد (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین).

این دارو به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. احتمال تغییر در مقادیر انسولین مورد نیاز وجود دارد.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

برخی از محصولاتی که با این دارو تداخل دارند عبارتند از: رپاگلینید، روزیگلیتازون.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره چشمی گلوکوم مانند تیمولول) از ضربان قلب سریع / تپنده ای که معمولاً در هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، جلوگیری می کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می توانند بر سطح قند خون تأثیر بگذارند و کنترل قند خون را دشوارتر کنند. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد چگونگی تأثیر دارو بر قند خون صحبت کنید.

طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. در مورد نتایج و علائم قند خون بالا یا پایین به پزشک خود بگویید. پزشک تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی را انجام خواهد داد.

سوء مصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت علائم افت قند خون مانند تعریق، لرزش، از دست دادن هوشیاری، ضربان قلب سریع باشد.

توجه

این دارو، سوزن یا سرنگ را با دیگران به اشتراک نگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کنترل دیابت با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی، در یک کلاس آموزشی دیابت شرکت کنید.

علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را بیاموزید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید

در حین استفاده از این دارو باید آزمایش های تشخیصی و یا پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد و کلیه، گلوکز خون ناشتا، هموگلوبین A1c، شمارش کامل خون) انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری نمایید.

منابع اضافی انسولین، سرنگ و سوزن را در دسترس داشته باشید.

دوز فراموش شده

رعایت دقیق برنامه انسولین اهمیت زیادی دارد. از پزشک خود بپرسید که در صورت از دست دادن دوز انسولین، چه کاری باید انجام دهید.

نگهداری

محصولات مختلف این دارو نگه داری متفاوتی دارند. بسته بندی محصول را برای راهنمایی در مورد نحوه نگهداری نام تجاری بررسی کنید یا از پزشک داروخانه سوال کنید. از انسولین در برابر نور و گرما محافظت کنید. از نگه داری دارو در حمام خودداری کنید و از انجماد دارو جلوگیری کنید.

تمام محصولات انسولین را پس از تاریخ انقضا روی بسته، یا پس از تعداد روز مشخص شده پس از باز شدن یا نگهداری در دمای اتاق، هر کدام از تاریخ های قبل از آن را دور بریزید. تمام داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه داشته شود.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش