ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انسولین دتمیر Insulin Detemir

نام های تجاری: لومیر لومیر فلکس تاچ لومیر اینولت (بیشتر)

موارد مصرف

انسولین دتمیر با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد دیابتی استفاده می شود. کنترل میزان قند خون بالا از آسیب کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل مناسب دیابت همچنین ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد. انسولین دتمیر نوعی محصول ساخت بشر است که شبیه انسولین انسانی است. این دارو طولانی‌تر از انسولین معمولی عمل می‌کند و سطح پایین و ثابتی از انسولین را فراهم می‌کند. با کمک به ورود قند خون (گلوکز) به سلول ها بدن می تواند از آن برای انرژی استفاده کند.انسولین دتمیر ممکن است با یک محصول انسولین با اثر کوتاهتر همچنین به تنهایی یا با سایر داروهای دیابت (مانند متفورمین، اگزناتید) استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از متخصص بهداشت و بسته خود بیاموزید.

کلیه دستورالعمل های تهیه و استفاده از جمله نحوه اندازه گیری دوز صحیح را از پزشک متخصص و بسته بندی محصولات خود بیاموزید. قبل از تزریق این دارو بررسی کنید که از انسولین صحیح استفاده می کنید.

قبل از استفاده، این محصول را از نظر بصری از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از انسولین استفاده نکنید. انسولین باید شفاف و بدون رنگ باشد.

قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل مالش تمیز کنید. محل تزریق خود را هر بار تغییر دهید تا خطر مشکلات یا آسیب در زیر پوست (به عنوان مثال بروز چاله و توده ها یا ضخیم شدن پوست) کاهش یابد. انسولین دگلودک ممکن است در ناحیه شکم، ران یا بازو تزریق شود.

از طریق وریدی یا عضلانی اجتناب کنید زیرا ممکن است قند خون بسیار پایین (هایپوگلیسمی) رخ دهد. بعد از تزریق محل را مالش ندهید. به پوست قرمز، متورم، خارش دار یا آسیب دیده تزریق نکنید. انسولین سرد تزریق نکنید زیرا می تواند دردناک باشد. ظرف انسولین را که در حال حاضر استفاده می کنید می توانید در دمای اتاق نگه دارید. ظرف را تکان ندهید.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک یا دو بار در روز به زیر پوست تزریق کنید. انسولین دتمیر معمولاً به همراه وعده غذایی عصرانه یا هنگام خواب تزریق می شود. اگر دو بار در روز از آن استفاده می کنید، طبق دستور پزشک، معمولاً دوز اول صبح و دوز دوم همراه با وعده عصر، هنگام خواب یا 12 ساعت بعد از دوز صبح تزریق کنید.

این محصول نباید با انسولین دیگری مخلوط شود. در پمپ تزریق از انسولین دتمیر استفاده نکنید.

مارک ها یا انواع انسولین را بدون راهنمایی در مورد چگونگی انجام این کار از طریق پزشک تغییر ندهید.

دستگاه قلم خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر سوزن عوض شده باشد. ممکن است به افراد دیگر عفونت جدی بدهید یا از آنها عفونت جدی بگیرید. بیاموزید که چگونه لوازم پزشکی را با خیال راحت نگهداری کنید و دور بیندازید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. هر دوز را بسیار دقیق اندازه بگیرید زیرا حتی تغییرات اندک در مقدار انسولین نیز ممکن است تأثیر زیادی بر قند خون بگذارد.

طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. نتایج را پیگیری کرده و آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. این امر به منظور تعیین دوز مناسب انسولین بسیار مهم است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید .

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط (قند خون بسیار بالا یا بسیار پایین)، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید

عوارض جانبی

واکنش های محل تزریق (مانند درد، قرمزی، تحریک)، افزایش وزن و تورم دست ها و پاها می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: علائم پایین بودن سطح پتاسیم در خون (مانند گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان قلب نامنظم)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. اگر کالری کافی از غذا دریافت نکنید یا ورزش غیرمعمولی سنگین انجام دهید،. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست و پا اتفاق می افتد. همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین عادت خوبی است. اگر این اشکال قابل اعتماد گلوکز را ندارید، با خوردن یک منبع سریع قند مانند قند سفره، عسل یا آب نبات، سریع قند خون خود را بالا ببرید یا آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی بنوشید. در مورد واکنش و استفاده از این محصول بلافاصله به پزشک خود بگویید. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم بخورید و از قطع مصرف وعده های غذایی خودداری کنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید تا در صورت از دست دادن یک وعده غذایی چه کاری باید انجام دهید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. دوز مصرفی ممکن است لازم باشد افزایش یابد.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون راش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاط و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن، سایر انواع انسولین یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید. هنگامی که قند خون پایینی دارید (افت قند خون) از این دارو استفاده نکنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: مشکلات غده فوق کلیوی و هیپوفیز، بیماری کلیوی، بیماری کبد، مشکلات تیروئید مطلع سازید.

به دلیل قند خون بسیار پایین یا بالا ممکن است دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

مصرف الکل را در حین مصرف این دارو محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد.

هنگامی که بدن تحت فشار است (مثلاً به دلیل تب، عفونت، آسیب یا جراحی)، کنترل قند خون ممکن است دشوارتر باشد. با پزشک خود مشورت کنید زیرا این امر ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

میزان قند خون خود را قبل و بعد از ورزش بررسی کنید. ممکن است قبل از ورزش به یک میان وعده نیاز داشته باشید.

اگر به مناطق دیگر سفر می کنید، در مورد چگونگی تنظیم برنامه انسولین از پزشک خود سوال کنید. انسولین و لوازم بهداشتی با خود ببرید.

افراد مسن و کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه قند خون پایین حساسیت بیشتری نشان دهند.

اگر باردار هستید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. بارداری ممکن است باعث دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت را تغییر دهد (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین).

این دارو به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است نیاز شما به انسولین هنگام شیردهی تغییر کند.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارت است از: روزیگلیتازون.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشمی گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع و تپنده ای که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید جلوگیری کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می توانند بر سطح قند خون تأثیر بگذارند و کنترل قند خون را دشوارتر کنند. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد چگونگی تأثیر دارو بر قند خون صحبت کنید. طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. در مورد نتایج و علائم قند خون بالا یا پایین به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

سوءمصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو ممکن است شامل علائم افت قند خون مانند تعریق، لرزش، از دست دادن هوشیاری، ضربان قلب سریع باشد.

توجه

سوزن یا سرنگ این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کنترل دیابت با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی، در یک برنامه آموزش دیابت شرکت کنید.

علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را بیاموزید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

در حین استفاده از این دارو باید آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد و کلیه، گلوکز خون ناشتا، هموگلوبین A1c، شمارش کامل خون) انجام شوند. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را به طور منظم انجام دهید.

منابع اضافی انسولین، سرنگ و سوزن را نگه دارید.

دوز فراموش شده

بسیار مهم است که رژیم انسولین خود را دقیقاً دنبال کنید. پیش از موعد از پزشک خود بپرسید که در صورت از دست دادن دوز انسولین، چه کاری باید انجام دهید.

نگهداری

بهتر است تمام محصولات انسولین باز نشده را در یخچال نگهداری کنید. ممكن است انسولین دتمیر باز نشده در دمای اتاق ذخیره شود، اما باید پس از 42 روز دور ریخته شود. ویال های بازدارنده انسولین ممکن است در یخچال یا در دمای اتاق نگهداری شوند. کارتریج ها و قلم های انسولین دتمیر باز شده فقط در دمای اتاق قابل نگهداری هستند و نباید در یخچال نگهداری شوند. پس از 42 روز تمام انسولین دتمیر را که استفاده می کنید، دور بریزید، حتی اگر انسولین باقی مانده باشد. همچنین تمام محصولات انسولین را پس از تاریخ انقضا درج شده روی بسته بندی دور بریزید. انسولین را منجمد نکنید و منجمد آن را استفاده نکنید.

از انسولین در برابر نور و گرما محافظت کنید. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش