ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انسولین دگلودک Insulin Degludec

نام های تجاری: ترسیبا

موارد مصرف

این نوع انسولین برای کنترل قند خون بالا در افراد دیابتی همراه با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی استفاده می شود.  کنترل میزان قند خون بالا از آسیب کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل مناسب دیابت همچنین ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد.

این دارو محصولی ساخته دست بشر است که شبیه انسولین انسانی می باشد. این دارو جایگزین انسولین بدن می شود. بیشتر از انسولین معمولی عمل می کند و سطح انسولین کم و پایداری را تأمین می کند. با کمک به ورود قند خون (گلوکز) به سلول ها، بدن می تواند از آن برای انرژی استفاده کند. همچنین ممکن است همراه با یک محصول انسولین با اثر کوتاهتر و  به تنهایی یا با سایر داروهای دیابت استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از پزشک متخصص و بسته محصول بیاموزید.

کلیه دستورالعمل های تهیه و استفاده از جمله نحوه اندازه گیری دوز صحیح را از پزشک متخصص و بسته بندی محصولات خود بیاموزید. قبل از تزریق این دارو بررسی کنید که از انسولین صحیح استفاده می کنید.

قبل از استفاده، این محصول را از نظر بصری از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از انسولین استفاده نکنید. انسولین دگلودک باید شفاف و بدون رنگ باشد. اگر از ویال انسولین استفاده می کنید، آن را تکان یا غلت ندهید.

قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. محل تزریق خود را هر بار تغییر دهید تا خطر مشکلات یا آسیب در زیر پوست (به عنوان مثال، چاله ها و توده ها یا ضخیم شدن  پوست) کاهش یابد. انسولین دگلودک ممکن است در ناحیه شکم، ران یا بازو تزریق شود. از طریق وریدی یا عضلانی اجتناب کنید زیرا ممکن است قند خون بسیار پایین (هایپوگلیسمی) رخ دهد. به پوست قرمز، متورم، خارش دار یا آسیب دیده تزریق نکنید. انسولین سرد تزریق نکنید زیرا این کار می تواند دردناک باشد.

این دارو را طبق دستور پزشک، معمولاً یک بار در روز، در زیر پوست تزریق کنید. برای هر تزریق از یک سوزن جدید استفاده کنید. برای حذف انسولین از دستگاه قلم خود از سرنگ استفاده نکنید.

این محصول نباید با انسولین دیگری مخلوط شود. از انسولین دگلودک در پمپ تزریق استفاده نکنید.

مارک ها یا انواع انسولین را بدون راهنمایی در مورد چگونگی انجام این کار از طریق پزشک تغییر ندهید.

دستگاه قلم خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر سوزن عوض شده باشد. ممکن است به افراد دیگر عفونت جدی بدهید یا از آنها عفونت جدی بگیرید. بیاموزید که چگونه لوازم پزشکی را با خیال راحت نگهداری کنید و دور بریزید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. هر دوز را بسیار دقیق اندازه بگیرید زیرا حتی تغییرات اندک در مقدار انسولین نیز ممکن است تأثیر زیادی بر قند خون بگذارد.

طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. نتایج خود را پیگیری کرده و آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. این امر به منظور تعیین دوز مناسب انسولین بسیار مهم است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید .

در صورت عدم بهبودی و تشدید شرایط، پزشک معالج خود را در جریان امور قرار دهید (قند خون بسیار بالا یا بسیار پایین).

عوارض جانبی

واکنش های محل تزریق (مانند درد، قرمزی، تحریک) یا افزایش وزن می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

بروز هرگونه عارضه جانبی جدی، مانند: علائم پایین بودن سطح پتاسیم در خون (مانند گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان قلب نامنظم)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. اگر کالری کافی از غذا دریافت نکنید یا ورزش غیرمعمول سنگین انجام دهید،. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست و پا اتفاق می افتد. همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین عادت خوبی است. اگر این اشکال قابل اعتماد گلوکز را ندارید، با خوردن یک منبع سریع قند مانند قند سفره، عسل یا آب نبات، سریع قند خون خود را بالا ببرید یا آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی بنوشید. در مورد واکنش و استفاده از این محصول بلافاصله به پزشک خود بگویید. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم بخورید و از وعده های غذایی خودداری کنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید تا در صورت از دست دادن یک وعده غذایی چه کاری باید انجام دهید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. دوز مصرفی ممکن است لازم باشد افزایش یابد.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ  می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون راش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در  تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاط و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید. هنگامی که قند خون پایینی دارید (افت قند خون) از این دارو استفاده نکنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کبدی مطلع سازید.

به دلیل قند خون بسیار پایین یا بالا ممکن است دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

هنگام استفاده از این دارو، الکل را محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد.

هنگامی که بدن تحت فشار است (مثلاً به دلیل تب، عفونت، آسیب یا جراحی)، کنترل قند خون ممکن است دشوارتر باشد. با پزشک خود مشورت کنید زیرا این امر ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

قبل و بعد از ورزش قند خون خود را بررسی کنید. ممکن است پیش از این به یک میان وعده نیاز داشته باشید.

اگر به مناطق دیگر سفر می کنید، در مورد چگونگی تنظیم برنامه انسولین از پزشک خود سوال کنید. انسولین و لوازم بهداشتی با خود ببرید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه قند خون پایین حساسیت بیشتری نشان دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز به وضوح استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

بارداری ممکن است باعث دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت را تغییر دهد (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین).

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. با این حال، داروهای مشابه به شیر مادر منتقل می شوند و بعید است آسیبی به نوزاد شیرخوار وارد کنند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است نیاز شما به انسولین هنگام شیردهی تغییر کند.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارت است از: روزیگلیتازون.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشمی گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع و تپنده ای که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید جلوگیری کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها قرار نمی گیرند.

بسیاری از داروها می توانند بر سطح قند خون تأثیر بگذارند و کنترل قند خون را دشوارتر کنند. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد چگونگی تأثیر دارو بر قند خون صحبت کنید. طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. در مورد نتایج و علائم قند خون بالا یا پایین به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

سوءمصرف

 در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو شامل لرزش، ضربان قلب سریع، تعریق، از دست دادن هوشیاری می باشد.

توجه

سوزن یا سرنگ این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کنترل دیابت با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی، در یک برنامه آموزش دیابت شرکت کنید.

علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را بیاموزید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

در حین استفاده از این دارو باید آزمایش های تشخیصی یا پزشکی (مانند آزمایش های عملکرد کبد و کلیه، گلوکز خون ناشتا، هموگلوبین A1c، شمارش کامل خون) انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

منابع اضافی انسولین، سرنگ و سوزن را در دسترس داشته باشید.

دوز فراموش شده

بسیار مهم است که رژیم انسولین خود را دقیقاً دنبال کنید. پیش از موعد از پزشک خود بپرسید که در صورت از دست دادن دوز انسولین، چه کاری باید انجام دهید. حداقل 8 ساعت بین دوزهای خود اطمینان حاصل کنید.

نگهداری

بهتر است تمام محصولات انسولین باز نشده را در یخچال نگهداری کنید. انسولین باز نشده نیز ممکن است در دمای اتاق ذخیره شود، اما باید بعد از 56 روز دور ریخته شود. قلم ها و ویال های از پیش  شده انسولین ممکن است در یخچال یا در دمای اتاق نگهداری شوند. بعد از 56 روز تمام انسولین دگلودک را دور بریزید، حتی اگر انسولین باقی مانده باشد. همچنین تمام محصولات انسولین را پس از تاریخ انقضا روی بسته بندی دور بریزید. این دارو را منجمد نکنید و از انسولین منجمد استفاده نکنید.

از انسولین در برابر نور و گرما محافظت کنید. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش