ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انسولین دگلودک و لیراگلوتید Insulin Degludec & Liraglutide

نام های تجاری: زالتوفی

موارد مصرف

داروی ترکیبی دگلودک و لیراگلوتید برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع ۲ به منظور بهبود کنترل قند خون در ترکیب با رژیم غذایی و ورزش است. کنترل میزان قند خون بالا از آسیب به کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل مناسب دیابت همچنین ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد. انسولین دگلودک یک محصول ساخته شده توسط انسان است که شبیه انسولین انسانی است. بیشتر از انسولین معمولی عمل می کند و سطح انسولین کم و پایداری را با کمک به ورود قند خون (گلوکز) به سلول ها تأمین می کند، بنابراین بدن می تواند از آن برای انرژی استفاده کند. لیراگلوتید مانند هورمون طبیعی بدن (اینکرتین) است. این عمل با ایجاد ترشح انسولین در پاسخ به سطح بالای قند (مانند بعد از غذا) و کاهش میزان قند کبد ایجاد می شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف دارو راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

قبل از استفاده، این محصول را از نظر بصری از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود تغییر، از مایع استفاده نکنید. قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل مالش دهنده تمیز کنید. محل تزریق خود را هر بار تغییر دهید تا خطر مشکلات یا آسیب زیر پوست (به عنوان مثال، حفره، توده ها یا ضخیم شدن پوست) کاهش یابد. به پوست قرمز، متورم، خارش دار یا آسیب دیده تزریق نکنید.

این دارو را معمولاً یک بار در روز طبق دستور پزشک، زیر پوست ران، شکم یا بالای بازو تزریق کنید. برای هر تزریق از یک سوزن جدید استفاده کنید. این دارو ممکن است همراه یا بدون غذا استفاده شود. از طریق ورید یا عضله تزریق نکنید زیرا ممکن است قند خون بسیار پایین (هایپوگلیسمی) رخ دهد.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان است. پزشک ابتدا با دوز کم شروع می کند تا خطر عوارض جانبی معده و شکم را کاهش داده سپس دوز را به تدریج افزایش می دهد. اگر بیش از 3 روز از آخرین دوز مصرفی این دارو گذشته است، از پزشک خود بپرسید که آیا باید دارو را با دوز کم شروع کنید تا احتمال عوارض جانبی را کاهش دهید یا خیر. دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید.

دستگاه قلم خود را با شخص دیگری به اشتراک نگذارید، حتی اگر سوزن عوض شده باشد. ممکن است به افراد دیگر عفونت جدی بدهید یا از آنها عفونت جدی بگیرید. بیاموزید که چگونه لوازم پزشکی را با خیال راحت نگهداری کنید و دور بریزید.

بشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید

در صورت عدم بهبودی یا تداوم وضعیت (قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین) به پزشک خود بگویید.

عوارض جانبی

حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، کاهش اشتها، اسهال، یبوست، گرفتگی یا آبریزش بینی یا درد و قرمزی و تحریک در محل تزریق می تواند از علائم مصرف این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از این عوارض، فوراً پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

استفراغ و اسهال مداوم ممکن است منجر به از دست دادن جدی آب بدن (کمبود آب) شود. در صورت مشاهده علائم کم آبی بدن مانند خشکی دهان و تشنگی غیرمعمول، ضربان قلب سریع، یا سرگیجه و سبکی سر، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: علائم پایین بودن سطح پتاسیم در خون (مانند گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان قلب نامنظم)، علائم مشکلات کلیوی (مانند تغییر در مقدار ادرار)، بلافاصله به پزشک خود اطلاع دهید.

در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی بسیار جدی، از جمله: علائم پانکراتیت یا بیماری کیسه صفرا (مانند تهوع مداوم و استفراغ، درد شدید معده و شکم) بلافاصله از کمک پزشکی استفاده کنید.

این دارو می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. اگر کالری کافی از غذا دریافت نکنید یا ورزش غیرمعمولی سنگین انجام دهید، این اتفاق می افتد. علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست و پا است. به همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز برای درمان قند خون پایین عادت خوبی است. اگر این اشکال قابل اعتماد گلوکز را ندارید، با خوردن یک منبع سریع قند مانند قند سفره، عسل یا آب نبات، سریع قند خون خود را بالا ببرید. آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی بنوشید. در مورد واکنش و استفاده از این محصول بلافاصله به پزشک خود بگویید. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم بخورید و از فراموش کردن وعده های غذایی خودداری کنید با پزشک خود یا پزشک داروخانه مشورت کنید تا در صورت از دست دادن یک وعده غذایی بدانید که چه کاری باید انجام دهید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. دوز مصرفی ممکن است لازم باشد افزایش یابد.

واکنش جدی آلرژیک به این محصول به ندرت رخ می دهد. با این حال، در صورت مشاهده علائمی همچون راش، خارش، تورم (به خصوص در صورت، زبان و گلو)، سرگیجه شدید، دشواری در تنفس، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری، پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

هنگامی که قند خون پایینی دارید (افت قند خون) از این دارو استفاده نکنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کبدی، التهاب پانکراس (پانکراتیت)، اختلالات معده و روده (مانند گاستروپارزی) مطلع سازید.

به دلیل قند خون بسیار پایین یا زیاد ممکن است دچار تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی شوید. تا زمانی که مطمئن نشوید می توانید چنین فعالیت هایی را با خیال راحت انجام دهید، رانندگی نکنید، از ماشین آلات استفاده نکنید یا فعالیتی را که نیاز به هوشیاری یا دید واضح دارد انجام دهید.

هنگام استفاده از این دارو، الکل را محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد.

هنگامی که بدن تحت فشار است (مثلاً به دلیل تب، عفونت، آسیب یا جراحی)، کنترل قند خون ممکن است دشوارتر باشد. با پزشک خود مشورت کنید زیرا این امر ممکن است نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون باشد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

قبل و بعد از ورزش قند خون خود را بررسی کنید. ممکن است پیش از این به یک میان وعده نیاز داشته باشید.

افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه قند خون پایین حساسیت بیشتری نشان دهند.

در دوران بارداری، این دارو باید فقط در صورت نیاز به وضوح استفاده شود. خطرات و فواید را با پزشک خود در میان بگذارید.

بارداری ممکن است باعث دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک ممکن است در طی بارداری درمان دیابت را تغییر دهد (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین).

انتقال این دارو به شیر مادر مشخص نیست. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که ممکن است با این دارو تداخل داشته باشد عبارت است از: روزیگلیتازون.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره های چشمی گلوکوم مانند تیمولول) ممکن است از ضربان قلب سریع و تپنده ای که معمولاً هنگام پایین آمدن قند خون (هایپوگلیسمی) احساس می کنید جلوگیری کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها قرار نمی گیرند.

بسیاری از داروها می توانند بر سطح قند خون تأثیر بگذارند و کنترل قند خون را دشوارتر کنند. قبل از شروع، متوقف کردن یا تغییر هر دارویی، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد چگونگی تأثیر دارو بر قند خون صحبت کنید. طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. در مورد نتایج و علائم قند خون بالا یا پایین به پزشک خود بگویید. پزشک ممکن است نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن و یا دشواری در تنفس با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت سرگیجه شدید و غش کردن باشد.

توجه

این دارو را به صورت سرخود به دیگران تجویز نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کنترل دیابت با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی، در یک برنامه آموزش دیابت شرکت کنید.

علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را بیاموزید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید.

در حالی که از این دارو استفاده می کنید باید آزمایش های تشخیصی و یا پزشکی (مانند عملکرد کبد و کلیه، قند خون ناشتا، هموگلوبین (A1c) انجام شود. تمام قرارهای پزشکی و آزمایشگاهی را نگه دارید.

دوز فراموش شده

اگر یک دوز از دارو را فراموش کردید، دوز فراموش شده را نادیده بگیرید. همچنین دوز بعدی را به موقع مصرف کرده و برای جبران فراموشی، دوز دارو را دو برابر نکنید.

نگهداری

قبل از استفاده از این دارو برای اولین بار، آن را در یخچال نگهداری کنید. از انجماد دارو خودداری شود و در صورت یخ زدگی از دارو استفاده نکنید. اگر محصول باز نشده در دمای اتاق نگهداری شود، باید پس از 21 روز دور ریخته شود. پس از اولین استفاده، این دارو را می توان در دمای اتاق یا در یخچال نگهداری کرد. از آن در برابر گرما و نور محافظت کنید. دارو را در ظرف اصلی نگه دارید. در حمام نگهداری نکنید. 21 روز پس از استفاده اول، دارو را دور بریزید، حتی اگر مقداری دارو در قلم باقی مانده باشد. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش