ورود ثبت نام
ورود ثبت نام

انسولین رگولار Insulin Regular

نام های تجاری: میکسردین لانسولین آر ویتاسولین آر اکتراپید رونولین آر هومولین آر نوولین آر (بیشتر)

موارد مصرف

 انسولین رگولار همراه با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه ورزشی برای کنترل قند خون بالا در افراد دیابتی استفاده می شود. کنترل میزان قند خون بالا از آسیب کلیه، نابینایی، مشکلات عصبی، از دست دادن اندام و مشکلات عملکرد جنسی جلوگیری می کند. کنترل مناسب دیابت همچنین می تواند خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را کاهش دهد.

محصول انسولین ساخته دست بشر همان انسولین انسانی است که جایگزین انسولین بدن می شود و نوعی انسولین کوتاه اثر است. با کمک به ورود قند خون (گلوکز) به سلول ها، بدن می تواند از آن برای ساخت انرژی استفاده کند. این دارو معمولاً در ترکیب با یک محصول انسولین با اثر متوسط ​​یا طولانی مدت استفاده می شود. این دارو همچنین قادر است به تنهایی یا با سایر داروهای دیابت خوراکی (مانند متفورمین) استفاده شود.

زمان و نحوه مصرف

پیش از هر بار مصرف این دارو، راهنمای مصرف دارو را مطالعه نمایید. می توانید سوالات خود را از پزشک معالج خود یا پزشک داروخانه بپرسید.

تمام دستورالعمل های تهیه و استفاده را از پزشک بیاموزید.

قبل از استفاده، این محصول را از نظر ظاهر از نظر ذرات یا تغییر رنگ بررسی کنید. در صورت وجود هر دو، از انسولین استفاده نکنید. این دارو باید شفاف و بی رنگ باشد.

قبل از تزریق هر دوز، محل تزریق را با الکل تمیز کنید. محل تزریق خود را هر بار تغییر دهید تا خطر مشکلات یا آسیب در زیر پوست (به عنوان مثال، چاله ها / توده ها یا پوست ضخیم شده) کاهش یابد. انسولین در ناحیه معده، ران، باسن یا پشت بازو تزریق شود.

 از تزریق وریدی یا عضلانی پرهیز نمایید زیرا امکان بروز کاهش قند خون (هایپوگلیسمی) وجود دارد. بعد از تزریق محل را مالش ندهید. به پوست قرمز، متورم، خارش دار یا آسیب دیده تزریق نکنید. تزریق انسولین سرد می تواند دردناک باشد. ظرف انسولین را که در حال حاضر استفاده می کنید می توانید در دمای اتاق نگه دارید.

این دارو را طبق دستور پزشک و معمولاً 30 دقیقه قبل از غذا به زیر پوست تزریق کنید. از آنجا که این انسولین سریع عمل می کند، عدم مصرف غذا بعد از تزریق دوز این دارو منجر به پایین آمدن قند خون (کاهش قند خون) می شود.

تزریق منظم انسولین به داخل ورید فقط باید توسط پزشک انجام شود زیرا امکان دارد قند خون بسیار پایین برود.

از انسولین رگولار در پمپ انسولین استفاده نکنید.

این دارو فقط با برخی دیگر از محصولات انسولین مانند انسولین NPH مخلوط می شود. همیشه ابتدا انسولین را به طور منظم به داخل سرنگ بکشید، سپس انسولین با اثر طولانی تر را در ادامه مصرف نمایید. هرگز مخلوطی از انسولین های مختلف را به داخل ورید تزریق نکنید. در مورد اینکه کدام داروها می توانند مخلوط شوند یا روش مناسب برای مخلوط کردن انسولین و روش مناسب تزریق مخلوط انسولین با پزشک مشورت کنید.

نوع انسولین تزریقی را بدون مشورت با پزشک تغییر ندهید.

دستگاه تزریق خودکار را حتی اگر سوزن عوض شده باشد با شخص دیگری به صورت مشترک مصرف نکنید، زیرا امکان اننقال عفونت به افراد دیگر یا ایجاد عفونت در شخص وجود دارد. نحوه ذخیره سازی و دور ریختن دارو را بیاموزید.

دوز مصرفی بر اساس شرایط پزشکی و پاسخ به درمان متفاوت است. هر دوز را بسیار دقیق اندازه بگیرید زیرا حتی تغییرات اندک در مقدار انسولین نیز تأثیر زیادی بر قند خون می گذارد.

طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. نتایج خود را پیگیری کرده و آنها را با پزشک خود در میان بگذارید. این امر به منظور تعیین دوز مناسب انسولین بسیار مهم است.

بیشترین اثربخشی دارو در نتیجه مصرف منظم آن حاصل می شود. بنابراین برای جلوگیری از فراموش کردن مصرف دارو، آن را هر روز در یک زمان خاص مصرف کنید.

در صورت عدم بهبودی وضعیت بیماری یا تشدید آن (قند خون خیلی زیاد یا خیلی پایین) به پزشک اطلاع دهید.

عوارض جانبی

افزایش واکنش ها در محل تزریق (مانند درد، قرمزی، تحریک) می تواند از عوارض این دارو باشد. در صورت تداوم یا تشدید هر یک از عوارض، حتماً آن را با پزشک معالج یا پزشک داروخانه مطرح کنید.

به یاد داشته باشید که پزشک معالجتان این دارو را برای شما تجویز کرده چرا که بر این باور است که منافع این دارو بیشتر از عوارض آن است. بیشتر افراد با مصرف این دارو، دچار عوارض جانبی جدی نمی شوند.

در صورت بروز عوارض جانبی جدی، از جمله: علائم پایین بودن سطح پتاسیم در خون (مانند گرفتگی عضلات، ضعف، ضربان قلب نامنظم)، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

این دارو می تواند باعث کاهش قند خون (هیپوگلیسمی) شود. اگر کالری کافی از غذا دریافت نکنید یا ورزش غیرمعمول سنگین انجام دهید، این حالت می تواند رخ دهد.

علائم افت قند خون شامل تعریق ناگهانی، لرزش، ضربان قلب سریع، گرسنگی، تاری دید، سرگیجه یا گزگز دست / پا است. همراه داشتن قرص یا ژل گلوکز درمواقع پایین آمدن قند خون عادت خوبی است. درصورت عدم دسترسی به این نوع محصولات، با مصرف مواد غذایی که به سرعت قند خون را پایین می آورند مانند قند، عسل یا آب نبات، به سرعت قند خون خود را بالا ببرید یا آب میوه یا نوشابه غیر رژیمی بنوشید.

در مورد واکنش های بدن و طریقه مصرف محصول با پزشک مشورت نمایید. برای کمک به جلوگیری از افت قند خون، وعده های غذایی را طبق یک برنامه منظم مصرف نمایید و از حذف وعده های غذایی خودداری کنید. با پزشک خود یا پزشک داروخانه در ارتباط با حذف وعده های غذاییتان مشورت کنید.

علائم قند خون بالا (هایپرگلیسمی) شامل تشنگی، افزایش ادرار، گیجی، خواب آلودگی، گرگرفتگی، تنفس سریع و بوی نفس میوه ای است. در صورت بروز این علائم فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالا نیاز به تغییراتی در دوز دارویی خواهد بود.

واکنش آلرژیک بسیار جدی نسبت به این دارو نادر است. با این حال، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی، از جمله: راش پوستی، خارش/ تورم (به خصوص در صورت و زبان و گلو)، سرگیجه شدید و مشکلات تنفسی فوراً به پزشک مراجعه کنید.

موارد مذکور، تمام عوارض جانبی این دارو را در برنمی گیرد، بنابراین در صورت مشاهده هر گونه عارضه جانبی دیگری، آن را به پزشک خود یا پزشک داروخانه اطلاع دهید.

موارد احتیاطی و منع مصرف

پیش از مصرف دارو، در صورت حساسیت به آن یا هر نوع حساسیت دیگری،  پزشک خود یا پزشک داروخانه را در جریان قرار دهید. این محصول ممکن است دارای اجزای غیر فعالی باشد که موجب واکنش های آلرژیک و یا مشکلات دیگر شود. برای کسب اطلاعات بیشتر با پزشک داروخانه صحبت کنید.

در موارد افت قند خون (هیپوگلیسمی) از این دارو استفاده نکنید.

همچنین قبل از مصرف این دارو، پزشک خود یا پزشک داروخانه را از سوابق پزشکی خود به خصوص: بیماری کلیوی، بیماری کبدی، مشکلات تیروئید مطلع سازید.

احتمال بروز تاری دید، سرگیجه یا خواب آلودگی به دلیل قند خون بسیار پایین یا زیاد وجود دارد. تا زمانی که از بی خطر بودن کارهایی مانند رانندگی، استفاده از ماشین آلات و هرکاری که نیاز به هوشیاری دارد، اطمینان حاصل نکرده اید از انجام آنها خودداری کنید.

مصرف الکل را در حین مصرف این دارو محدود کنید زیرا می تواند خطر ابتلا به قند خون پایین را افزایش دهد.

هنگامی که بدن تحت فشار است (مثلاً به دلیل تب، عفونت، آسیب دیدگی یا جراحی)، کنترل قند خون امکان دارد دشوارتر باشد. با پزشک خود مشورت کنید زیرا احتمالا این حالت نیاز به تغییر در برنامه درمانی، داروها یا آزمایش قند خون داشته باشد.

تمام داروهای مصرفی خود را (از جمله داروهای با نسخه، بی نسخه و محصولات گیاهی) پیش از جراحی به پزشک و یا دندان پزشک خود اطلاع دهید.

قبل و بعد از ورزش قند خون خود را بررسی کنید. امکان دارد قبل از ورزش به یک میان وعده نیاز داشته باشید.

اگر به مناطق دیگر سفر می کنید، در مورد چگونگی تنظیم برنامه انسولین از پزشک خود سوال کنید. انسولین و وسایل لازم را با خود همراه داشته باشید.

افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه قند خون پایین حساسیت بیشتری نشان می دهند.

کودکان نیز نسبت به عوارض جانبی این دارو، به ویژه قند خون پایین حساسیت بیشتری نشان می دهند.

اگر باردار هستید سریعاً به پزشک خود اطلاع دهید. بارداری می تواند باعث دیابت شود یا آن را تشدید کند. در مورد برنامه کنترل قند خون در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید. پزشک احتمال دارد در طی بارداری درمان دیابت را تغییر دهد (مانند رژیم غذایی و داروهایی از جمله انسولین).

این دارو به شیر مادر منتقل می شود، اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید. احتمالا نیاز به انسولین هنگام شیردهی تغییر می کند.

با پزشک داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

تداخلات دارویی

تداخلات دارویی می تواند نحوه ی عملکرد دارو را تغییر داده و خطر بروز عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این یادداشت تمامی تداخلات دارویی را پوشش نمی دهد بنابراین بهتر است نام تمام داروهایی که مصرف می کنید (از جمله داروهای با نسخه و بی نسخه و محصولات گیاهی) را با پزشک خود و پزشک داروخانه در میان بگذارید و بدون تایید پزشک، مصرف هیچ دارویی را شروع یا تمام نکنید، همچنین به هیچ وجه میزان دارو را تغییر ندهید.

محصولی که با این دارو تداخل دارد روزیگلیتازون نام دارد.

داروهای مسدود کننده بتا (مانند متوپرولول، پروپرانولول، قطره چشمی گلوکوم مانند تیمولول) از ضربان قلب سریع / تپنده ای که معمولاً در هنگام پایین آمدن قند خون (هیپوگلیسمی) احساس می کنید، جلوگیری می کند. سایر علائم کاهش قند خون، مانند سرگیجه، گرسنگی یا تعریق، تحت تأثیر این داروها نیستند.

بسیاری از داروها می توانند بر سطح قند خون تأثیر بگذارند و کنترل قند خون را دشوارتر کنند. قبل از شروع، قطع یا تغییر هر دارویی، با پزشک خود یا پزشک داروخانه در مورد چگونگی تأثیر دارو بر قند خون صحبت کنید. طبق دستور پزشک قند خون خود را مرتباً بررسی کنید. در مورد نتایج و علائم قند خون بالا یا پایین به پزشک اطلاع دهید. پزشک احتمالا نیاز به تنظیم داروی دیابت، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی داشته باشد.

سوءمصرف

در صورت مصرف بیش از حد دارو و بروز علائم جدی مانند غش کردن با مراکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

علائم سوء مصرف دارو می تواند به صورت علائم افت قند خون مانند تعریق، لرزش، از دست دادن هوشیاری، ضربان قلب سریع باشد.

توجه

این دارو، سوزن یا سرنگ را با دیگران به اشتراک نگذارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه کنترل دیابت با داروها، رژیم غذایی، ورزش و معاینات منظم پزشکی، در یک برنامه آموزشی دیابت شرکت کنید.

علائم قند خون بالا و پایین و نحوه درمان قند خون پایین را بیاموزید. قند خون خود را طبق دستور به طور منظم بررسی کنید و نتایج را با پزشک در میان بگذارید.

در حین استفاده از این دارو باید آزمایش های تشخیصی و پزشکی (مانند تست های عملکرد کبد و کلیه، گلوکز خون ناشتا، هموگلوبین A1c، شمارش کامل خون) انجام شود. تمام معاینات پزشکی و آزمایشگاهی را نگه داری گنید.

منابع اضافی انسولین، سرنگ و سوزن را در اختیار داشته باشید.

دوز فراموش شده

دنبال کردن رژیم دیابت اهمیت زیادی دارد. پیش از موعد از پزشک خود بپرسید که در صورت از دست دادن دوز انسولین، چه کاری باید انجام دهید.

نگهداری

محصولات مختلف این دارو شیوه نگه داری متفاوتی دارند. بسته بندی محصول را برای راهنمایی در مورد نحوه نگهداری نام تجاری داروی مورد مصرف بررسی کنید یا از پزشک داروخانه سوال کنید. از انسولین در برابر نور و گرما محافظت کنید. از نگهداری دارو در حمام خودداری شود. و از یخ زدگی محافظت شود، همینطور از انسولین منجمد استفاده نکنید. تمام محصولات انسولین را پس از تاریخ انقضا روی بسته، یا بعد از تعداد روز مشخص بعد از باز شدن یا نگهداری در دمای اتاق، هر کدام از تاریخ های قبل از آن را دور بریزید.. تمام داروها باید از دسترس کودکان و حیوانات دور بمانند.

دارو ها را به درون توالت و فاضلاب نریزید، مگر آن که دستورالعملی برای انجام آن ذکر شده باشد. در صورت منقضی شدن دارو و یا عدم نیاز به آن، با یک روش مناسب آن را دور بریزید.با قوانین سین سا موافقم.
ثبت درخواست
ثبت سفارش